Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

No to dobrze, że jednak komuś to paskudztwo smakuje, może jeszcze inne owady się skuszą? :pogon
Ja z kolei obserwowałam jak gąsienica wlazła do pajęczyny, no taka bojowa gadzina, że pająk
rady nie mógł dać, atakowała go. ;:oj
Ludzie w mojej wsi w ogóle się tym nie przejmują, że jakieś ćmy im bukszpany żrą, a robale mają raj. ;:219
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Nie tylko osy/szerszenie ale też sikorki interesują się tym paskudztwem, dziobią coś na bukszpanach. Sam widziałem jak osa porwała taką niedużą gąsienicę. Podobno ich wrogiem jest też sroka, w końcu pochodzi również z Azji, i wypiera nasze rodzime gatunki, ale nie widziałem by się interesowała ćmą bukszpanową.

Niestety wszyscy mówią tu o pryskaniu wszystkiego dokoła. Jak tak będziecie pryskać to wytrujecie również naturalnych wrogów tych pasożytów a na końcu siebie. Nawet biologiczne preparaty nie są obojętne. Najlepiej jakby przyroda sama się z tym uporała.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Zanim się upora, to bukszpanów w Polsce nie uświadczysz.
W mojej miejscowości wszystkie bukszpany sa zaatakowane, a co będzie jak je zeżerą?
Będą szukały innych roślin, ćma jajka gdzieś znieść musi. ;:oj
A z pozoru to takie niewinne robaczki. :wink:
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Dziś spryskałem moje bukszpany POLYSECT 005SL ULTRA BUKSZPAN SUBSTRAL 100ML było dużo gąsienic... przyjechałem po dwóch tygodniach.. dobrze ,że całkiem nie zjadły moich bukszpanów.. ale przykro patrzeć na sąsiadów ..gdzie lata bukszpany upiększały ich działki (wzory,piękne wycięte kształty) a teraz suche na wiór ;:174
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Mnie na razie ominęły. Mam bukszpany na płn stronie i mam nadzieje że się uchowają. Ludzie przychodzą do mnie po zaszczepki.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Moje bukszpany i te zwykłe jak i Variegaty i białobrzeżone zostały spalone na stosie.
Walka z Ćmą bukszpanową wymagała zbyt wielu oprysków i nie przynosiła pożądanych rezultatów.
Z żalem musiałam podjąć tę decyzję ale z tego co widzę nie byłam jedyna. Połowa moich sąsiadów wycięła swoje okazy.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Zastanawiam się jak z tym cholerstwem walczą profesjonalni ogrodnicy utrzymujący duże ogrody zamkowe. W ub. roku byliśmy na zamku w Książu i żywopłoty z bukszpanów na szczęście wyglądały na nietknięte, W tym roku będąc na zamku w Pieskowej Skale patrzyłem pilnie i na szczęście wszystkie formowane bukszpany też wyglądały na nietknięte. Niewątpliwie to nie jest przypadek. Sądzę, że te firmy ogrodnicze mają w zanadrzu skuteczną chemię. Pytanie - jaką?
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

vitoldo pisze:Zastanawiam się jak z tym cholerstwem walczą profesjonalni ogrodnicy utrzymujący duże ogrody zamkowe. W ub. roku byliśmy na zamku w Książu i żywopłoty z bukszpanów na szczęście wyglądały na nietknięte, W tym roku będąc na zamku w Pieskowej Skale patrzyłem pilnie i na szczęście wszystkie formowane bukszpany też wyglądały na nietknięte. Niewątpliwie to nie jest przypadek. Sądzę, że te firmy ogrodnicze mają w zanadrzu skuteczną chemię. Pytanie - jaką?
Muszą zapewne pryskać regularnie jakimś świństwem, chyba ze używają tych biologicznych środków i wydaja dziesiątki tysięcy na nawozy. Tam gdzie bukszpany ładnie wyglądają nie widziałem żadnych pułapek feromonowych. A ogrody często wydają komunikaty że ileś tysięcy krzewów bukszpanu w ogrodzie jest zagrożonych, walka ze szkodnikiem wymaga drogich oprysków, i zalecają wycinanie bukszpanów dookoła siebie by uratować swoje, twierdząc że ogniska ćmy są na zewnątrz a nie u nich :) A w niektórych ogrodach jest nawet kilkaset tyś bukszpanów a przecież ogrody żyją z turystów a turysta nie przyjdzie oglądać zjedzonych śmierdzących krzewów. Jak jest cały rozległy obszar z nasadzeniami bukszpanów w jednym miejscu to nie dziwne że w okolicy jest ten pasożyt i ludzi mają teraz problem nawet jeśli mają jedną sadzonkę.

