Pęcherznica kalinolistna: choroby, szkodniki, problemy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Asertywny_Nonkonformista
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 14 cze 2007, o 14:46

Post »

no tak tylko ze chcialem je posadzic jak najszybciej a folia plus zwir to trzeba od razu to zrobic i troche to potrwa... hmmm

btw jak kupie teraz takie dosc male roslinki to zeby miec tak piekny zywoplot jak twoj od razu je przyciac nalezy? na jaka wysokosc?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21719
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Tak,ale zależy jakie kupisz.
Moje miały ok.80 cm wysokości po trzy pędy każda ,więc natychmiast zostały skrócone o połowę -pamiętam to był maj lub czerwiec i potem jeszcze jeden raz w tym sezonie były delikatnie ostrzyżone a wiosna to juz towarzyszyły temu awantury bo wkroczył mąż .Ale jest ładny,zwarty jako żywopłot formowany ale ja wolałabym taki z kwiatami i owocnikami bo są piękne.Próbowałam ukorzenić te patyki ,co udaje mi się w wielu przypadkach - tu nie wyszło .
Jeśli Twoje będą miały do 50 cm nie tnij ich teraz.
Wylączam się już z tematu bo chyba nic więcej ważnego nie wiem w tej sprawie ,niechże inni coś Ci doradzą. :D
Jeśli jednak masz pytania do mnie ,chcesz nadal pogadać -proszę bardzo. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Julia
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 wrz 2005, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Asertywny_Nonkonformista pisze:no tak tylko ze chcialem je posadzic jak najszybciej a folia plus zwir to trzeba od razu to zrobic i troche to potrwa... hmmm
Możesz teraz posadzić krzewy, a czarną agrowłókninę rozłozyć po posadzeniu.
Nacinasz na krzyż miejsce gdzie rośnie krzew i go przekładasz,
a potem pokrywasz kamykami.

Ważne!!! .........Nie folię!!!
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

No i mamy rok 2008 :D Moje pęcherznice mają rok, rosną pięknie, obie zostały jesienią 2007 lekko przycięte, tak więc purpurowa nie zakwitła, ale złota i owszem :D Jednak te pierwsze kwiaty nie powaliły mnie na kolana. Było ich sporo, ale jest susza więc mimo regularnego podlewania były niewielkie i dość szybko przekwitły.

Obie pęcherznice rosną w półcieniu, od południa są odsłonięte wysokimi drzewami, a słońce mają tylko wczesnym rankiem, albo po południu. I potwierdzam to co tu już napisano - słońce przypala listki złotej pęcherznicy. Powodem jest nie grzyb, nie brak wody, tylko patelnia. Obie pęcherznice mają takie same warunki, tyle samo wody, te same nawozy (raz po garstce azofoski wiosną) czy opryski (raz Mospilan p. mszycom) i purpurowa jest okazem zdrowia, a złota ma zbrązowienia na krawędziach liści, ale tylko na tych wystawionych bezpośrednio na silne działanie promieni słonecznych. W głębi krzewu liście są zdrowe i piękne, chociaż jakby nieco zielone, zamiast złotych :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Choroby jakie znalazłam w literaturze u pęcherznicy:
plamistość liści powodowana przez patogeny grzybowe: Alternaria alternata, Cercospora sp., Coniothyrium sp., Phyllosticta sp.
Plamy brązowawe do szarzejących z obwódką ciemniejszą, większe mogą się z czasem wykruszać dając dziury.Zarodniki są przenoszone przez owady, wodę ,wiatr na sąsiednie rośliny.Zapobieganie- podlewając unikać zwilżania liści
Antraknoza ( st.konid. Colletotrichum gloeosporioides )
Na pędach brązowe rozszerzajace się plamy, gdy obejmą cały obwód pęd zamiera .Zapobieganie: wycinać porażone pędy
Literatuta:"Ochrona ozdobnych krzewów lisciastych"
autorzy:prof.dr hab.Gabriel Łabanowski, prof. dr hab. Leszek Orlikowski
dr Grazyna Sojka, dr Adam Wojdyła
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Megi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 4 maja 2008, o 17:32
Lokalizacja: mazowieckie

Pęcherznica kalinolistna - CHOROBY,SZKODNIKI

Post »

Mam kilka krzaków żółtej pęcherznicy kalinolistnej. Na prawie wszystkich co jakiś czas brązowieją liście, a właściwie wyglądają jak częściowo spalone. Usuwam je, przez kilka dni jest w porządku, a potem następne znów zasychają. Nie jest tego dużo, ale jednak... Na pewno powodem nie jest brak wody. Czy to może od słońca?
Poza tym ładnie sie rozwijają, denerwuje mnie tylko to zasychanie listków
:(
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Bardziej od słońca, wszystkie rośliny o żółtych liściach są bardziej wrażliwe na poparzenia słoneczne. Moja tak miała , gdy była młoda, teraz dużo mniej.
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tak jak mówi agrazka - to od słońca ( poparzenia). Trzeba to niestety przeżyć :wink:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

a czy pęcherznice można sadzic na skarpie przytarasowej?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Tak, jeśli cięciem nie zrobisz z nich ściany zasłaniającej taras, bo z tarasu będzie nudny widok na żywopłot, a na tarasie będzie ciemno :D

A jak wysoką masz tę skarpę i jaką masz na niej ziemię? I czy już coś tam rośnie?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

skrpa jest na wysokosc ok 70 cm. Jest ziemia nawieziona z pola uprawnego w środku troszkę wymieszana z gliną. Niestety Nalewko jeszcze na mej skarpie nic nie rosnie. Myslałam żeby pęcherznicę posadzic w grupie 3 sztuk i intensywnie ją przycinac żeby niezasłoniła tarasu ale zeby tworzyła zwartą plamę na całości.
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 320
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

A można również tak : Obrazek

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Jak zrobić takie superanckie drzewka? Proszę o instrukcje krok po kroku :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”