Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

O, ciekawe. Trzeba by zaobserwować jakie gatunki przeszkadzają ćmie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

To co napisałam to akurat rośnie splątane z jagodą kamczacką. Ale nie sądzę,że ona ma jakiś wpływ.
Drugiego nietykanego miałam obok...piołunu. I tu faktycznie coś może w tym być bo piołun dość aromatyczny i robi się z niego mikstury różne.
Sąsiadka też kiedyś mówiła, że ma przy jakiejś roślinie leczniczej czy ziole i nie ma tam ćmy, ale wtedy nie zwróciłam uwagi aż tak co to było.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Sprawdziłem wszystkie bukszpany a mam ich 9 w tym dwa ponad dwumetrowe i całe szczęście nie mam ćmy...
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Jednak dotarła też do mnie ;:145 Zaatakowane jest parę gałązek ze strony północnej, od strony drzewa. obok rośnie też róża bylinowa. Czyli róża nie ma wpływu na jej żarłoczność. Z wytrzepaniem jej to raczej będzie trudno bo siedzi w środku sklejonych liści. Trzeba będzie ciężkie działa wytoczyć :evil: A tak ładnie teraz kwitnie :D

ObrazekObrazek
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

A takie pytanie do osób u których występuje ćma: w jakim zagęszczeniu macie umiejscowione ogrody bądź działki ? Mam na myśli czy w sąsiedztwie dużo jest innych ogrodów i działek gdzie szkodnik ma duże możliwości dalszego żerowania po tym jak zniszczy jeden krzew ?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Właśnie wyczytałam że, gdy braknie żarła to atakuje inne krzewy( irgi, ostrokrzewy,laurowiśnie) lub drzewa owocowe . Ciekawe czy też barwinki, trzmieliny i inne wiecznie zielone :roll:

Tak sobie jeszcze gdybam :roll: czy mój szkodnik nie jest ,,gapowiczem" z Krakowa. W zeszłym roku mąż codziennie przez parę miesięcy od wiosny jeździł do Krakowa do pracy. Pierwsze objawy żerowania zobaczyłam późną jesienią przy wygrabianiu liści.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Jolek pisze:Wg mnie to nie ma znaczenia czy przycinane czy nie. Szkodnik jest szkodnikiem i jedno mu to czy gryzie przycinane czy wolno rosnące :roll: . Też mam wolno rosnące bez przycinania a jednak jakiś szkodnik do nich się dobrał.
Dla porównania mogę podać kasztanowca. Mam jeden jedyny w okolicy i najbliższy jest z tego co wiem gdzieś ok 5-6 km ode mnie. Słuchałam o problemach z szkodnikiem jego i myślałam że mnie to ominie. Jednak i do mnie dotarł :roll:
Nadal utrzymuję, że luźny krzew bukszpanu jest bezpieczniejszy ponieważ gąsienice ćmy bukszpanowej zimują na krzewie.Gąsienice mają swoich naturalnych wrogów, którym łatwo dotrzeć do nich, możliwy jest też dokładny, profilaktyczny przegląd takich krzewów.Czyli ogólnie szkodnik ma trudniej w rozwoju.
Szrotówek przesuwa się, jak obliczono, z prędkością ok.100 km/rok. Widziałam go w całej Europie.Jest paskudny ale można z nim zawalczyć usuwając liście, zakładając pułapki bo zimuje w ziemi.Poza tym nie niszczy drzewa ?bezpowrotnie? a ćma zjada ?do spodu?.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Gąsienice mają swoich naturalnych wrogów
Jakich? Bo wszyscy eksperci , którzy się o niej wypowiadają twierdzą, że właśnie problem jest ten , że u nas naturalnych wrogów nie ma, bo jest niesmaczna i trująca.
Ja ze swoich obserwacji widzę, że się trochę zabierają za nią szerszenie i coś podobnego do osy, ptaki nieco mniej chętnie, ale jesienią widziałam, że drobne ptaszki je poddziubywały (nie wiem czy nie dla zaspokojenia ciekawości, bo nie zjadały).


Co do krzewów to z pewnością lubi laurowiśnię i trzmielinę. U mnie po zjedzeniu bukszpanów się na nie bardzo chętnie przerzuca. Barwinka mam pełno w pobliżu bukszpanów i jest nietknięty, więc chyba on nie jest w menu. Za to rok temu coś mi do gołej łodygi opędzlowało paprykę i tak się zastanawiam czy to nie koleżanka ćma własnie.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Co do wrogów to podobno szerszenie.A i mróz trochę dokuczy i słońce i wiatr.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

No tak, zapomniałam, że leci za nimi kolejna azjatycka plaga nr 2 pt szerszeń.
Jak dobrze pójdzie to może jedne pozjadają drugie i zamiast ćmy będziemy walczyć z szerszeniami , które przy tej okazji wybiją nam pół pożytecznych stworzeń.
Jakoś z tymi owadami nam się nie układa.

A serio - sytuacja jest przerażająca. Mróz i wiatr dla tej ćmy to raczej pikuś.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

No nic ,jak na razie wycięłam trochę zdrowych gałązek i wsadziłam do wody. Przyda się na wielkanocne ozdabianie stołu. Krzewy mocno zlałam DECISem. Zobaczę. Czytałam gdzieś że, tymol paraliżuje gąsienice ale czy te, to sprawdzę po świętach gdy zrobię próbę czy nie popalę krzewu. Na razie znalazłam pojedyncze sztuki. Mam nadzieję że, pryskając następne wylęgające się pokolenia ograniczę ich populację.

Muszę jeszcze przygotować tabliczki informacyjne dla gąsienic bukszpanówki ,, Bukszpan nie przycinany, nie nadaje się do konsumpcji", może poszuka sobie przycinanego ;:306
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

witam
Okolice Krakowa mnie też dopadła ćma bukszpanowa i wyczytałem w internecie że jest środek który na nią który działa a le jest bardzo drogi ... nazywa się lepinox plus czy go ktoś z was już stosował ? :roll:
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Też słyszałam o tym lepinoxie, nawet o niego pytałam tu na forum.
Rozmawiałam kiedyś z panem kt?ry to rozprowadza i mówi że og?lnie to jest tylko srodek dostępny dla rolników itp. Nie dokładnie wiem o co chodzi i jakie trzeba mieć uprawnienia, może ktoś wyjaśni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”