Zgorzel (gnicie) siewek i inne problemy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
botanik1
200p
200p
Posty: 274
Od: 21 lut 2009, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 7a

Re: Nawożenie siewek po pikowaniu?

Post »

bina pisze: Czy nawozicie siewki po pikowaniu? Moje są już dość duże, minęły 3-4 tygodnie od pikowania.


Ja nawożę. Zdecydowanie lepiej wtedy rosną. Oczywiście nie od razu po pikowaniu, dopiero po jakichś 2 - 3 tygodniach. Należy tylko stosować bardziej rozcieńczony nawóz, żeby młodych roślinek nie uszkodzić :wink:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ja nigdy nic nie nawożę przed wysadzeniem, ziemia ma wystarczająco składników pokarmowych dla maleńkiej roślinki, a łatwo uszkodzić słabe korzonki. Młode rośliny po pikowaniu na parapecie i tak rosną w nie najlepszych warunkach oświetleniowych, więc trzeba się starać by jak najmniej przyrastały, bo zbytnio i niepotrzebnie się wtedy wyciągają.Lepszy przyrost to subiektywne odczucie :wink:
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Ja również nigdy nie nawożę przed wysadzeniem :)
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
botanik1
200p
200p
Posty: 274
Od: 21 lut 2009, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 7a

Post »

Oj z tym subiektywnym odczuciem przyrostu to się jednak nie zgodzę :wink: Wystarczy zrobić dwie grupki kontrolne (z nawozem i bez) i porównać po jakimś czasie...

Myślę, że należałoby też sprecyzować, o jakie gatunki konkretnie chodzi. Jeśli to rośliny wysiewane załóżmy w marcu - kwietniu, a już w maju wysadzane są do gruntu, czy większych pojemników, to im rzeczywiście żadna krzywda się nie stanie, kiedy nie dostaną nawozu. Co innego gatunki wysiewane już w styczniu, a wysadzane dopiero w maju... No, ale każdy robi jak uważa :wink:

Do nawożenia młodych roślin trzeba zastosować bardzo rozcieńczony roztwór, np. 4-krotnie bardziej, niż podają na etykiecie. Wtedy nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia korzeni.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

No nie kochani Świat idzie do przodu! Ostatnio pojawił się w naszych sklepach specjalny nawóz do siewu nasion Osmocote Start. W aktualnym programie ochrony warzyw polecane są środki poprawiające jakość plonów a wśród nich Goemar GOTEO służący do podlewania w trakcie produkcji rozsady (intensyfikacja wzrostu i rozwój systemu korzeniowego) oraz Asahi SL (stymulacja aktywności roślin po zadziałaniu stresu). Warto również zainteresować się środkiem występującym pod nazwą Aminoplant.


Obrazek
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Ja tam wole naturalne nawozy oraz środki ochrony ;:2 ale dziękuję za informację
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

No oczywiście można kupić taki nawóz na start, ale czy trzeba :wink: :?: To jest tak jak z masą różnych mniej i bardziej przydatnych rzeczy, różnych leków i specyfików co to ani nie zaszkodzą, ani nie pomogą tylko pieniędzy w portfelu ubędzie , ktoś na tym nieźle zarobi :wink:, no, ale gdyby tak wszyscy podchodzili do takich spraw jak ja, to przemysł wszelaki pewnie by padł :lol:
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Widzisz Agnieszko tak się złożyło, że Goemar oparty jest na koncentracie z alg morskich a Aminoplant to w całości nawóz organiczny (dzięki jego zastosowaniu między innymi maleje zawartość azotanów w roślinach!)
Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zgorzel siewek - domowe sposoby

Post »

Znacie jakieś sposoby na zgorzel siewek ? Zasiałam ostatnio kilka sosenek i niestety przeżyły tylko 2 ... reszta zwiędła :( co myślicie aby te 2 ocalałe opryskać naparem ze skrzypu polnego ?
11krzych

Re: Zgorzel siewek - domowe sposoby

Post »

Myślę, że zgorzel siewek to zbyt poważna choroba na stosowanie środków ekologicznych. Ponieważ nie jest to roślina "jadalna", to nawet jeżeli jesteś bardzo przeciwna środkom ochrony roslin, to w tym przypadku powinnaś odpuścić. Oczywiście skrzyp, czosnek, cebula może pomóc ale radziłbym jednak wysiew do kupnej ziemi do wysiewu oraz zaprawienie nasion w jakiejś chemii do tego przeznaczonej.
Jeżeli już musisz być eko, to: kupne podłoże do wysiewu, zaprawa bioczosem czy grevitem, nie przeginać z podlewaniem, nie nawozić przez pierwsze tygodnie a już absolutnie nie nawozić azotowo, utrzymywać temperatury zgodne z "instrukcją obsługi" dla kiełkowania sosny (nie znam).

Pozdrawiam.
inclaresco
50p
50p
Posty: 59
Od: 31 paź 2014, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

młoda rukola, bazylia i tymianek więdną

Post »

Dzień dobry,

Mam problem z wysianymi do ziemi uniwersalnej (22.03.) tymiankiem i bazylią oraz (9.04.) rukolą. Młode rośliny po tym jak wzeszły, zaczęły więdnąć. Dbam o to, by gleba była cały czas wilgotna. Nie używałam żadnych dodatkowych środków wzmacniających. Czy ktoś wie, co należy zmienić?

Obrazek

Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: młoda rukola, bazylia i tymianek więdną

Post »

Następnym razem zagotuj ziemię, odczekaj tydzień, a nasiona zapraw "Zaprawą nasienną T".
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: młoda rukola, bazylia i tymianek więdną

Post »

Coś mi się wydaje, że Twoje maluszki dopadła zgorzel siewek.

Spójrz tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... zel+siewek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”