Nasionnica trześniówka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
franio_p
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 kwie 2008, o 16:29

Nasionnica trześniówka

Post »

Witam

Mamy w ogrodzie czereśnię dającą wiele, ale robaczywych owoców, w tym roku postanowiliśmy ją opryskać żeby coś zostało na konsumpcję i dla nas :).
Zbadałem już sprawę, co gryzie te czereśnie, kiedy pryskać i jak... ale po przeczytaniu
ulotek dołączanych do środków robalobójczych, zapał minął a jego miejsce zajął rozsądek i wizja zastrzyków z atropiny :) Czas więc na plan B. Gęsta włóknina wokół drzewa, jakieś pomarańczowe plastry/pułapki i może zostanie też coś dla nas. Tu jednak pojawia się jeszcze jeden problem: mamy również wiśnie, które szczęśliwie nigdy nie miały robaczywych owoców, pytania więc są takie: czy pod tymi wiśniami też w ziemi rozwija się
nasionnica trześniówka? Czy to postępowanie wystarczy aby zapobiec działalności szkodnika? Czy nasionnica wędruje czy tylko startuje z ziemi i leci do najbliższego drzewa? Czy inna czereśnia rosnąca 500m od mojej może być źródłem "infekcji" u mnie?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kwiatek1950
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 27 paź 2007, o 18:24
Lokalizacja: Bydgoskie

Czereśnie robaczywe

Post »

Szanowny panie ,od wielu lat mam czereśnie różnych gatunków .Jeszcze parę lat wstecz nie wiedziałam co to są robaczywe czereśnie .Różne owoce miały robaki ,ale wiśnie i czereśnie nie znały żadnych robali .Nie wiem jaki jest tego powód ,przypuszczam ,że zmiana klimatu .Od 2 lat zgrabuję opadłe liście jesienią i zostawiam pod drzewami ,.Opryskuję preparatami owadobójczymi dwa razy w odstępach 4-ro dniowych w czasie kiedy zaczyna kwitnąć akacja ,W tym czasie zawiązki czereśni są wielkości gdzieś małego paznokcia. Chciało by się nie używać chemii ale się nie da .W moim ogrodzie więcej szkody przynoszą szpaki. Pozdrawiam . Kika.
franio_p
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 kwie 2008, o 16:29

Czereśnie

Post »

Witam

I czym Pani opryskuje, jak dba Pani o własne bezpieczeństwo?

Pozdrawiam
Cezary
Awatar użytkownika
kwiatek1950
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 27 paź 2007, o 18:24
Lokalizacja: Bydgoskie

Robak w czereśni

Post »

Opryskuję ;Decisem; lub ;Karate'trochę większym stężeniem jak mówi ulotka .Robaki już też sie uodparniają na chemię Nie wiem co ma pan na myśli mówiąc o bezpieczeństwie ?.Opryski są robione na powietrzu ,niebezpieczeństwa zatrucia nie ma Wieczorami pszczółki nie latają a to jest ważne bo jak nie będzie pszczółek to czereśni nie będzie miał kto zapylić .Owoców zaraz nie zjadamy więc karencja nie wchodzi pod uwagę .
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Podstawa zlikwidowania nasionnicy trześniówki, to systematyczne wygrabianie ziemi pod czereśnią ze spadów i liści.
A do tego jak położysz gęstą siatkę pod czereśnia w okresie kwitnienia robinii (pseudo-akacja), to masz szansę na zdrowe czereśnie.
Ja natomiast uważam, że najtańszym sposobem jest w okresie pojawienia się robaczywych owoców natychmiast je zebrać i spalić.
Przerwiesz w ten sposób (aborcja?) cykl rozwojowy nasionnicy i w następnym roku obficie zbierzesz zdrowe owoce.
Jakub . . . . .
franio_p
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 kwie 2008, o 16:29

Post »

nemo56 pisze:Podstawa zlikwidowania nasionnicy trześniówki, to systematyczne wygrabianie ziemi pod czereśnią ze spadów i liści.
A do tego jak położysz gęstą siatkę pod czereśnia w okresie kwitnienia robinii (pseudo-akacja), to masz szansę na zdrowe czereśnie.
Ja natomiast uważam, że najtańszym sposobem jest w okresie pojawienia się robaczywych owoców natychmiast je zebrać i spalić.
Przerwiesz w ten sposób (aborcja?) cykl rozwojowy nasionnicy i w następnym roku obficie zbierzesz zdrowe owoce.
Jeszcze jest pytanie o wiśnie, czy jeśli ich owoce nie były nigdy zaatakowane przez nasionnicę to w ziemi pod tymi drzewkami rozwija się szkodnik, który i tak przeskoczy na czereśnię jeśli ziemię pod nią przykryję siatką?
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

W moim ogrodzie nie miałem z tym drugim przypadkiem problemu, ale czytając różne publikacje spotykam się z tym, że zalecane jest pod wiśnią wykonać podobne czynności.
Jakub . . . . .
franio_p
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 kwie 2008, o 16:29

Jaka siatka

Post »

Witam

Jeszcze pytanko pomocnicze - jakiej gęstości siatkę rozłożyć pod drzewkiem.
1mmx1mm - to najdrobniejsze co widziałem w handlu (chyba że moskitiery są gęstsze...), a może jakaś włóknina, chyba są takie do otulania krzaków....
Awatar użytkownika
Megi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 4 maja 2008, o 17:32
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Kiedy należy wykonać oprysk czereśni? Czy jeszcze nie jest za późno?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Za późno raczej nie jest... pomocne w określeniu terminu zabiegu są żółte pułapki lepowe (o których już tu na forum było)... przykładowo na Dolnym Śląsku do zabiegu zostało jeszcze kilkanaście dni
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pilnuj komunikatów http://www.piorin.gov.pl/sygn/php/rwoj.php?woj=WA Np. w Płocku i Grójcu podają: Nasionnica trześniówka - (Brak sygnalizacji)
Pozdrawiam Andrzej.
franio_p
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 kwie 2008, o 16:29

Jak gęsta siatka

Post »

Witam, widzę że wątek znów ożył :) to dobrze. Powiedzcie mi jak gęstą (rozmiar oczka) siatkę rozłożyć pod czereśniami, no i gdzie kupić pułapki lepowe? Prosić w sklepie o żółtą pułapkę lepową?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tak, poproś o dużą żółtą tablicę lepową na nasionnicę - sprzedawca na tyle powinien być zorientowany, żeby wiedzieć o co chodzi... i zbytnio z tym nie zwlekaj
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”