Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Napisałam trochę po chińsku z tymi łuskami, przepraszam.
Oczywiście mi chodzi o łuski bukszpanu czyli złożone ze sobą listki, które tworzą im taką tarczę ochronną. Rozbierzcie kilka takich okrągłych "łuseczek" a zobaczycie o czym mówię. Spora część jajek bywa tam, nie ma szans tego wypłukać żadną myjką, chyba że tnącą ;)

Jaja oczywiście są takie jak napisaliście - płaskawe, seledynowo-żółte, w skupisku.

Co do okryć to wytrwali okrywają białą agrowłókniną. Ale nie wiem czy tak do końca odnoszą sukcesy.
Jak patrzę po ogrodach to też widzę trochę odrośniętych krzewów. U mnie niestety już zero, więc przestałam prowadzić obserwacje.

Serio ćma aż tak wędruje? ;:202
Na trzmieliny i inne krzaki to owszem, ale czego szuka w domu?! Może wyczuwa ochłodzenie i chce się gdzieś zamelinować? Większość krzaków łysa, a wątpię żeby zagustowała w doniczkowych (TFU!!!).
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bukszpan

Post »

Koloman pisze:Mam takie pytanie do Koleżanek i Kolegów:
ta cholrena ćma bukszpanowa zniszczyła krzew i wyciąłem go.
Od niedawna z pozostawionych w ziemi korzeni wychodzą nowe odrosty.
Jak je mogę zabezpieczyć przed ponowną inwazją ćmy i zniszczeniem?
Opryskiwać? ale czym?
Z góry dziękuję za radę.
Polecam Lepinox, znaleźć 'wspólników' na 1 kg opakowanie i zamówić przez internet, u mnie, jak na razie, pomógł.
Pozdrawiam, Feliksa
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

No i cholery przyszły do mojego jedynego bukszpanu.

Obrazek
Na zewnątrz nie widać, ale w środku jest w 20% zeżarty. Opryskałam tym co miałam czyli mospilanem, ale dalej nie mam pomysłu. Straszne, że jakaś ćma przyleciała z Azji, zżera nam rośliny, jest niesmaczna dla innych zwierząt i nie ma na nią skutecznego oprysku.

Obrazek
Obrazek
Zauważyłam, że lata tych białych ciem bardzo dużo wieczorem, siadają na liściach drzew i na tujach, boję się, że mi wszystko zeżrą. Mam dwie trzmieliny, ale na razie tam nie zauważyłam szkodników, za to bukszpany sąsiadów są też zaatakowane. Pewnie niektórzy nawet nie wiedzą o tym, powinien jakiś okólnik po wsi chodzić z tą informacją, to by może dało się znaczną ich część wytępić. Powiedziałam sąsiadowi, ale się zbytnio tym nie przejął.

Ta na zdjęciu została opryskana mispilanem i chyba ją potaił bo zrobiła się jakaś niemrawa. Opryskałam krzew, jutro dokupię środek na szkodniki, opryskam i owinę folią, żeby stężenie oparów było większe.
A może by tak naftaliny spróbować?

edit.
Właśnie zakupiłam małe opakowanie Lepinox na alledrogoo za 10 zł, 15 zł z przesyłką. Nie dam im zeżreć mojego bardzo starego bukszpanu, który odziedziczyłam jeszcze po pierwszej właściciele mojej poprzedniej działki. Dawna właścicielka nie żyje, ale bukszpan ocalę. :pogon
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Kraków okolice już zaatakowane , ćmy już mi jednego krzaka wsuwają w błyskawicznym tempie :roll:
Ten krzak rośnie samotnie koło innych krzaczków róznych rodzai i jego wsuwają a reszta bukszpanów rośnie w kupie 6 sztuk oddalonych od tego jednego około 30 metrów dalej i one jeszcze o dziwo są jeszcze czyste ale jak długo ? ten jeden który jest objadany został dzisiaj popryskany lepinoxem :) Doradcie mi czy te 6 sztuk które rosną dalej od niego też lepiej abym popryskał ?
Awatar użytkownika
Prokton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lip 2017, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

opryskać profilaktycznie wszystkie,
podobno ta ćma już przerzuca się na inne gatunki roślin, to prawda?
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

