Oregano choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Calpurnia
200p
200p
Posty: 320
Od: 5 sie 2011, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oregano - dziwny kolor

Post »

Mocno go podlewałam, to fakt, na poczatku nawet go trochę zalałam.

Dziękuję Ci bardzo, bałam sie że to jakaś choroba i nie będę mogła go ususzyć a potem zjeść ;:137
Pozdrawiam :wit
Obrazek
Ha en bra dag!
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Lebiodka pospolita (oregano) - Czarniejące liście :/

Post »

Jakiś grzyb, ale jaki i dlaczego? nie wiem. Do wyboru masz np Phytopthera, Pythium, Fusarium oxysporum, Fusarium solani, Botrytis spp., Thielaviopsis, Na moje oko idzie od korzeni, może zalałeś ..
Jeśli podejrzewsz że zalałeś to najlepiej wyjąć z doniczki i zobaczyć jak wyglądają korzenie. Ew. wytnij wszystkie podejrzane łodygi może i część korzeni (sekator czy nożyczki trzeba odkażać), owiń korzenie ręcznikiem papierowym żeby je trochę osuszyć i myślę że do nowej ziemi i doniczki. Przydałoby się zstosować chemię (topsin), ale sam decyduj bo ja doniczowych ziół nie mam i nie wiem co stosować do jadalnych
x-H-v
---
Posty: 29
Od: 18 maja 2011, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lebiodka pospolita (oregano) - Czarniejące liście :/

Post »

I o właśnie taka pomoc mi chodziło, Zrobię to co mi radzisz, zobaczę jakie będą tego wyniki.
Awatar użytkownika
Kermiter
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Post »

Witajcie,
Dzisiaj podczas podlewania zobaczyłem białe kropki na rozmarynie, są na większości krzaczka. Natomiast podobne kropki są tez na oregano, jednak na niewielu liściach...
Jestem początkujący i nie mam pojęcia co to i jak się tego pozbyć, dziękuje za wszelkie porady.
Poniżej zdjęcia.



Dziękuję serdecznie z góry i pozdrawiam.

[edit]
Zauważyłem, że na tymianku obok rozmarynu też się pojawiły liście z kropkami.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: choroba, szkodnik na rozmarynie i oregano?

Post »

Wygląda na to, zioła dopadły szkodniki. Zwykle w uprawie ziół nie stosuje się środków chemicznych. Polecam oberwanie porażonych przez larwę miniarki liści (oregano). Rozmaryn został porażony prawdopodobnie przez wciornastka. Proponuje obciąć gałązki rozmarynu lub kupic nową. Teraz jest pora aby zioła wystawić na zewnątrz, uchroni to inne twoje rośliny przed tym wciornastkiem. Wciornastki bardzo trudno zwalczyć i wymagane jest użycie chemii. Może ktoś ma jakiś domowy sposób na zwalczanie? może napar z czosnku pomoże, :roll:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
Kermiter
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: choroba, szkodnik na rozmarynie i oregano?

Post »

Dzięki za odpowiedź, listki z oregano urwalem, tymianek wstawiłem za okno aby nie przeszło na inne zioła, z przecięciem się nie uda, prawie wszystkie liście są zaatakowane. Nie ma już dla niego ratunku? Wywalić i kupić nową sadzonkę?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: choroba, szkodnik na rozmarynie i oregano?

Post »

Spokojnie powinien odbić z pąków śpiących. Tak że bez obaw, przytnij rozmaryn. jeśli nie pozbędziesz sie wciornastka to jednak proponuje wysiew nasion lub kupno nowej sadzonki.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
Kermiter
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: choroba, szkodnik na rozmarynie i oregano?

Post »

Już mam nową sadzonkę, jednak rozmarynu szkoda mi wrzucać, jak bardzo mam go przyciąć?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: choroba, szkodnik na rozmarynie i oregano?

Post »

Zależy jak jest wysoka roślina. Ok 5-10 cm nad ziemią.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
Kermiter
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: choroba, szkodnik na rozmarynie i oregano?

Post »

Nie jest wysoka, max około 20cm. Ok czyli przytne na jakieś 5. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
kielba_sa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 cze 2015, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chore oregano

Post »

Witam, zauważyłem takie coś na swoim oregano doniczkowym.
Możecie powiedzieć mi czy to coś groźnego dla rośliny? Jak się tego pozbyć? [Obrazek ;:162
genia19
200p
200p
Posty: 317
Od: 20 cze 2012, o 01:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Chore oregano

Post »

Dlaczego chore,to tylko pozostałości z nasion.Popsikaj wodą same odpadną.
olek865
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 sty 2019, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mięta afrykańska / kubańskie oregano - choroba

Post »

Witam.
Mam taką roślinkę jak w temacie. Problem jest taki jak na zdjęciach. Liście schną. Najpierw pojawia się brązowa plamka na liściu, nie koniecznie na rogu, czasami zboku lub na środku a 3-4dni później już cały liść jest suchy. To na pewno jest jakaś choroba. Zdrowy liść (oderwany) umieszczony w lecie, na parapecie gdzie słońce po nim grzało, trzymał się przez 2 tygodnie. Roślinę dopadło to w lecie, w kilka dni 70% padło liści, usuwanie zakropkowanych liści a nawet całych pędów nie uratowało jej - spowolniło tylko chorobę. Choroba przenosi się dotyk ? Były sadzonki w kubku 3msc a 10cm dalej stał ten kwiatek. Sadzonki z tego wiatka zostały pobrane zanim zachorował i sadzonki się trzymały. Z kwiatka chorego została pobrana sadzonka i włożona do kubka gdzie były sadzonki zdrowe. Na chwile obecną cała mięta choruje. Ta co w ziemi i ta co w kubku. Dla ścisłości. Mam tylko tą mięte i nic więcej. Osoba od której dostałem tą mięte też ma ten problem ale dopiero po wakacjach się pojawił. Mięte dostałem 2 lata temu, choroba zaczęła się po roku, obecnie już prawie nic nie ma z tej mięty jak i w ziemi tak i w kubku. Pomysły ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”