Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Brokatek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2020, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Świerki serbskie chorują

Post »

Dobry wieczór! Dziękuję za przyjęcie na forum. To mój pierwszy post, dopiero zaczynam przygodę z ogrodem i bardzo prosze o pomoc :( Jesienią posadziłam 10 świerków serbskich, które schną. Fakty: były zdrowe, sadziłam do dużych dołków z ziemią odkwaszoną i kompostem. Ściółkowanie korą. Podlewane przez zimę, chyba aż za bardzo. Mikoryzowałam. Poza dołkami ziemia to niestety glina twarda jak skała i jeszcze spad. Zima była sucha i u nas na Pomorzu silne, lodowate wiatry. Na świerkach nie ma śladu robali, galasów, pajęczyn. Schną jednak dość szybko. Zaczęły raczej z jednej strony, zdecydowanie od dołu, bo górne pędy wyglądają na zdrowe. Proszę poradźcie, jak je ratowac, czy jest sens je jeszcze ratować, czy to może być fytoftoroza...? Aha, wczoraj pryskane Tospinem. Wyglądają jak na załączonych zdjęciach. Z góry dziękuję za Wasze porady.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
ferreroroszer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 wrz 2020, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

MAM 3 SWIERKI CHORE CZY SUCHE?

Post »

Witam, zakupilam dzialke z drzewami w kiepskim stanie, prosze o diagnoze lub porade, co robic, jak im pomoc :) oczywiscie, jestem kompletnie poczatkujaca, wiec nie mam pojecia co sie dzieje, ale na pewno nie chce WYCINKI :) ponozej zamieszaczam zdjecia z opisem dla kazdego z drzew:

1.te 2 maja lekko podzolke igliwie, ktorego nie widac na zdjeciu, moze to zwyczajne przebarwienie.. ale ich CZUBKI z pewnoscia sa pozbawione igiel..

Obrazek

2.ten z kolei, jest ulamamny/uciety w polowie I niestety ale jego kolor budzi silny niepojkoj, nie zauwazylam zadnego pasozyta na iglach, ale tez nie do konca wiem czego szukac?

Obrazek

Obrazek

3.w tym natomiast jest widoczne przebarwienie, rdzawy kolor na pojedynczych galeziach


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: MAM 3 SWIERKI CHORE CZY SUCHE?

Post »

Prosimy o poprawną pisownię na forum, z użyciem wszystkich znaków diakrytycznych oraz
nie używanie wielkich liter (drukowanych liter) w pisowni.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Jak dla mnie są to pędy świętojańskie, które nie zdążyły w pełni zdrewnieć w ub. roku a zima była mroźna i je najzwyczajniej przemroziło.
Ja bym się na razie nie przejmował tylko obserwował. Jeśli w maju pojawią się normalne pąki a potem normalne przyrosty, to te obumarłe części prędzej czy później same odpadną i problem sam się rozwiąże. Czego serdecznie życzę.
Tutaj wyjaśnienie:
http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... etojanskie
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
woltan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 maja 2021, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Witam

Mam problem z drzewkiem jak na zdjęciu. Dwa lata temu świerk wyglądał trochę gorzej niż obecnie, po zimie był do połowy łysy zero igieł,więc tą część obciąłem i później drzewko wypuściło nowe pędy i rosło bardzo fajnie. W miedzy czasie były mszyce jeden raz pryskałem polysectem, wszystko zniknęło.Na początku sezonu 2020 podsypałem nawozem do iglaków.Teraz znów jest problem z drzewkiem jak na zdjęciach. Dodam że mam w ciągu około 200 choinek i tylko z tą są takie akcje.
Bardzo proszę o pomoc, co może być problemem.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Ja bym wywaliła i wsadziła nowe.
Pozdrawiam Lucyna
jackovski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 gru 2018, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Świerki ,choroba - skuteczne zwalczanie ?

Post »

Witam - posiadam rząd dużych świerków zwykłych i srebrzystych ,od roku zaczęły marnieć ,brozawieja im igły i opadają ,na spodzie igieł zauważyłem czarne malutkie kropki - podejrzewam wiec osutkę świerka - czym skutecznie zwalczyć tą chorobę i jak ?- ma ktoś jakies doświadczenia w związku z tym tematem ,poniżej podrzucam zdjęcia - dziękuje wszystkim z góry za poradę i cenne uwagi !;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
robert_p
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 paź 2018, o 08:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Witam forumowiczów,

przekopałem forum, powoli nabieram wiedzy, ale poproszę o diagnozę od fachowców:
co może dolegać tym drzewom?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

no i oczywiście poproszę o radę jak sobie z tym poradzić...

pozdrawiam serdecznie
Robert
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

jackovski może to jest i osutka. Internet podaje, że należałoby stosować oprysk preparatami Antracol 70 WG, Sarfun 500 SC bądź Topsin M 500 SC. Jednak w przypadku tak dużych drzew oprysk wydaje mi się problematyczny. Trzymam kciuki.
robert_p widzę, że te srebrne świerki rosną w formie żywopłotu czyli w dużym zagęszczeniu. Strzelam więc, że przyczyną zamierania wszystkich dolnych pędów są niedobory światła i pokarmu. Sądzę, że systemy korzeniowe tych biednych roślin to jedno splątane kłębowisko. W normalnych warunkach nie dopuszcza aby drzewa rosły w takim zagęszczeniu. Te ze zdjęć pozbyły się wszystkich igieł z dolnych gałęzi i utrzymują się dzięki górnym pędom, mającym dostęp do światła. Na pewno nie wrócą do poprzedniego stanu, tzn, nie odrodzą igieł na dolnych pędach.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
robert_p
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 paź 2018, o 08:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

vitoldo dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Zbyt gęste posadzenie drzewek brałem pod uwagę. Taki żywopłot zastałem przejmując działkę... Pytanie czy pozbycie się paru drzew po może choć trochę w funkcjonowaniu tych świerków?
Czytałem też, że przyczyną gołych świerków może być przędziorek, możliwe to?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Uważa się, że na przędziorka narażony jest bardziej świerk pospolity i świerk biały. Ale kto wie. Trzeba by teraz tego przędziorka u Ciebie znaleźć aby potwierdzić, że on jest sprawcą.
Ja mam kilka świerków srebrnych (Glauca Globosa, Glauca Compacta, Hopsii, Koster, Hoto). Uważam, że są to jedne z zupełnie bezproblemowych roślin. Jeśli u Ciebie wystąpił taki pomór, to źródła upatrywałbym jednak w przyczynach fizjologicznych, o których było powyżej.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
robert_p
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 paź 2018, o 08:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

A gdybym przerzedził i pozbył się powiedzmy co drugiego drzewka to czy jest szansa, że poprawi się jakość?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”