Cis - CHOROBY i SZKODNIKI

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Grzegorz B

Cis - CHOROBY i SZKODNIKI

Post »

Mam pytanie, czy mam się martwić o mojego cisa, czy widoczne zmiany są efektem trochę wietrznego stanowiska. Mam go od zeszłego roku. Takie samy objawy są również na jeszcze jednym cisie. Natomiast cis, który znajduje się w osłoniętym zakątku ogrodu ma się świetnie. Proszę o radę :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Zrób ostre zdjęcie z bliska gałązek i igieł- takie jak nr 5. Może coś wypatrzymy...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Czy ten cis był przesadzany? Jeżeli tak i jest na wietrznym stanowisku to trochę przesycha po przesadzeniu.
azalia77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 cze 2008, o 08:56

Cisy usychają? POCZTAKUJACY OGRODNIK!!!

Post »

Witam, jestem poczatkujaca i nie wiem jak poradzic sobie z cisami. Zsadzone były na jesien, teraz na wiosne przesadzilismy je, zeby zagescic. Od jakiegos czasu zaczynaja tracic kolor. Igły robia sie zółte, usychaja , czy to jakis szkodnik? Jedna kolezanka powiedziala, ze to brazowienie. Prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Zamieść proszę zdjęcie - może ktoś będzie umiał Ci pomóc.
Na początek odpowiedz proszę na pytania - czy przesadziłaś cisy z bryłką ziemi? Czy są podlewane? Czy żółkną także te cisy nie przesadzone?

Przeniosłam Twój wątek do odpowiedniej sekcji-aniawoj
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
azalia77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 cze 2008, o 08:56

Post »

przesadzone z bryła, podlewane są, pare dni mnie nie było, wiec przez ten czas nie. Postaram sie wkleic zdjecia po poludniu.
karin13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 cze 2008, o 21:27

Igły cisa opadają

Post »

cześć. Mam problem. Mam żywoplot z cisów i tui. Ostatnio ku mojemu przerażeniu zauważyłam masowe opadanie igieł cisów. Nie wiem co im jest. Nic nie zaobserwowałam, żeby cos je gryzło. Na wiosnę był ładny przyrost, a teraz...Wole nie mysleć co sie może dziać dalej. Wzywam więć pomocy :) PS. Podlewam go regularnie i nawożę. Co jeszcze moge zrobić?
mirra57
50p
50p
Posty: 55
Od: 4 mar 2008, o 04:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witam :(
Ja mam podobny problem z moim cisem.Nie jestem bardzo dobra w te klocki , poszłam do centrum ogrodniczego gdzie zproponowano mi Topsin, to taki środek przeciwgzybiczy. Ja spróbuję spryskać moje cisy.Może im przejdzie ochota na gubienie i zółknięcie igiełek.
Majka
karin13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 cze 2008, o 21:27

Post »

dzięki za radę:). Spróbuje topsinem, bo co innego mi zostało. Jeśli ktos ma jeszcze jakies pomysły to czekam !!!!
Lszufe
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 kwie 2008, o 23:16
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Na 80 % sprawcą jest misecznik cisowy. Musisz dokładnie obejrzeć gałązki czy na ich końcach nie ma brązowych miseczek wielkości ok 5 mm a niektóre igły lepią się od spadzi. Jeżli tak to czeka Cie dluga walka... co najmniej trzy opryski zmieniajac preparaty - Confidor, talstar, owadofos, actelic. Pryskanie zaczynasz zależnie od częsci polski w której jests np w Mazowieckim juz a w pomorskim za tydzien - dwa. Jeżeli to nie to to musiałbym zobaczyć zdjęcie opadających igieł i końcówek pędów

misecznik:
http://www.target.com.pl/katalog/szkodniki/15.html

Pozdrawiam
L. S.
karin13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 cze 2008, o 21:27

Post »

dzięki za odpowiedź. Byłam sprawdzić moje cisy i nic tam nie widziałam z Twojego opisu. Zewnętrznie trzymaja sie dobrze, ale od wewnątrz zaczyna sie katastrofa. Igły spadaja przy najmniejszym dotknieciu. Spróbowałam zrobic parę zdjęć, moze cos uda sie z nich odczytać. Będe wdzięczna za dalsze wskazówki:). Jeszcze jedna sprawa. jeśli będę opryskiwać, to wystarczy zewnetrz zrobic oprysk, czy powinnam docierac do środka drzewa? Jestem z opolskiego jeśli chodzi o czas występowania misecznika
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Post »

miałam kiedyś misecznika na tujach - siedział w środku rośliny - musisz zajrzeć więc między gałęzie
Lszufe
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 kwie 2008, o 23:16
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Jak nie znalazlas misecznika a leca jest jeszcze jedna mozliwosc. U cisa w warunkach braku substancji odzywczych w okresie wzrostu (maj - czerwiec) zaczynaja opadac igly od srodka rosliny. Stają się najpierw żółte, od nasady (ostatni żółknie czubeczek) i opadaja. Dotyczy to najsarszego rocznika igiel. Tego roczne i zeszloroczne są zdrowe i ładne a starsze spadają. W takiej sytuacji musisz zrobić solidne nawożenie. Najlepiej zastosuj jakis nawóz w płynie w połączeniu z porządnym nawożeniem doglebowym (osmocote 3-4 m 25g/0,5m wysokości rośliny). Jeżeli zamierają całe gałązki to mamy do czynienia z zamieraniem pędów. A to już inna bajka

Pozdrawiam
L.S.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”