Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Postawiłabym na uszkodzenia mrozowe.
Nawieź i podlewaj, powinno wystarczyć, by zreanimować igły.
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Zastanawiałam się już nad problemem mrozu, tyle, że u nas w tym roku zmiy prawie nie było, cho zdarzyły się 2-3 dni z mrozem ok 8 stopni. Reszta iglaków (sosony czarne, koreanki, jodły) nie zareagowały na te mroźne dni.
Polecisz mi jakiś nawóz? Czy zastosowa taki długotrwały do iglaków czy może jakiś specjalny.
Milena
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Kolega, fachowiec roślinny ( pogotowie ogrodnicze) sugeruje fytoftorozę i jak najszybsze usunięcie chorego świerka. :cry:

Fytoftoroza, czyli grzyb w ziemi, zakaża rośliny, zatyka im taknki przewodzace, a zarodniki zostaja także w glebie.
Aby ochronić resztę nasadzeń, pomogłoby pryskanie okolicznych roślin i ziemi ( odkażanie) Previcurem 840SL lub Mildex 711,9 WG na zmianę z bioseptem lub Bioczosem.
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

:( czy ziemię wokół innych nasadzeń należy też tylko opryskac, czy wymaga to jej wymiany? W pobliżu świerka sa inne iglaki, przestrzeń między nimi jest przykryta agrowłókniną i korą.
Milena
wika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 kwie 2008, o 18:25
Lokalizacja: USTKA

Zasychanie pączków świerka

Post »

witam ,czy ktoś moze mi pomóc odpowiedzieć na pytanie,co dolega moim świerkom,które mają mnóstwo pączków,ale niestety większość z nich jest zaschnięta,a poza tym od wierzchołka usychają igly i gałązki(w kierunku od zewnątrz do pnia);kilka świerkow uschło całkiem i musialam je usunąć,
bardzo proszę o radę. Obrazek Obrazek
wika30
Cynamonowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 wrz 2006, o 14:57
Lokalizacja: inąd

Problem ze świerkami.

Post »

Zwracam się z prośbą do forumowiczów, gdyż już kiedyś zaangażowali się wielce w pomoc przy moim problemie.

Tym razem chodzi o świerki..
Kilka świerków w ogrodzie "zaatakowało"... no właśnie : co?

Nie mam pojęcia, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
Z góry dziękuję za pomoc.

Załączam zdjęcia.
Cynamonowa.

http://www.wrzuta.pl/obraz/h8BrUaEDoZ/
http://www.wrzuta.pl/obraz/6YNCIgmE7F/
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Witaj!

Na pierwszym zdjęciu to jest mszyca swierkowa czarna.Szybciutko opryskaj Mospilanem 20 0,02% i to teraz ,gdy jest ładna pogoda.Powinno pomóc .Te brązowe igły to efekt żerowania tej mszycy.Zabieg powtarzaj do konca czerwca co 14 dni nawet ,jak juz mszyc nie będzie.Z preparatów mozesz uzyć jeszcze Fastac 100 EC,lub Sumi-Alfa 050EC 0,04%.Pomiędzy zrób jeszcze oprysk na przędziorka-nie zaszkodzi -Nissorun 050EC.
Te brązowe igły opadną ,ale się nie przejmuj,ze drzewko będzie marnie wyglądało.Ze śpiących oczek wyjdą nowe igły.
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

zgadzam się, na mszyce zastosuj mospilan ,ale to nie wiem (kropka? znak zapytania?)chociarz mam pytanie, czy igły ze świerka sypia się od środka korony, czy od zewnętrznej strony ,bo na zdjeciu dokładnie nie widać. widze, że igły brązowieja i opadaja. tak jest ....


Vegasi, proszę cię, pisz uważnie i prawidłowo. Błędy można poprawić ZANIM wyśle się posta, a jeśli się tego nie zrobi, można potem wcisnąć Zmień. Sam zobacz ile tego w jednym poście!!! Wrrr. Nalewka
adi_63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 kwie 2008, o 11:47

świerk choruje

Post »

Serdecznie witam
Moje drzewko w ubiegłym roku "złapało" u nasady gałązek brązowe kuleczki.
W tym roku te kuleczki są suche i puste ale świerk wygląda tak

Obrazek
Obrazek

Ma już 8 lat. Jak je ratować? :(
Pozdrawiam adi
adi_63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 kwie 2008, o 11:47

Post »

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze duża ilość owadów .... chyba wabionych przez to coś.
Much jest zatrzęsienie.
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Popatrzyłam po róznych ksiązkach i z tego co widac na zdjęciu wynika ,ze jest to ochojnik.Pod ta biała pajenczynką zerują mszyce i wydzielając lepka ciecz ściagaja muchy.Musisz jak najszybciej opryskac całe drzewo Sumi-alpha EC 0,05%,Decis 2,5Ec,Mospilan10SP.W okresie zimowym zrób oprysk preparatem Promanalw skład którego wchodzi olej parafinowy.

Piszą tez ,ze nalezy unikac roslin zywicielskich -modrzewi
Czy na Twoim swierku są galasy?Takie małe zielone szyszki ?
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
adi_63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 kwie 2008, o 11:47

Narośl

Post »

Galasów nie ma, ale są wysuszone brązowe kuleczki u nasady gałązek. W ubiegłym roku były elastyczne i "żywiczne?"......... Zrobię fotkę.
adi_63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 kwie 2008, o 11:47

Post »

Obrazek


Tak to wygląda na dzień dzisiejszy. :?
Aby nie było, że nie mam powodów do radości fotka z mojej działki

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”