Nasionnica trześniówka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
adso28
50p
50p
Posty: 93
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

A jeszcze zapytam o tą lancę do oprysku... Lepsza z jedną dyszą czy z dwiema do oprysków drzew owocowych ?
Myślałem kupić lancę teleskopowa 300 cm z rączką MAROLEX Nr katalogowy - R030MX.

Czy to dobra lanca ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Nie potrafię doradzić, nie mam takiej tylko zwykła.
Pozdrawiam! Gienia.
adso28
50p
50p
Posty: 93
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Chciałem zapytać Gienia jak u Ciebie z robakami w czereśniach ? Są ?

Ja pryskałem Mosiplanem dwa razy. Pierwszy raz na początku czerwca i drugi raz dwa tygodnie później aby mieć pewność.
Wydawało mi się że idealnie trafiłem w termin ale nic z tego :). 30% owoców mam z gąsienicami muchówki trześniówki :( .


Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale moja czereśnia przez ostatnie 8 lat nie była niczym pryskana.
Jedynie to nie jestem pewien czy odmierzyłem odpowiednią ilość tego MOSPILANU na oprysk bo odmierzałem "na oko".

A stosowałaś może DECIS? bo wyczytałem że też działa.

"Kluczowy jest więc moment wylotu muchówek z zimowych kryjówek, by poradzić sobie z robaczywieniem czereśni. W celu wyznaczenia terminu zabiegu zwalczania nasionnicy, należy od połowy maja umieścić na drzewie żółte tablice lepowe bądź pułapki feromonowe przyciągające muchówki. Po zauważeniu na tablicach charakterystycznych muchówek należy odczekać ok. 7 dni i przeprowadzić oprysk insektycydem. Progiem szkodliwości są 2 sztuki muchówek odłowione na pułapkę. Do walki chemicznej ze szkodnikiem stosujemy Mospilan, Decis, Calypso lub Fastac. Zawsze przestrzegamy informacji podanych na opakowaniu środka, a zabieg wykonujemy po oblocie pszczół, najlepiej wieczorem.
Małgorzata Wyrzykowska"
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Jestem teraz za granica , czereśni było w tym roku niewiele. Przed wyjazdem oberwaliśmy Wege, jeszcze niezbyt dojrzała, ale kosy i szpaki miały zdanie odrębne.
Na Reginie było troszkę więcej i chyba bez nasionnicy bo siostra nic nie wspomniała. Był robiony oprysk mospilanem 2x w odstępie , z tego co pamietam 9 albo 10 dni. Warto zrobić nawet trzy opryski, nasionnicy na tablicach lipowych było zatrzęsienie, nigdy jeszcze tyle jej nie widziałam a miałam rozwieszone na czereśniach i wiśni 6 tablic. Wszystkie były oblepione ta mucha z obydwu stron. Gdzieś tu już wstawiłam taka fotkę, tylko nie pamietam w którym wątku.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
adso28
50p
50p
Posty: 93
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Niestety w tym roku zapomniałem kupić te żółte tablice więc nawet nie wiem ile tej muchy latało. Z tego co pamiętam to w ubiegłych latach też miałem minimum 30% robaczywych czereśni więc mam wrażenie że ten Mospilan niewiele zadziałał. Hmm... pryskałem dwa razy wydawać by się mogło że w odpowiednim terminie. Spotkałem się z opinią że Mospilan jest zawodny i podobno po wycofaniu ze sprzedaży CALIPSO tak naprawdę nie ma żadnego SOR na trześniówkę. Zastanawiam się tylko jak sobie z tym szkodnikiem radzą w sadach towarowych. Czy oni mają jakieś "lepsze" środki dostępne tylko dla sadowników ?

Nie wiem czy to ma znaczenie ale w odległości około 25metrów od czereśni mam jeszcze starą dużą wiśnię. Owoców na niej niewiele ale w tym roku jak spojrzałem to w każdym owocu wiśni jest robak Nasionicy. Niestety nie pryskałem jej bo jest ogromna i dodatkowo rośnie w miejscu trudno dostępnym więc odpuściłem sobie. Możliwe że ona jest wylęgarnią muchówki która później leci na moją czereśnię ?

Ze szpakami akurat nie mam większego problemu bo mam czereśnię SAM. Odmiana późna i lekko cierpka w smaku (gorzkawa) więc szpaki latają u sąsiadów :).
Plusem czereśni SAM jest to że co roku obficie owocuje. W smaku szału nie ma ale do słoików na kompoty dobrze się sprawdza.
sluchawa21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 maja 2023, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Dzień dobry wszystkim. To tak w formie przywitania się na forum. :wink:
Postanowiłem odświeżyć trochę ten temat, jako że minął kolejny rok i zbliża się kolejny termin wylotu nasionnicy, stąd pytanie do Was:
Czy ktoś już zaobserwował szkodnika u siebie? Ja na razie na dwóch pułapkach nie zaobserwowałem żadnych muchówek, ale gdzieniegdzie jakaś czereśnia ma na skórce taki mały brązowy otworek. Czereśnie mają od 4-8mm średnicy. Na razie czekam z opryskiem, ale nie chciałbym przegapić momentu masowego wylotu... Jestem z okolic Olsztyna (War.-maz.) a w okolicy ani jednej Akacji...
Zatem proszę o podzielenie się Waszymi obserwacjami.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1209
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

U mnie jeszcze Robinie nie szykują się do kwitnienia, więc spokojnie. U Ciebie będą kwitły przynajmniej tydzień później, jak nie 2 tygodnie.
sluchawa21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 maja 2023, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Dzięki za odpowiedź, rozumiem, że mogę na Ciebie liczyć w kwestii poinformowania mnie/nas jak zakwitną?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Słuchawa, wywieś na czereśni żółte tablice sygnalizacyjne. Obserwuj i zobaczysz jak przykleją się do tablic. To takie małe muchy z paskami na skrzydełkach. Na mojej fotce, z ub. roku, parę postów wyżej jest ich mnóstwo.
Pozdrawiam! Gienia.
sluchawa21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 maja 2023, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

gienia1230 pisze: 25 maja 2023, o 08:04 Słuchawa, wywieś na czereśni żółte tablice sygnalizacyjne. Obserwuj i zobaczysz jak przykleją się do tablic. To takie małe muchy z paskami na skrzydełkach. Na mojej fotce, z ub. roku, parę postów wyżej jest ich mnóstwo.
Napisałem przecież, że mam pułapki :D , ale są bez feromonu, a doczytałem, że czasem mimo, że szkodnik już się pojawił to na pułapkach tego nie widać niestety... :?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Będą, będą jak tylko się pojawia, ja tez miałam w ub. roku tablice bez feromonu. Teraz mam z feromonem tylko za nisko powieszone. Im wyżej tym lepiej podobno. Ale jak są wyżej to nie widzę co tam się złapało , musiałabym drabinę targać. Robinie akacjowa mam tuz przy bloku, na razie zero kwiatów .
Pozdrawiam! Gienia.
sluchawa21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 maja 2023, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

gienia1230 pisze: 25 maja 2023, o 13:25 Teraz mam z feromonem tylko za nisko powieszone. Im wyżej tym lepiej podobno.
No ja mam jedną na 1,5m a drugą na 2,5m - już w koronie drzewa i też mam jakieś przeczucie, że bliżej owoców jest większa szansa. Jak będzie zobaczymy, ale na pewno napiszę.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Zrobiłam fotkę tablicy z feromonem , różne paprochy i owady się przykleiły ale jakoś nasionnicy nie widzę.
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”