Pękkanie pnia i inne uszkodzenia kory u iglaków

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
bozena9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2008, o 20:19

Pękkanie pnia i inne uszkodzenia kory u iglaków

Post »

Witam wszystkich serdecznie. Jesienią 2005 roku zakupilam małe Brabanty ze szkółki udało się po małych kłopotach wyhodować je na bardzo ładne okazy, a tu na tą chwilę problem, może ktos z Państwa sie z tym spotkał. Nad korzeniem pęka kora na pniach drzewek, nie wiem co robić. Pękanie jest jak na małe drzewka duże i głębokie. Proszę o radę.

polskie znaki. xipe
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Przyczyną może być nadmierna ekspozycja słoneczna - nagrzewanie w dni słoneczne, wypełnianie tkanek sokami i rozrywanie ich przy mroźnych nocach.
Drzewa owocowe - bieli się.
Młode, ozdobne- cieniuje.
Mam ten sam przypadek z lilakiem - przybiłam korę, która przylegała, reszte oczyściłam i założyłam opatrunek z Funabenu. Po Roku, ładnie się zabliźniło. Teraz na zimę zakładam na pień, opaskę z kartonu.
marcinkonsi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 gru 2014, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pęknięcia pnia i inne uszkodzenia kory

Post »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum :)

Mój problem przedstawia się następująco: zauważyłem na dwóch drzewkach dziwne brązowienie igieł, nie całościowe, lecz "do połowy" długości. Poniżej zamieszczam zdjęcia:

ŻYWOTNIK ZACHODNI "BRABANT":
Obrazek
ŚWIERK:
Obrazek

Proszę o opinię, czy to naturalne brązowienie igieł, czy może jakaś wredna choroba? Chciałbym uratować oba drzewka.

Pozdrawiam i liczę na pomoc
Marcin
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

Nie jest to naturalne .Poczytaj w odpowiednich działach o chorobach .Znajdziesz na pewno podobne przypadki . :wink:
marcinkonsi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 gru 2014, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

hej

Gdybym umiał znaleźć odpowiedź sam, nie zadawałbym pytania, kierując się filozofią minimalizacji śmiecenia przestrzeni internetowej ;) Odpowiedź typu: poszukaj, gdzieś jest odpowiedź średnio mi pomaga :) Ale mimo to dziękuję za zainteresowanie. Sądziłem, że ktoś po prostu odpowie na pytanie zadane w temacie...
hypnosa
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 maja 2014, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

To jest na pewno choroba grzybowa.Jeżeli to fytoftoroza to jak najszybciej Aliette.Jeżeli roślina jest mocno zainfekowana to marne szanse,chociaż ja uratowałam całkiem dużego i mocno chorego różanecznika.Jeżeli to osutka to Falcon.Jeżeli brązowienie igieł (a to też jest choroba grzybowa) to Topsin.Każdy z tych środków ma inną czynną substancję chemiczną czyli jednym na wszystkie choroby nie popryskasz.
Według mnie to Fytoftoroza,mozna pryskać i podlewać,trzeba poczytać w jakiej temperaturze można to zrobić.
Iris My Love-ogród
Pozdrawiam-Basia
marcinkonsi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 gru 2014, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

Ale mówisz o tui czy o świerku, czy o obu?
hypnosa
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 maja 2014, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

Mówię o obu.W żadnym wypadku nie jest normalne gdy brązowieja i zamieraja najmłodsze części rośliny,mam na mysli tegoroczne lub zeszłoroczne przyrosty.To są części z uśpionymi pakami,z których na drugi rok rozwiną się młode gałązki.Jeżeli roślina dość jednolicie traci kolor,lekko brązowieje w okresie zimowym to jest to związane z fizjologia,czyli z tym,że przestaje ona prowadzić normalną fotosynteze i w przypadku iglaków wchodzi w stan lekkiego spoczynku.Lub też gubi igły na starszych częściach gałęzi,to też jest normalne.
Jeżeli reszta rosliny jest zielona a brązowieją jej wyrażnie tylko części i to najmłodsze to wówczas-choroba.
Przyjżyj się dokładnie swoim iglakom pod tym kątem.Zastanów się też czy czasem nie są podlewane przez psa,oraz czy nie zastosowałeś jesienią zbyt dużej dawki azotu,to może być przyczyną przemarznięć najwrażliwszych części.
Iris My Love-ogród
Pozdrawiam-Basia
marcinkonsi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 gru 2014, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

to moze być skutek nadmiernej ilosci wody? latem je dosc obficie podlewałem, jesienią duzo u nas padało, ale raczej woda nie ma prawa stać pod tą akurat tują czy świerkiem. Widziałem, że ten specyfik jest dosc drogi, około 80 zł za 1 kg, mówię o tym Aliette. Czy można jakoś upewnić się, że to akurat ta choroba? Jakieś oznaki na korze, pniu?

Odnośnie warunków stosowania, nie znalazłem żadnych danych o zakresie temperatur otoczenia...
hypnosa
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 maja 2014, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

Nadmierna ilość wody to może być wówczas jeżeli rosną w super ciężkiej glinie i woda stoi godzinami a korzenie nie mogą oddychać.Normalne a nawet obfite podlewanie w zależności od podłoża,im nie szkodzi jezeli są zdrowe.Jeżeli chore to wówczas poprzez podlewanie choroba rozwija się o wiele szybciej.
Fytoftoroza powoduje zgorzel podstawy pnia oraz korzeni.Zaczynają one gnić z powodu grzyba,który rozkłada ich tkanki.
Środki ochrony roślin dostępne są też w małych opakowaniach,takich dla działkowców.Pamietaj,że nawet jeżeli usuniesz chore,to ziemia pod nimi tez jest skażona.Jest zainfekowana tym grzybem.
Poczekaj do wiosny opryskaj i podlej w celu odkażenia.
Żeby mieć całkowitą pewność co do choroby musiałbyś oglądać patogen pod mikroskopem.
Iris My Love-ogród
Pozdrawiam-Basia
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

Marcinkonsi

Możesz również sprawdzić podstawę pnia przy podejrzeniach Hypnosy. Odgarnąć trzeba trochę ziemi i najlepiej uwiecznić. Wówczas będzie można ocenić nawet z 70% dokładnością co dolega.


Pozdrawiam, Francik

-- Śr, 10 gru 2014, 20:15 --

W uzupełnieniu dodam, że fosetyl glinu zawiera także Mildex.
Francik
marcinkonsi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 gru 2014, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

Witam!

90% moich żywotników, w tym zupełnie zdrowo wyglądające szmaragdy, mają dziwną szczelinę/pęknięcie u podstawy pnia, zazwyczaj od strony działki, nie płotu (do wewnątrz ogrodu) i zawsze szczelina jest jedna w jednym pniu. Załączam zdjęcia z brabantów (szmaragdy mają analogiczne):
[wybaczcie, że zdjęcia są do góry nogami]
Obrazek

Obrazek
hypnosa
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 maja 2014, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Choroby iglaków czy naturalne brązowienie igieł na zimę?

Post »

Wygląda jak opieńkowa zgorzel korzeni.Ja nawet nie wiem czym to się zwalcza i czy w ogóle jest do zwalczenia.Czytałam że ta grzybnia pod ziemią jest potężna.
Niech się wypowie specjalista,sama jestem ciekawa.
Iris My Love-ogród
Pozdrawiam-Basia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”