szrotówek kasztanowcowiaczek

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: szrotówek kasztanowcowiaczek

Post »

Kasztanowce porażane są przez szrotówka kasztanowcowiaczka którego zapłodnione samice składają jaja
na górnej stronie liści w pobliży nerwów. W połowie maja wylegające się gąsienice wgryzają się do liści
rozpoczynając żer w miękiszu pomiędzy nerwami.
Firma Pogotowie Ogrodnicze inż. Janusz Zaremba znaczne ograniczenie populacji szkodnika osiąga
poprzez stosowanie dyspenserów feromonowych oraz opasek foliowych pokrytych nieschnącym klejem
do których przylepiają się zarówno samce jak samice motyli szrotówka kasztanowcowiaczka.
Zwalczam wylegające się gąsienice metodą autorską wprowadzając w system korzeniowy kasztanowców
za pomocą opryskiwacza Titan 16 i lancy doglebowej firmy Marolex preparat o działania owadobójczym i
grzybobójczym. Związek o działaniu systemicznym pobierany przez korzenie rozprowadza się po całej roślinie
krążąc wraz z sokami.Gąsienice szkodnika giną zaraz po wylęgu, jednocześnie preparat zabezpiecza
przed wystąpieniem czekoladowej plamistości.W sprzyjających warunkach temperaturowych można spodziewać
się nawet 4 pokoleń motyli.Aby zwiększyć skuteczność tej metody należy monitorować opaski lepowe
i w przypadku ich zapełnienia wymieniać podłoże lepowe oraz wymieniać dyspensery feromonowe przed pojawieniem
się kolejnego pokolenia motyli.Na początku lipca ponownie za pomocą lancy doglebowej wprowadzam
preparat systemiczny o działaniu owadobójczym i grzybobójczym. Dobra kondycja drzew odwdzięczy się
obfitym kwitnieniem i zawiązywaniem dorodnych kasztanów
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: szrotówek kasztanowcowiaczek

Post »

"Ekolodzy alarmują, że foliowe opaski na kasztanowcach zabijają ptaki. Specjalna substancja, która ma powstrzymać szkodniki, skleja ptasie pióra"
http://katowice.NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/katowice/2029 ... 68713.html
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
bimki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lip 2020, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

co na szrotówka

Post »

hej,

już nie mam siły. Kolejny rok przgrana walka ze szrotówkiem. Mam 1 stary kasztan na działce i walcze głównie za pomocą lepów i feromonów.
Wydałem na to już majątek i kasa wyrzucona w błoto - co prawda złapało się dużo muszek, ale liście i tak brązowe.

Na jesień zawsze wszystko dokładnie zbieram, nawet odkurzam liście aby wszystko spalić i lipa.

Czytałem, że był jakiś środek, który daje się do pnia, ale chyba już jest zakazany w UE.

Ratunku, pomocy - co zrobić - bo te lepowe opaski nie zdają egzaminu.

pozdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”