Co ciekawe czasem zdarza że pojedyncze bukszpany wyglądają prawie na nietknięte podczas gdy dookoła wszystko suche. Widziałem w okolicy duży nie cięty bukszpan rosnący pod brzozą w cieniu. Wygląda jakby nikt się nim nie zajmował a jest ciemnozielony a nie suchy choć nie wykluczam że i on już jest zaatakowany.

Wydaje mi się też że nie wszędzie jeszcze ta ćma dotarła, tam gdzie nie ma dużych skupisk bukszpanów, bukszpany wydają się być zdrowe, nie sądzę że to zawsze zasługa oprysków bo zdrowo wyglądają również na biedniejszych posesjach gdzie zapewne nikt ich nie pryska chyba ze pokrzywą z konewki :) Być może to jest recepta czasem najprostszy zabieg jest lepszy od drogich preparatów.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

grapes - u nas nie ma skupisk bukszpanów, sporadycznie na cmentarzach, gdzie nie gdzie u ludzi - a ćma nawet do mieszkań wlatuje, wg mnie jest wszędzie, może mniej na podgórzu, bo tam zimniej.

Igala - możesz podać, koło jakich roślin rosną twoje bukszpany, bo brak szkodnika może wynikać z sąsiedztwa? U mnie na skraju żywopłotku rośnie cyprysik - z tej strony żywopłot jest nietknięty, nie wiele, bo pół metra, myślę, że to sąsiedztwo nie pasuje ćmie.
Basia
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

A ja się zastanawiam czy to nie tymczasowe samoistne odrodzenia. Też widzę ogrody gdzie bukszpany z suchych odrosły na zielono i wyglądają cudownie. Pytalam sąsiadki co zrobiła i ona powiedziała ze przycięła, spryskała płynem do naczyń i octem. Bukszpan ma przepiękny, odrósł ze zdwojoną mocą, ale nikt mi nie wmówi że zabiła tym ćmę tak na amen. Raczej sądzę, że ćma ogołociła co mogła i przeniosła się dalej. Ale wróci.

Inna rzecz że u nas już nie ma bukszpanów więc chrupie trzmielinę i laurowiśnie.
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Nie wiem jak daleko taka ćma potrafi zawędrować. Jeśli daleko to jak trafi akurat na swojej drodze nawet nieduże skupisko i warunki będą jej odpowiadać to złoży jaja a dalszy ciąg już znamy. Jeśli blisko to oznacza że w okolicy ktoś nasadził egzotyczne wschodnie rośliny albo sadzonkę bukszpan czy innej rośliny z jajami ćmy albo nawet z gąsienicami. U mnie w okolicy ludzie cudują z roślinami, czasem ogródki wyglądają jak z katalogu roślin egzotycznych, prawie każdy ma tez przynajmniej jeden bukszapan, niektórzy całe żywopłoty :) a w pobliżu jest duży park z tysiącami krzewów bukszpana, a i gmina też parę lat temu sporo tego nasadziła. Te nasadzone przez gminę w pobliżu parku z bukszpanami są ładne zieloniutkie zatem muszą być pryskane, chyba ze to są świeżo wymienione sadzonki bo tez tak bywa. Tutaj zwykle nikt nie przejmuje się o rośliny, chore usychające się wykopuje i wsadza nowe, a później ktoś morze kupić torf/kompost z takimi jajami ćmy bo zapewne takie wycięte krzaki są przerabiane na to.

Dodam że widziałem jak sroka przeglądała taki ostro obcięty bukszpan po ataku ćmy. Ona ma utrudnione zadanie jest ciężka i nieporadna na takich krzewach, lepiej jej idzie na sztywniejszych drzewach :)
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Mam wrażenie że osoby wypowiadające się w artykule które są odpowiedzialne za zieleń miejską nie do końca wiedzą o czym mówią ws. ćmy bukszpanowej.
https://gazetakrakowska.pl/cma-bukszpan ... 1-14475307
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

A konkretnie ?
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”