Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Pasjonatek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 wrz 2017, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Drodzy uzytkownicy forum,

Potrzebuje pomocy w sprawie moich malych (bardzo malych) swierczkow. Wiosna i jesienia 2016 posadzilem na dzialce lacznie ok. 300 malych swierczkow (dwuletnie sadzonki). Te wczesniej posadzone przetrwaly rok, wyraznie podrosly, po czym zaczely usychac. Te pozniejsze tez nie maja sie najlepiej. Igly schna od zewnatrz pedu ku pniowi, opadaja i roslinka zdycha. Przez poltora miesiaca nie bylo mnie na dzialce, teraz przyjechalem i widze masowy pomor - gdzieniegdzie nawet i dziesiec kolejnych drzewek padlo. Nie zauwazylem zadnych oprzedow itp. Zalaczam zdjecia (niestety, robione sredniej jakosci tabletem) i prosze o porade. Grzyb? Robactwo? I co z tym zrobic?

Pozdrawiam
Pasjonatek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pasjonatek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 wrz 2017, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Bardzo prosze o jakas porade. W tym tygodniu musze podjechac na dzialke, chcialbym wcielic ewentualne rady w zycie.

Pozdrawiam.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Nie wiem, ale moim zdaniem po posadzeniu trzeba utrzymywać w dobrej kulturze rolnej sadzonki.Zarastanie trawą i brak wody powoduje, że giną.
Pasjonatek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 wrz 2017, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Bez urazy, ale na brak wody to one na pewno nie narzekają :-).
Natomiast co do zarastania trawą... Sęk w tym, że poschły te najbardziej wybujałe i najmniej zarośnięte; mniejsze, w większym gąszczu, mają się dobrze.
No nic, poszukam na innych forach. Tak czy inaczej, dzięki za odzew.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Pasjonatek

Podejrzewam brązowienie igieł świerka (opadzina igieł świerka). Czy to choroba fizjologiczna czy też infekcyjna tego łatwo nie wyjaśnisz.


Francik
Francik
Kroob
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 gru 2012, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk w doniczce - pleśń na pniu

Post »

Jak najlepiej poradzić sobie z białym nalotem, czy usuwając mechanicznie nie zaszkodzę bardziej roślince?

Obrazek
stamar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 wrz 2018, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk-co to za zmiany ?

Post »

Dzień dobry. Popatrzcie na zdjęcia. Jak zwalczyć brązowe plamy?
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Świerk-co to za zmiany ?

Post »

Tu choroby świerków
viewtopic.php?t=11936


Tu szeroka baza wiedzy o szkodnikach... między innymi. Polecam ;:333
viewtopic.php?f=17&t=96274
Miłego dnia!
Admin.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Znajomy ma problem, świerk chyba Inversa podsycha. No i podesłał pare fotek, bardzo ale to bardzo prosi o radę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Te małe iglaczki obok prawdopodobnie załatwił przed dwoma miesiącami podczas gorącej i suchej pogody przedziorek, od miesiąca jednak jest mokro, bardzo często pada, duża wilgotność a choroba postepuje, przynajmniej tak znajomy twierdzi - to wykluczałoby przedziorka. Czyżby to jakaś choroba?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Przyczyny tak dużego zasychania igieł i pędów niestety nie znam ale wiem jedno. Na miejscu właściciela od razu usunąłbym martwe (być może chore) pędy. Igły na pewno się na nich nie pojawią a może wytworzyć się wtórna choroba. Martwe - tniemy.
Tak samo z tymi brązowymi malcami u podnóża Inversy - tez nie powstaną z martwych.....
Miałem kiedyś problem ze świerkiem Inversa, który rósł w niezbyt eksponowanym, dość zacienionym miejscu. Mnóstwo gałązek straciło wtedy igły. Zwłaszcza te niżej położone albo zacienione (bliżej pnia). Ciąłem wszystko co wyglądało na chore i przesadziłem go w słoneczne miejsce, dając przy okazji odpowiednią glebę. Po kilku lat to nie ten świerk - nic mu nie dolega :)
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Wygląda to na osutkę świerka, chorobę grzybową. Obumarłe pędy czym prędzej usunąć i opryskać resztę Topsinem, albo innym, wiosną powtórzyć.Inversa nie lubi miejsc zacienionych, mojego jak przysłonił cień sosen to też dopadła choroba.Również u tych świerków dolne gałęzie pozbawione światła zasychają z czasem i trzeba je wycinać, bo łatwo rozwija się choroba w nakładających się na siebie gałęziach.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Dzięki za odpowiedzi, czyli dobrze podpowiedziałam znajomemu, by obciął chore konary i zrobił oprysk topsinem. Wiem, ze topsin już zamówił bo tego preparatu w sklepach na polce w USA nie ma tak jak w Polsce.
Pozdrawiam! Gienia.
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory swierk w moim ogrodzie - prosze o pomoc

Post »

Obrazek

Świerk kolumnowy sadzony 2 tygodnie temu z doniczki, korzenie poprzerastaly z niej na zewnątrz,taki zakupiony posadziłem ,ziemia do iglaków itp. martwi mnie że nie nabiera koloru żywo zielonego tylko delikatnie ż?łknie, regularnie podlewam itp. nie przycinalem korzeni czy dla tego tak jest ?
Mąż Ani
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”