U mnie na szczęście tego szkodnika nie ma i jest bardzo daleko, bo zgadałem się z kimś, kto mieszka 50 km ode mnie w stronę Rzeszowa i nie ma tam ciem, podobno zatrzymały się na Rzeszowie i w okolicach, bo bardziej na południe od Rzeszowa zimy są zbyt za zimne dla nich.
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Pryskałem te 6 bukszpanów pozostałych i na jednym widziałem 2 małe larwy a bukszpany są te lekko podżarte a więc są wszędzie tylko gdzieś się chowają cwaniaki :roll: a już myślałem że w tym roku się ich pozbyłem ;:14
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

U mnie kontrolowałam cięty przy wejściu do domu, bo zauważyłam trochę suchych, pozlepianych listków, ale gąsienic nie ma :roll: Za to tydzień temu z przerażeniem odkryłam żrące gąsienice w mniej uczęszczanej części ogrodu, gdzie dwa rosną sobie swobodnie (gałązki używane do dekoracji).
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

To walka z wiatrakami. Co z tego że opryskałam i otrułam istniejące już gąsienice, jak przylatują kolejne samice i składają nowe jaja. Potrząsnęłam krzakiem i wyleciała ćma, czyli przyleciały kolejne. Oprysk trzeba by było powtarzać regularnie.
U mojego brata gąsienice wyłażą na dom i grzeją się na murze, nawet suszące się pranie na tarasie oblazły, a wszystko to z jedynego bukszpanu formowanego tuż przed wejściem na taras. Coś czuję, że te robale jeszcze uprzykrzą nam życie
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Uprzykrzą. uprzykrzą- to jest ,,walka z wiatrakami". Zobacz ile szpetnych suchych, ogryzionych bukszpanów dookoła. Aż przykro patrzeć że właściciele nic nie robią nawet z tymi które walczą o przetrwanie (jeszcze zielone młode końcówki). Widocznie uważają że to zdobi ogród ;:124 . No cóż przed urzędami też zdarzają się takie wystroje wkomponowane z innymi krzewami. Ja się tak zastanawiam czy Arpon też jest skutecznym środkiem. Dawno nim pryskałam i jak na razie moje są w świetnej kondycji.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Coś się dzieje w kierunku "wrogów" - zauważyłam osy latające uważnie obok żywopłotu bukszpanowego.
Jak tylko mogę to przeglądam , wybieram i niszczę gąsienice, najpierw odkładam je na kamień - i tu obserwacja, nadleciała osa i zaczęła żywą gąsienicę objadać ! tak w środkowej jej części wyjadła jej kawał skóry i brzucha!
Wcześniej widziałam , jak z kokonu z jajami wyłazi sporawy pająk.

Zagapiłam trzecie pryskanie, tak że podjadły mi sporo gałązek, ale krzewy żyją.

Natomiast znajoma pryska podwójną dawką Mospilanu co miesiąc, nie patrząc, czy są ćmy , czy nie - efekt znakomity, ma zdrowiutkie krzewy.
Basia
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

No to dobrze, że jednak komuś to paskudztwo smakuje, może jeszcze inne owady się skuszą? :pogon
Ja z kolei obserwowałam jak gąsienica wlazła do pajęczyny, no taka bojowa gadzina, że pająk
rady nie mógł dać, atakowała go. ;:oj
Ludzie w mojej wsi w ogóle się tym nie przejmują, że jakieś ćmy im bukszpany żrą, a robale mają raj. ;:219
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Nie tylko osy/szerszenie ale też sikorki interesują się tym paskudztwem, dziobią coś na bukszpanach. Sam widziałem jak osa porwała taką niedużą gąsienicę. Podobno ich wrogiem jest też sroka, w końcu pochodzi również z Azji, i wypiera nasze rodzime gatunki, ale nie widziałem by się interesowała ćmą bukszpanową.

Niestety wszyscy mówią tu o pryskaniu wszystkiego dokoła. Jak tak będziecie pryskać to wytrujecie również naturalnych wrogów tych pasożytów a na końcu siebie. Nawet biologiczne preparaty nie są obojętne. Najlepiej jakby przyroda sama się z tym uporała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”