Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

No jakoś tak jest ,że u mojego sąsiada jak się pojawiają po chwili są u mnie,ale dwie działki dalej ani jednej.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Znajomy ma dwa krzaki, jeden pod sosną - dosłownie - zupełnie nie ruszony przez ćmę, i w zeszłym i w tym roku!
drugi krzak jakieś 3 metry dalej - ciągle objadany, musi pryskać!
Basia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ostatnio koleżanka zazdrościła wręcz nam opowiadającym o zniszczeniach ćmy, bo ma zdrowe niskie żywopłoty (ma posadzony zielony naprzemian z 'Aurea') których nienawidzi przycinać, a mąż nie pozwala wykopać ;:173
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 219
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Niestety ćma dotarła też i do mnie wczoraj widziałem i zaczęły żreć od środka już zamówiłem oprysk na allegro
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
cybio
50p
50p
Posty: 51
Od: 17 lut 2017, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: RadomSko

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Czy jest sens pryskać krzewy bukszpanu teraz?
Czy zacząć od wiosny, bo zauważyłem ślady bytowania ćmy... :?:
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Cybio - wg mnie za zimno, jednak jeśli możesz, to przejrzyj dokładnie, tam są przetrwalniki i to by dobrze było zniszczyć.
Basia
bobiczek
50p
50p
Posty: 94
Od: 5 mar 2014, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

basiaamatorka pisze:Cybio - wg mnie za zimno, jednak jeśli możesz, to przejrzyj dokładnie, tam są przetrwalniki i to by dobrze było zniszczyć.
Te "przetrwalniki" to jakaś forma, która może przeżyć zimę i się wiosną samoczynnie odrodzić? Tak?
Jak tego szukać i jak to w razie czego wygląda?
Bo jakoś mi się nie chce wierzyć że jakiekolwiek jaja złożone jesienią, dotrwają do wiosny.
A jeśli to są złożone jaja, to dlaczego nie zachodzi teraz proces wylęgu, tylko to czeka do wiosny?
Chyba żadna ćma tak nie robi, czy się mylę?
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

"Motylki" jeszcze u mnie latają, wczoraj jednego zadeptałam skurczybyka. Całe lato nie miałam czasu zrobić oprysku, więc może teraz?
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Bobiczek - no właśnie , że tak robi.
To znaczy z jaja wylęga się gąsienica, powiedzmy w końcu września, objada się i rośnie, wreszcie jest gotowa do przekształcenia się w motyla - to oczywiście trwa trochę czasu. Przypomnij sobie historię o jedwabnikach - to właśnie kokony są produktem na jedwab, a sam kokon to forma przejściowa pomiędzy gąsienicą a motylem. Jak już nasza ćma jest gotowa do przekształcenia, przyczepia się do jakiejś gałązki wewnątrz krzaka bukszpanu, owija się oprzędem szczelnie i tam trwa przemiana. Potrzebuje do tego odpowiedniej , plusowej , temperatury. Tymczasem robi się zimno, więc przemiana jest wstrzymana - do wiosny. Taki oprzęd to coś wielkości ziarna owsa, zielonkawe, da się znaleźć, iskając krzak jak najdokładniej. Gdyby było porządne zimy z minus 25 to by wymarzły, ale zim nie ma.
Powodzenia w szukaniu.
Basia
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Zapewne gdy są pierwsze objawy to już jest za późno ;:224
Z innymi szkodnikami lepiej "idącymi" na chemię nie ma aż takiego problemu. Oprysk i problem z głowy na dłuższy czas. Z tego co tu czytam opryski przeciw tej ćmie trzeba robić często, regularnie a i to nie gwarantuje zdaje się 100% sukcesu w walce.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Dobrze ,że już zimo ....jest czas do wiosny by kupić feromon dla samca ćmy oraz coś na mszyce.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 219
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

basiaamatorka pisze:Bobiczek - no właśnie , że tak robi.
To znaczy z jaja wylęga się gąsienica, powiedzmy w końcu września, objada się i rośnie, wreszcie jest gotowa do przekształcenia się w motyla - to oczywiście trwa trochę czasu. Przypomnij sobie historię o jedwabnikach - to właśnie kokony są produktem na jedwab, a sam kokon to forma przejściowa pomiędzy gąsienicą a motylem. Jak już nasza ćma jest gotowa do przekształcenia, przyczepia się do jakiejś gałązki wewnątrz krzaka bukszpanu, owija się oprzędem szczelnie i tam trwa przemiana. Potrzebuje do tego odpowiedniej , plusowej , temperatury. Tymczasem robi się zimno, więc przemiana jest wstrzymana - do wiosny. Taki oprzęd to coś wielkości ziarna owsa, zielonkawe, da się znaleźć, iskając krzak jak najdokładniej. Gdyby było porządne zimy z minus 25 to by wymarzły, ale zim nie ma.
Powodzenia w szukaniu.
to pewnie przez to u mnie ćma przyszła dopiero końcem lata bo była pierwsza zima bez chociaż jednej nocy z temperaturą poniżej -20
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
bobiczek
50p
50p
Posty: 94
Od: 5 mar 2014, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Sobota i niedziela ma przebiegać z nocną temperaturą nawet poniżej - 20 stopni.
Mam nadzieję że nie przetrwają takiego mrozu złożone jaja oraz zawiązane już z nich kokony.
Jedyna korzyść z takiego mocnego mrozu (mam nadzieję)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”