Śliwa choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Owocówka śliwkóweczka.
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Chyba już trzeba by pościągać pułapki, Jojo zaczyna się przebarwiać, jest też sporo zarażonych zgnilizną, ale i tak to bardzo niewiele w porównaniu do ubiegłego roku.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

wampir_wawelski pisze:Cześć,
mam pierwsze owoce na sliwach, renglody, węgierki, owoce dużę, tylko jest jeden problem, robaki, jak z tym sobie radzić?
Robaczywe owoce opadną pierwsze ,a następne te zdrowe dojrzeją normalnie na drzewie. U mnie jest zazwyczaj część dla robaków ,a część dla mnie :). Wystarcza mi owoców w zupełności, ale jak ktoś nie chce się dzielić z robakami to robi oprysk w fazie kwitnienia. Teraz to już nic nie da się zrobić.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Telimenko, to nie do końca tak. Robale w owocach to;
- owocnica , zawiązki - oprysk pod koniec opadania płatków
- owocówka śliwkóweczka I-sze pokolenie , gdzieś tak w okolicach początku czerwca.
- owocówka śliwkóweczka II-gie pokolenie, w okolicach - druga połowa lipca. I to jest to pokolenie owocówki, które nas najbardziej złości, bo siedzi sobie w dojrzałych owocach.
Nie piszę tu o innych szkodnikach jak mszyce, przędziorki czy pordzewiacz bo one nie gnieżdżą się w owocach.
Pozdrawiam! Gienia.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Gieniu ;:180 Dziękuję za dopełnienie info. Z tego wniosek że, jak ktoś chce stosować opryski z pożądanym skutkiem, to trzeba się porządnie wtajemniczyć w temat.
boru
50p
50p
Posty: 92
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

wczoraj założyłem pułapki lepowe firmy Tadan. Wg mnie powinno się zakazać produkcji i używania tego typu pułapek. Po pierwszym dniu w jednej pułapce kilka pszczół hodowlanych i dzikich plus kilka much i jedna ćma. Jeżeli ogrodnicy stosują takie pułapki to nie ma co się dziwić, że pszczół jest coraz mniej! Może to gdzieś nagłośnić, do jakichś mediów czy jakieś insta? co myslicie?
Obrazek

Proszę dodatkowo o potwierdzenie, że te muszki na poniższym zdjęciu nie są zagrożeniem dla owoców i ta jedna widoczna ćma, to właśnie owocówka.
Obrazek

Gieniu po tym co napisałaś wnioskuję, że pułapki trzeba wieszać dwa razy? z początkiem Maja i w połowie lipca? Bo chyba od Maja do końca lipca te pułapki tracą zapach feromonu?
I prośba, czy możesz zrobić teraz zdjęcie swoich drzewek, aby można było podpatrzeć jak są przycięte?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Tak, pierwsze pułapki powieszę po połowie maja i drugi raz w lecie. Dziwne te Twoje pułapki, bo miałam całkiem podobne i wylapaly się tylko sliwkoweczki, nawet mucha się nie pofatygowala. Zreszta są tu na forum moje fotki, nie ma tam w pułapce żadnego innego owada oprócz oczekiwanych. Pułapki wieszałam również na jabłonce rosnącej obok śliwy i tez tam było tłoczno . Nawet nie wiem jakiej firmy mam swoje zakupione jesienia pułapki i jakiej były w zeszłym roku na drzewach. Jak widzę tego samczyka na Twojej pułapce to ta pogoda naprawdę głupieje. I pewnie jak tylko wrócę to wywiesze pułapki. Podobno te feromony będą coraz trwalsze, ale to nie znaczy, ze wyłapią się wszystkie samczyki, robactwa w ten sposób nie zlikwidujemy.
Niestety fotek drzewek nie mogę zrobić bo nie jestem w Polsce. Wczoraj siostra podesłała mi tylko fotki kwitnących czereśni na działce.
Pozdrawiam! Gienia.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Witam,
proszę o rozpoznanie zmian na liściach śliwy Amers. Drzewko ma 2 lata.
Dziękuje za pomoc
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Piotr
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Objawy podobne do szarki.
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

W piątek wieczorem ( 12 maja) powiesiłam tablice lepowe na Opalu, i już latają owocowki sliwkoweczki - co widać na załączonym obrazku;

Obrazek
Na Jojo złapało się zaledwie trzy albo cztery sztuki.
Pozdrawiam! Gienia.
robi89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 maja 2023, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Witam
Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu. Śliwa Renkloda Althana ponad 10-letnia. Wygląda to na jakiegoś szkodnika ale nie jestem pewien.
Z góry dziękuję za pomoc


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

gienia1230 pisze: 16 maja 2023, o 13:20 W piątek wieczorem ( 12 maja) powiesiłam tablice lepowe na Opalu, i już latają owocowki sliwkoweczki - co widać na załączonym obrazku;

Obrazek
Na Jojo złapało się zaledwie trzy albo cztery sztuki.
Witaj Gieniu, czy w związku z tym pora na opryski p/owocowce śliwkóweczce?
ania1590
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Aniu, u nas plaga mszyc . Co 3 tyg. leci mospilan + któryś ze środków na brunatną zgniliznę. Walczę z mszycą bo to największa zaraza, może przywlec jakieś dziadostwo np szarkę. I będzie "po ptokach". Ostatni oprysk był 16 maja więc następny około 6 czerwca będzie mospilan ( + ewentualnie signum). I pod koniec czerwca następny, więc pewnie owocówkę też dopadnę przynajmniej I-sze pokolenie. Później już tylko switch- tak przynajmniej planuję. I w połowie lipca (pułapki lepowe muszę wymienić) pewnie oprysk na II-gie pokolenie. I to byłoby na tyle. A i tak pewnie trochę robaczywek się znajdzie :D .
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”