Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grzegorz-RODOS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 wrz 2019, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Witajcie.
Co to może być i jak z tym walczyć bez chemii ...

Jabłoń szampion.
Wcześniej była mszyca a teraz to

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Piękny, książkowy parch jabłoni. Z chemią czy bez chemii wiele się z nim już zrobić nie da.
grumpyduck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lip 2021, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sadzonka jabłoni umiera?

Post »

Posadziliśmy w marcu tego roku kilka jabłonek (m.in. kosztel, malinówka) i morelę.
Rosły bardzo ładnie, ale w ostatnich tygodniach jakby tknęła je zaraza (wszystkie jabłonki, morela się ostała) - liście zaczęły brązowieć i usychać.
Jeszcze wcześniej zauważyliśmy na drzewkach coś jakby mszyce, które trochę opryskaliśmy naturalnym preparatem na bazie olejków eterycznych.
Czy jest szansa że drzewka w tym stanie odbiją? Można im jakoś pomóc?
Dziękuję z góry za odpowiedzi.



Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Może coś podgryzło korzenie.
Techniacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2021, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Witam,
pojawiło mi się takie "cuś" na jabłoni. Jest na paru liściach, liście są zawinięte, do zdjęć je rozwinąłem. Pytanie co to i jak z tym walczyć? Wcześniej były mszyce (gdzieś w czerwcu/lipcu) i dostały oprysk mospilanem i na trochę był spokój. Jabłonka młoda, sadzona rok temu jesienią.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

A w tym oprzędzie nie siedzi sobie przypadkiem gąsieniczka?
Techniacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2021, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Nie tykałem jeszcze, zastanawiałem się czy usuwać to ręcznie, czy może powinna wjechać jakaś chemia. Sprawdzę dzisiaj. W zależności od rezultatu, jakie powinienem przedsięwziąć kroki ?

Pozdrawiam
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

To prawdopodobnie robota zwójki. Jeśli jest to młode drzewko bez owoców to ja bym chemii już nie stosowała. Ona już o tej porze wielkiej krzywdy liściom nie zrobi i tak niedługo jesień :) . Ewentualnie możesz co zauważysz usuwać ręcznie. Oczywiście nie zrywaj liści tylko zgniataj szkodnika. Najlepiej gdybyś pokazał co tam znalazłeś.
Techniacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2021, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Młode, owoce były ale pospadały szybko :) Wieczorem podrzucę zdjęcia co znalazłem w środku. A co do chemii, problem też mam na śliwie (tak samo sadzona zeszłej jesieni). Mszyce. Były w całym ogrodzie - czerwiec/lipiec pryskana. I teraz na śliwie są ponownie. Śliwka ma co prawda tylko 4 owoce, ale jako, że to pierwsze to chciałbym ich chociaż spróbować - czy jest sens drzewo trzymać. I tu też pytanie, czy jeszcze raz mospilan ? Ew zimną wodą wieczorem, będę próbować polewać. Na przyszły sezon w maju już planuję "zainstalować" żółte wstążki na każdym drzewie w ogrodzie ;)

Pozdrawiam.
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

No chyba nie chcesz usuwać drzewa z powodu mszyc ;:oj . Drzewa owocowe mają to do siebie, że mszyce na nich są obecne praktycznie przez cały sezon i trzeba je systematycznie zwalczać. Mospilanem możesz spokojnie popryskać pod warunkiem, że zachowasz 14 dniowy odstęp do zbioru owoców, bo tyle wynosi okres karencji. Nie polewaj zimną wodą bo możesz zniszczyć owoce. Nie jestem pewna czy same wstążki wystarczą. Zajrzyj do tematu https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=253 na temat naturalnych środków do zwalczania szkodników. Wiele informacji możesz znaleźć też w działach o chorobach i szkodnikach oraz pestycydach na naszym forum.
Techniacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2021, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Oczywiście, że nie z powodu mszyc :) Chodziło mi o smak owoców, tej konkretnej odmiany :) Btw. dzięki za link - poczytam.
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

A fakt nie z powodu mszycy. Chyba zaćmienia dostałam i jakoś przeczytałam to zdanie bez zrozumienia ;:306 .
Techniacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2021, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Witam,
Zdjęcia tego co znalazłem w środku na 2 liściach.

Obrazek


Obrazek

Gąsienice chyba bardziej jak "namiotnik"? Usunąłem. Na innym liściu znalazłem jeszcze jakieś jaja złożone (chyba), profilaktycznie też usunąłem.


Obrazek

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”