Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Oby jednak to nie gąsiennice. Nadzieję mam taką, że w sierpniu nie widziałem żadnego robactwa.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Dorota T
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 mar 2019, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Oprócz Waszych cennych rad, chciałam się podzielić przypadkowym spostrzeżeniem: moje bukszpany zostały przerzedzone, ale te, które były posadzone w pobliżu lawendy, nie zostały zaatakowane; najprawdopodobniej zapach lawendy je odstrasza - na pewno nie zaszkodzi spróbować.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Dobrze że,tu zajrzałam. W zeszłym roku jesienią zauważyłam na moich dwóch 16 letnich bukszpanach rosnących pod kasztanem, gałązki z pajęczynami oplecionymi na szczytach. Wycięłam je i spaliłam. Przez cały czas zastanawiałam się co to było i czy krzewy nie przemarzną z ,,dziurami". Będę musiała im bardziej się przyjrzeć i zadziałać. Po przeczytaniu wątku zmartwiła mnie inf że mogą one też zaatakować trzmielinę.
Awatar użytkownika
Metello
100p
100p
Posty: 104
Od: 10 wrz 2014, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

U mnie bukszpany już po oprysku mospilanem, bo na krzakach gąsienice już objadały się listkami ;:145 . Na szczęście chwilę po oprysku te potwory zaczęły sztywnieć.
Teraz muszę jeszcze pułapkę feromonową ustawić i sezon na walkę z ćmą rozpoczął się pełną parą :( .
pozdrawiam Mariola
bynajmniej to nie przynajmniej!
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Czekam na newsa kiedy ktoś napisze, że wygrał.

U mnie kilka oprysków mospilanem, decisem i innym cholerstwem, środki naturalne, octy,kwasy,oleje i nic nie podziałało na dłużej. Wystarczyło odpuścić na 3 dni i bukszpanów nie było.
Odpuściliśmy. Część już wykopana i popalona. Strasznie mi smutno, ale to trochę walka z wiatrakami.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Czytając o kłopotach właścicieli bukszpanów i oglądając straty bukszpanowe w ogródkach znajomych doszłam do wniosku, że ocalić można tylko bukszpany nie przycinane i takie "niezagęszczone".Sama mam takie i żadnych problemów (jak do tej pory ) nie mam.Szkodnik lubi takie zagęszczenie, zaciemnienie jakie stwarza częste przycinanie.Niczym nie pryskam , przycinam minimalnie aby nadać kształt.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Wg mnie to nie ma znaczenia czy przycinane czy nie. Szkodnik jest szkodnikiem i jedno mu to czy gryzie przycinane czy wolno rosnące :roll: . Też mam wolno rosnące bez przycinania a jednak jakiś szkodnik do nich się dobrał.
Dla porównania mogę podać kasztanowca. Mam jeden jedyny w okolicy i najbliższy jest z tego co wiem gdzieś ok 5-6 km ode mnie. Słuchałam o problemach z szkodnikiem jego i myślałam że mnie to ominie. Jednak i do mnie dotarł :roll:
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Trochę znaczenie jednak ma. Gęste zdają się być bardziej atrakcyjne dla gąsiennicy. Tak samo widzę że nie pcha się w za duże zarośla. U mnie np zostały zielone części tam gdzie bukszpan się stykał z innymi roślinami. To dość dziwne, ale w tych miejscach wygląda pięknie choć w reszcie miejsc jest zjedzony na martwo.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Czyli wniosek że, nie lubi tej strony gdzie bukszpan dotyka innych roślin(tak gdybam) :roll: Pomiędzy 2ma bukszpanami rosną mi lilie drzewiaste i z tej strony nie było żadnego żerowania. Na razie nie widzę śladów żerowania choć mocno wycięłam gałęzie jesienią gdzie ,,coś" mi go bardzo oszpeciło.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

O, ciekawe. Trzeba by zaobserwować jakie gatunki przeszkadzają ćmie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

To co napisałam to akurat rośnie splątane z jagodą kamczacką. Ale nie sądzę,że ona ma jakiś wpływ.
Drugiego nietykanego miałam obok...piołunu. I tu faktycznie coś może w tym być bo piołun dość aromatyczny i robi się z niego mikstury różne.
Sąsiadka też kiedyś mówiła, że ma przy jakiejś roślinie leczniczej czy ziole i nie ma tam ćmy, ale wtedy nie zwróciłam uwagi aż tak co to było.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Sprawdziłem wszystkie bukszpany a mam ich 9 w tym dwa ponad dwumetrowe i całe szczęście nie mam ćmy...
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Jednak dotarła też do mnie ;:145 Zaatakowane jest parę gałązek ze strony północnej, od strony drzewa. obok rośnie też róża bylinowa. Czyli róża nie ma wpływu na jej żarłoczność. Z wytrzepaniem jej to raczej będzie trudno bo siedzi w środku sklejonych liści. Trzeba będzie ciężkie działa wytoczyć :evil: A tak ładnie teraz kwitnie :D

ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”