Pękkanie pnia i inne uszkodzenia kory u iglaków

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
marcinkonsi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 gru 2014, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

Czy jeśli popryskam nim przy okazji/przez przypadek także zdrowe tuje, nic im się nie stanie?
hypnosa
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 maja 2014, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

Nic się nie stanie,Te zdrowe to mogą być tylko pozornie zdrowe,rosną przecież przy chorych.
Czytaj etykietę i przestrzegaj zalecanego stężenia.
Iris My Love-ogród
Pozdrawiam-Basia
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pękniecie pnia ?

Post »

Zauważyłem na pniu cyprysika Ellwoodii takie o to pękniecie. Czy to jest pękniecie spowodowane niska temperaturą zimą ? Nie przyglądałem się wcześniej i dzisiaj przypadkowo zauważyłem. Czy posmarować to miejsce funabenem ?
Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Pękniecie mrozowe u podstawy pnia ?

Post »

Wygląda na pęknięcie mrozowe. W tym przypadku radzę zastosować Miedzian 50 WP. Jest fungicyd.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Pęknięcie pnia iglaka

Post »

Witajcie,
Szukałam wątku o takiej tematyce, ale nie znalazłam :(
Mam bowiem problem z iglakiem w ogrodzie (nawet nie wiem co to dokładnie za iglak...), a dokładniej z jego pniem

Od końca zimy widać spore pęknięcie i sączącą się żywicę... Rana wydaje mi się powiększać :( Nie znam się kompletnie na jednoliściennych i nie wiem czy to grzyb, mróz, a może coś jeszcze innego.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc :)



Obrazek



Obrazek

Obrazek
kufosikesa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lip 2019, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co się dzieje z tymi sosnami?

Post »

Dzień dobry!

W lipcu/sierpniu usuwałem uschnięte, albo puste od igieł gałęzie z sosen, zauważyłem, że z miejscu, które ciąłem siekierką pojawiają się takie naloty jak na zdjęciach, co to może być?


Obrazek

Obrazek


Obrazek
claim
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 kwie 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wyżarty pień na jodle

Post »

Dzień dobry!
Bardzo proszę o pomoc, jak mogę wyleczyć coś takiego na swojej jodle :(

Obrazek
ARJG
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 kwie 2020, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pękające pnie/kora 2 letnie tuje szmaragd - help

Post »

Witam wszystkich,
mamy problem z tujami szmaragd, którym pęka pień/kora. Drzewka posadzone, 08.2018, pierwszy (i jedyny) nawóz florovit do iglaków 06.2019 (połowa zalecanej dawki tj. ok 12 gr z proponowanej przez producenta 25-45 gr na krzak).

Ziemia na działce jest gliniasta, ciężka, drzewka rosną ładnie, aktualna wysokość ok 120 cm. Pęknięcia pnia/kory widać w dolnej części przy ziemi, ale zdarzają się też wyżej ok 20/30 cm od ziemi. Pęknięcia mają różną długość od kilku cm do 20 cm.
Posadzono w sumie 140 szt. uszkodzonych jest ok 100 ? obawiamy się że może to być początek opieńkowej zgnilizny ? Czy ktoś z bardziej doświadczonych mógłby się wypowiedzieć czy to prawdopodobne i jak z tym walczyć?

Dodatkowo pod tujami rozłożona jest mata ściółkująca/szkółkarska, a na to wysypany jest kamień granitowy. Biorąc pod uwagę ciężką ziemię i rozłożenie syntetycznej włókniny na glebie, czy nie jest to szkodliwe dla drzewek ? Ogrodnik upierał się że będzie ok .... Dla sprawdzenia odkryłem kawałek i nie widać żeby pod matą szkółkarską działo się coś dziwnego.

Fotki poniżej.
Będziemy wdzięczni za pomoc.
Pozdr

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pękające pnie/kora 2 letnie tuje szmaragd - help

Post »

Pnie pękają albo od połączenia silnego słońca i mrozu, albo od nadmiaru wilgoci połączonego z przenawożeniem. Druga opcja, nadmiar wilgoci może tu mieć wpływ.Ja bym radziła usunąć ten ciężki kamień, zluźnić lekko wierzchnią warstwę wokół drzewek(jeśli zbita), wysypać korę bez włókniny i rany zasmarować maścią ogrodniczą, bo pęknięcia już nie zarosną, ale drzewko poradzi sobie z tym jeśli to będzie zabezpieczone przed wnikaniem grzybów, wilgoci.Jeśli gleba wilgotna to nie przesadzać z podlewaniem i nie nawozić, bo nawet mała dawka nawozu w takim rodzaju gleby się kumuluje i szkodzi.
wladok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2019, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuja pękanie kory

Post »

Tak jak w temacie ,czy ktoś spotkał się z tak mocnym pękanie kory.Wszystkie drzewka zaczeły mi chorować i myślę że nie dadzą sobie rady ,chociaż juz pryskałem je na róznego rodzaju grzyby ,pomału od czarnych końcówek ,brazowieją i opadają.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
coolartur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lip 2020, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuje, pękabie kory, robaki

Post »

Proszę o pomoc,
co mam w takiej sytuacji jak na zdjęciach zrobić.
https://photos.app.goo.gl/ak4N9sNhdSQftXYq6


Obciąłem uschnięte gałęzie i spojrzałem na pień.
On też jest pęknięty a w nim jest biała grzybnia,
to jest chyba zgorzel opieńkowa?
https://photos.app.goo.gl/bBqyUri7BngM7Zj47
Artur
Melassa20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lip 2020, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
Mam mały problem z moimi tujami. Dzisiaj zauważyłam, że popękały im pnie. Nie tyczy się to jednej czy dwóch, a prawie wszystkich w ogródku (tuje rosną wzdłuż płotu). Czytałam, że dzieje się tak przez zmiany temperatury na wiosnę, ale żeby aż tak się rozeszły? Trochę mnie to niepokoi, bo to nie jest jakieś małe pęknięcie. Dlatego chciałabym się spytać, czym jest to spowodowane i czy zagraża to w jakiś sposób roślinom?
Obrazek Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Może tu znajdziesz odpowiedź viewtopic.php?f=17&t=106087&start=17
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”