Świerk serbski - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk Serbski i Srebrny dziwna choroba

Post »

Coś jest nie tak z glebą, odwodnieniem.Widać rosną chwasty typowe dla wilgotnej i zlewnej gleby- pięciornik gęsi i dorodne mniszki, przy czym trawa jest słaba.Teren jest niski, może to być typ gleby murszowej, niekoniecznie podmokłej, lub coś podobnego nie nadającego się dla świerków wymagających gleb przepuszczalnych.To, że chorują wszystkie drzewka wskazuje na nieodpowiednie siedlisko, obniżenie terenu, glebę.Mogłeś dodać piasku do tej ziemi, zamiast tej 'specjalnej do tego przeznaczonej ziemi'.
Jeśli masz lepsze, bardziej suche miejsce, to przesadź te drzewka jesienią do takiego gruntu jak masz bez kombinacji.
MattGda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 wrz 2017, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk Serbski i Srebrny dziwna choroba

Post »

Dziękuje za informację może ktoś ma jeszcze jakieś inne spostrzeżenia. Dodam że pryskałem drzewka opryskiem zaleconym u ogrodnika Substral na iglaki + pinivit wydane 150pln i zero efektu.

Mam też studnie z której podlewam rośliny i tuje które mam posadzone w tym roku również słabo wyglądają może to od wody czy może mieć ona wpływ na rośliny ?
MattGda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 wrz 2017, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk Serbski i Srebrny dziwna choroba

Post »

PS wykopałem już kompletnie uschniętego świerka i w korzeniach zauważyłem liczne żółte kulki które po naciśnięciu pękają.
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Świerk Serbski i Srebrny dziwna choroba

Post »

Czyżby to był nawóz Osmocote.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk Serbski i Srebrny dziwna choroba

Post »

To są osłonki żywiczne pozostałe po nawozie, które się wolno rozkładają.Poczytaj jednak tu, przyda się na przyszłość http://beltane-ogrody.pl/?p=1774

Skoro jednak i nowo sadzonym żywotnikom coś dolega, to jednak może to być jak wcześniej pisałam jakiś problem z glebą, albo przeceniasz rolę nawozów, często rozumowanie jest takie, że jak roślina nie wygląda jak byśmy chcieli, to trzeba sypnąć czegoś.Świeżo sadzonym roślinom lepiej niczego nie podawać.Dla laika to zawsze lepsze wyjście.Ja zakładając ogród 30 lat temu niczego nie sypałam, wszystko pięknie urosło, bez grama nawozu, bo kiedyś w sklepach 'magicznych sił' nie było, a potem byłam zbyt leniwa :wink: :)
MattGda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 wrz 2017, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk serbski i srebrny dziwna choroba

Post »

Witam po zimie. Wracam do mojego problemu. Na początku września dokupilem jeszcze jeden świerk wykopalem większą dziurę dałem dobrej ziemi na spód piasek i widzę że drzewko tez zaczyna usychać. Moje 1.5roczne drzewka wyglądają tak

-- 1 kwi 2018, o 08:12 --

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
MattGda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 wrz 2017, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk serbski - choroby i szkodniki

Post »

Witam
Jestem po kolejnym "sezonie" i mój wniosek jest jeden. Studnia która zaopatrywała mnie w darmową wodę okazała się przekleństwem dla roślin. Na koniec tamtego sezonu przestałem podlewać wodą ze studni a zacząłem wodą z kranu i drzewka oraz krzewy zaczęły odżywać... Nowe pędy inna zieleń na dodatek zrobiłem padania tej wody okazało się ze studnia jest za płytka o 4m i jest w niej bardzo dużo nieczystości.
Flavue
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 kwie 2022, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk serbski - już nie mam pomysłu co robić

Post »

Dzień dobry. Czy ktoś ma pomysł na to co się dzieje z moimi świerkami i jak mogę im pomóc? Już dwa całkowicie opadły z igieł, teraz trzeci i pojawia się na czwartym. W zeszłym roku pryskane olejem na wiosnę, mospilanem, topsinem, sobstralem przeciw brązowieniu, nawożone nawozem uniwersalnym, wilgotność gleby w normie. Oczywiście nie wszystko na raz. W tym roku olej, podsypałam magnezem, nawozem uniwersalnym i dalej igły obumierają (wilgotność ok). Poprzednie drzewa usunięte, nie widać było zgnilizny korzeni. Dzisiaj zamierzam podsypać żelazem ale tracę nadzieję, że pomoże. Po pojawieniu się brązowych igieł bardzo szybko zaczyna się sypać. Brązowienie zaczyna pojawiać się mniej więcej na 1/3, bądź połowie wysokości drzewa i rozchodzi się na wyższe i niższe gałęzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Świerk serbski - już nie mam pomysłu co robić

Post »

Jaką Masz ziemię? Jak wysoko wody gruntowe?
Pozdrawiam Lucyna
Flavue
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 kwie 2022, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - już nie mam pomysłu co robić

Post »

Na ogrodzie lekko kwaśna ale pod świerkami była wymieniana na uniwersalną. Kora może ewentualnie zakwaszać. Woda pojawia się po wykopaniu dołka na głębokość ponad 1m ale musi przez dłuższy czas intensywnie padać.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Świerk serbski - już nie mam pomysłu co robić

Post »

Ale glina, piach czy np. ziemia rolna i jakiej klasy? Ziemia uniwersalna, czyli jaka, z worka? I jaka gruba warstwa?
Pozdrawiam Lucyna
Flavue
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 kwie 2022, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - już nie mam pomysłu co robić

Post »

Ziemia rolna chyba 6 klasy. Jak kopaliśmy dołki raczej przepuszczalna. Daliśmy 3 worki uniwersalnej z worka. Drzewa są u nas już 4 rok.

Pozdrawiam,
Joanna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk serbski - już nie mam pomysłu co robić

Post »

Sadzone chyba duże, zwyczajnie się nie przyjęły.Wszystkie zabiegi chemiczne i nawozy niestety podziałały też dodatkowo na niekorzyść.Najlepiej sadzić małe drzewka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”