Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
basiakam
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 112
Od: 17 sie 2006, o 18:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

u Mojego sąsiada ćma zeżarła do cna.Nie wycinał.Odbija.Ja raz chyba w sierpniu spryskałam żywołołt,zaraz odbił.Potem pilnowałam czy są gąsienice nie było to dałam spokój .Jedne krzewy wycięłam.O dziwo od pnia coś tam listki widać pojedyńcze..Zaglądam do sąsidów co nie wycinali,i odżywają,a były zeżarte do cna.Może warto ratować piękne egzemplarze?Czekam z psikaczem ,niechno tylko gąsieniczki się pokażą.
Basia
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ja w ubiegłym roku nie robiłam oprysku, nie było wielkich strat.
Za to zimą mimo mrozów zeżarły mi czubki.pędów. ;:oj
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ja swoich bukszpanów mocno pilnowałam w zeszłym roku. W maju zauważyłam szybko powiększające się dziury w liściach i krzakach. Niestety, tak lało, że nie dało się zrobić oprysku od razu, więc trochę szkód zdążyły paskudy narobić. :evil:
Jak tylko pogoda pozwoliła, opryskałam Lepinoxem. Kosodrzewina też została nim potraktowana, bo po raz kolejny borecznik prawie ją zeżarł. :(
Później jeszcze raz robiłam oprysk- latem i wygląda na to, że nie ma wielkich szkód. Pewnie zimne i mokre lato nie ułatwiło im życia.
Zobaczymy co będzie za kilka tygodni. Kolejne porcje Lepinoxu mam w zapasie.
A czy ktoś próbował wiosennych oprysków Promanalem?
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
basiakam
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 112
Od: 17 sie 2006, o 18:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Chyba teraz nie warto pryskać.Jaja widać.Chyba trzeba być w gotowości ,jak tylko się zacznie ruszać to lać .I tak na okrągło.Zaraza już z nami do końca świata zostanie.Oprysk chyba tylko na gąsieniczki działa.
Basia
dziadzia47
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 mar 2021, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

I u mnie pojawił się ten "motylek" - tak nazwał ją wnuczek.
Późnym latem zauważyłem kilka gąsienic - poczęstowałem je decisem. Pomogło: bukszpany przeżyły bez widocznych ubytków. Mam problem, bo dwa trzdziestoletnie krzewy rosną przy brzegu oczka wodnego, w którym pływają karasie i nie bardzo jest jak je opryskiwać.
Czy ktoś może mi powiedzieć, czy Lepinox jest szkodliwy dla ryb?
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Przez kolejne 2 lata stosowałam Lepinox i jeśli chodzi o bezpieczeństwo tego środka, to mimo zapewnień producenta o małej szkodliwości produktu, to mam mieszane odczucia. Oczywiście dla człowieka jest chyba bezpieczny, chociażby z racji, że nie jemy bukszpanów, ale po oprysku zanika życie biologiczne w krzakach. . Zawsze mam w bukszpanach pająki i inne "robactwo". Mało tego rok w rok miałam miodówkę bukszpanową, nigdy nie robiłam na nią oprysku, tylko w czerwcu lub w lipcu przycinałam krzaki i w ten sposób się jej pozbywałam. W tamtym sezonie miodówka była sporadycznie. oprysk robiłam w tamtym roku 2 razy. Po pierwszym razie po jakimś czasie pojawiły się pająki, ale po 2 oprysku znikły.
To są moje spostrzeżenia, oczywiście trudno coś wnioskować po 2 latach, ale ciekawa jestem waszych obserwacji. Boję się poza tym, że Lepinoxem wytrujemy chociażby ćmy.
djkrulik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2021, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Inwazja ćmy bukszpanowej?

Post »

Witam, ostatnio w moim domu pojawił się bukszpan który stał w kuchni w wazonie przez około tydzień, następnie zdecydowaliśmy się go wyrzucić ze względu na bardzo złą kondycję rośliny. Po następnych 2-3 dniach na lodówce bądź ścianie zauważamy pojedyncze włochate centymetrowe gąsienice, łącznie znaleźliśmy ich już z 8. Jedna w szafce ze szklankami, jedna na lodówce na drugim koncu kuchni, no ogólnie chyba zdążyły się rozejść. Z mojej amatorskiej analizy wynika, że jest to larwa ćmy bukszpanowej (Załączam zdjęcie w razie mojego błędu) no i właśnie tutaj rodzi się moje pytanie. Zdecydowana większość wątków na różnych forach mówi o ćmach bukszpanowych w ogrodach, a my mamy je w kuchni. Czy coś przeszkodzi im w przekształcaniu w ćmy w warunkach kuchennych? Nie mamy pojęcia co robić, internet mówi tylko, że to nowy rodzaj problemu i należy stosować jakieś preparaty ogrodowe - w ogrodzie. Jak można się ich pozbyć, i czy mogły zaatakować różne produkty spożywcze?
https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/ ... e=60905D18
https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/ ... e=6090FD16
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Tak, to gąsienica ćmy bukszpanowej.
Jak był bukszpan w domu to nie widzieliście śladów żerowania ćmy?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

W mojej okolicy pojawiła się rok temu. U pewnej osoby, u której ciąłem bukszpany latem rok temu teraz są w opłakanym stanie. Większość jest łysa. Co dziwne w całym szpalerze kul bukszpanowych dwie są nieruszone. Zero śladów żerowania, inne 20 cm dalej są doszczętnie zjedzone ;:oj U kolejnej osoby ćmy zaczęły zjadać co najmniej 20-30 letni bukszpan. ;:145
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Niestety sprzedawcy nadal sprzedają bukszpan z gąsiennicami!
A ludzie kupują, bo jak się gdzieś bukszpan pojawi to jest okazja a nie każdy wie z czym ma do czynienia..

Ja majac je w domu postawiłabym im wabik w postaci jakiejs rosliny zeby do niej się zeszły a potem... bang! Bo inaczej będą szukać zamiennika i może nawet znajdą.
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

O matko :roll: ja byłem pewny ,że to przylatuje z powietrza ,a nie że można to razem sprzedać :idea:
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Kiedy rozpoczynacie opryski na ćmę bukszpanową?
Pozdrawiam Andrzej.
aneroid
50p
50p
Posty: 51
Od: 13 kwie 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Przyłącze się do w/w pytania, kiedy najlepiej opryskać bukszpan mopsilanem ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”