Borówka - czerwienienie,ciemnienie liści

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Raczej za wysokie pH gleby, pewnie całe lato podlewasz wodą z wodociągu o PH7 i tym samym podniosłeś pH gleby zasil ją teraz jakimś Insolem lub nawozem z rozpuszczoną siarką lub innym zakwaszającym, ale bez azotu. Sprawdź czy na spodniej stronie tych czerwonych liści nie ma białej grzybni, jeżeli jest to borówka jest porażona rdzą.
Nie wiem jak ty je nawoziłeś ale też może brakować fosforu, ale najpewniej za wysokie pH podłoża. Najlepiej daj zdjęcia liści i całego krzewu.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Po przesadzeniu liście zaczęły robić się fioletowe . Przesadziłem je jakiś tydzień temu .

Obrazek


Tak wyglądają sadzonki przesadzone wczoraj , a kupione były razem z tymi na zdjęciu powyżej .

Obrazek
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Jaką ziemie użyłeś do przesadzenia może być a duże pH podłoża, ale też borówka często tak reaguje na przesadzanie wiec za tydzień lub dwa liście powinny wrócić do koloru zielonego.
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
zaqwas2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 4 wrz 2011, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnia Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:Raczej za wysokie pH gleby, pewnie całe lato podlewasz wodą z wodociągu o PH7 i tym samym podniosłeś pH gleby zasil ją teraz jakimś Insolem lub nawozem z rozpuszczoną siarką lub innym zakwaszającym, ale bez azotu. Sprawdź czy na spodniej stronie tych czerwonych liści nie ma białej grzybni, jeżeli jest to borówka jest porażona rdzą.
Nie wiem jak ty je nawoziłeś ale też może brakować fosforu, ale najpewniej za wysokie pH podłoża. Najlepiej daj zdjęcia liści i całego krzewu.

:wit
Dziękuję za szybką odpowiedź. Mam ogólnie 6 krzaków borówki odmiany: Duke, Bluecrop, 2 Chandler i 2 Toro. Tylko na jednej Toro na razie zauważyłem takie liście.
Jeśli chodzi o nawożenie to wiosną po 5g siarki pod krzak, od kwietnia do czerwca raz w miesiącu po 10g rozpuszczonego we wodzie siarczanu amonu, w lipcu po garści siarczanu magnezu i siarczanu potasu pod krzak.
Podlewane najczęściej deszczówką a wsadzone 3 lata temu do ziemi o pH 3,5-4,5 z marketu wymieszanej z korą ( boki zabezpieczone folią).
Zdjęcia spróbuję zrobić w sobotę, jeszcze raz dziękuję za pomoc.
pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

zaqwas2 - a fosfor w jakiejś postaci dawałeś ?, bo z niedoboru fosforu liście borówki też dostają czerwone plamy i paski tylko koloru ciemniejszej czerwieni, taką prawie bordową. Za mało dajesz azotu dawaj co 2 tygodnie po 10g siarczanu amonu - na początku wegetacji 20g później co 2 tygodnie po 10g do końca czerwca a jesienią w październiku po opadnięciu liści możesz dać po 20g mocznika pod krzew.
:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
zaqwas2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 4 wrz 2011, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnia Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Nic co ma fosfor niestety nie dałem i być może to jest przyczyną tych zmian.
Może mógłbyś coś polecić ?
pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

No i doszliśmy co jej dolega, najlepszy dla borówki jest superfosfat (zawiera rozpuszczalny w wodzie kwaśny fosforan wapniowy) jeżeli jest to superfosfat 18% to rozpuść 30g (to jest dawka interwencyjna) w 5L/1krzew wody i podlej wszystkie krzewy albo sypnij pod krzewy i podlej czystą wodą. I tyle w temacie.

PS. superfosfaty zależnie od producenta występują w różnym procentowym składzie nawet do 40%.
:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:Jaką ziemie użyłeś do przesadzenia może być a duże pH podłoża, ale też borówka często tak reaguje na przesadzanie wiec za tydzień lub dwa liście powinny wrócić do koloru zielonego.

Doniczka 5l ,torf kwaśny (niby litewski) pH 3,5 do 4 albo 4,5 + domieszka 25% piasku + 9g SUBSTRAL OSMOCOTE do iglaków. Dodam że przesadzałem w taki sam sposób do tego samego torfu sadzonki z innej szkółki i nic się nie dzieje
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Niby wszystko prawidłowo, oprócz tego osmocote bo to nawóz wolno i długo oddający składniki nawet przez pół roku i o tej porze nie powinno się go dawać bo będzie pędzić rośliny do późnej jesieni. W/g mnie to jest nawóz dla bogatych i szkółkarzy bo dajesz na początku kwietnia i zapominasz aż do następnego roku.
Myślę, jednak że te twoje borówki przeszły lekki stres, być może przesadzałeś w dni w których były bardzo wysokie temperatury. Podam ci prosty przepis aby im pomóc, nasyp do połowy lub 2/3 wiadra tego torfu kwaśnego co ci został i zalej miękką wodą (deszczówką, z rzeki, rowu) zamieszaj i zostaw na dzień lub dwa, następnie dobrze zamieszaj, poczekaj aż torf osiądzie lub go przecedź i tym roztworem podlej borówki, ale nie zalewając ich. Im więcej torfu i mniej wody tym lepiej. Ten sam torf możesz zalewać wielokrotnie ale nie dłużej niż przez dwa tygodnie, chodzi oto aby dokładnie wypłukać kwasy humusowe z torfu, które działają leczniczo i regenerująco na borówkę i inne rośliny kwasolubne.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
przemekp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 cze 2017, o 02:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Witam. Na moje dwóch borówkach liście zaczęły zmieniać kolor z zielonego na czerwony. Czy to jest objaw jakiejś choroby?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
sailor62
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2015, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Na 95% masz odkwaszoną ziemię . Nie widać u ciebie odizolowania rośliny od rodzimej ziemi. Jeśli jest jak myślę to zastosuj kwas siarkowy i siarkę . Nie dawaj nawozu bo zaszkodzisz jeszcze bardziej .
michal_q
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 kwie 2017, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Moje krzaczki, które w tym roku zaowocowały dość obficie i na których nie ma już owoców wyglądają podobnie. Mowa tu o Toro, Chandler i Spartan. Szczególnie na Toro widać, że liście poczerwieniały na gałązkach, z których zostały zebrane owoce, nowe przyrosty są zielone.

To Chandler, sprzed dwóch tygodni:
Obrazek

Obrazek

Aktualnie starsze liście mają podobny kolor do Twoich borówek.

Mam pH ok 5, posadzone w jamach o metrowej średnicy i głębokości ok 80 cm. Wypełnione trocinami, korą iglastą i torfem zmieszanym z podłożem do borówek. Wczoraj profilaktycznie spryskałem środkami dokarmiania dolistnego z programu Intermag - Plonvit Action i Bormax. Mam nadzieję, że to po prostu naturalne czerwienienie liści.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska czerwone liście.

Post »

U mnie też borówki zorbiły się czerowne. Pryszły ze szkółki były zielone posiadziłem w mieszance torfu, trocin i ziemi macierzystej i się zrobiły czerwone. Podobno przyczyną mogą być szok temperaturowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”