Śliwa choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Tak, mospilanem.
Pozdrawiam! Gienia.
pjotrekz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 maja 2022, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

gienia1230 pisze:Temat wałkowany w te i z powrotem, jakbyś się cofnął i poczytał chociaż kawałek tego wątku ! I wszystko byłoby jasne.
Bardzo mi zależy na szybkiej reakcji... szkoda drzewka.. nie do końca wiem czy jest to aktualne co wyżej było napisane.

Proszę o pomoc z tym zwijaniem liści. W poprzednim roku śliwa wydala kilka owoców, a teraz takie cos. ;:145
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Mszyca. Może jeszcze tam siedzi a może odleciała na następnego żywiciela. Oprysk mospilanem. Środki działające powierzchniowo i kontaktowo nic nie zdziałają w przypadku szkodnika w zwiniętym liściu.
Pozdrawiam! Gienia.
pjotrekz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 maja 2022, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

A jak to najlepiej wykonać? owoce beda do jedzenia w tym roku? Szczerze to tylko w zyciu opryskiwalem tylko ttawe srodkiem starane. Jaka ilosc kupic? i z jakiej firmy? widzialem cos z targeta np. 20 SP bylaby ok?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Najpierw sprawdź czy jeszcze mszyca jest a może już pozostały tylko jej resztki, i czy wierzchołkowe listki rosną już normalne czy sa skręcone? Jeśli sa skręcone czyli mszyca nadal jest. Mospilan 20sp , (Target tylko konfekcjonuje) trzeba przygotować stężenie tak jak wskazówki na opakowaniu.
Przy okazji oprysku na mszyce możesz pogonić owocówke sliwkoweczke. Owoce oczywiście będą do zjedzenia. Karencja po oprysku w przypadku mospilanu 14 dni.
Na jedna niewielka śliwę powinno wystarczyć 1 - 1,5 litra cieczy .
Pozdrawiam! Gienia.
suhr anor
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 29 cze 2020, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

choroba renglody

Post »

Na renglodzie ulena zobaczyłem, że niektóre owoce wyglądają jakby coś je zjadało- jak na fotce.
To młode drzewko sadzone na jesieni 2020 roku, pierwszy rok kiedy zawiązało owoce, sprawdziłem wszystkie drzewka w pobliżu, najbardziej śliwy i tylko na tej ulenie jest coś takiego? Co to jest i co można na to poradzić?
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Czy chodzi o ten owoc (fotka nieostra)?
Jeśli tak to wystarczy cofnąć się do poprzedniej strony, post ROSARIUM i Andrzeja 1967. :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Widziałam szkodnika "w akcji", to jakiś z rodziny ryjkowcowatych, niestety nie znam gatunku. nieco większy od opuchlaka, też pękaty,
Pozdrawiam Lucyna
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwki węgierki - pytania i problemy

Post »

Sliwa wegierka wiek okol 8 lat.Wyciek gumy wszędzie gdzie się da ,pozasychane gałązki u dołu i brak lisci u dołu.
Nowe liscie i owoce przede wszystkim od połowy wilków i zeszłorocznych długopędów.
Pachnie mi to grzybem wirusem albo bakterią obok druga śliwa żólta efekt podobny.Inne drzewa tez padły całkiem po drugiej stronie ogrodu co za dziwny przypadek...Z roku na rok coraz gorzej leci jakiś syf po czym szlag trafiał gruszki.Teraz kolejny rok inne drzewa co za czasy wrrrr

Co zrobić czym pryskać aby działało na całe drzewo? Topsin z moich źródeł wiem ,że już od dawna nieskuteczny miedzien jak i decis to wyrywanie kasy a nic to nie działa pryskamy a drzewa chorują i giną.
Obecnie rozwinęły się dosyć liście, koniecznie czymś by ratować to drzewo co z grubszym obcinaniem?Miałem to w planie po owocowaniu bo szło poszło w cienkie długopędy.
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

gienia1230 pisze:Dwa dni temu powiesiłam dwa rodzaje pułapek, tablice zwykle i w kształcie budek - namiotów. Na zwykłych nic się nie złapało ale w namiocikach aż ciemno !

Obrazek
I co dalej kiedy pryskać i jakie wnioski z tego typu pułapek?
Jak tu motyli od groma.Będziesz pryskać codziennie?Jak to ocenić tymbardziej ze w zwykłej nic sie nie złapało....
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Na owocówkę na śliwach już pryskać nie będę, może dopiero w lipcu. Użyłam mospilanu, jest to środek o działaniu systemicznym, krąży w roślinie kilkanaście dni (podobno) i owocówce da radę.. Tu nie chodzi o wytłuczenie motyli , wprawdzie do pułapek wabione są samczyki ale o niedopuszczenie by gąsieniczki, które wylęgną się z jajek wgryzły się w owoc.Powtórzę jednak oprysk na nasionnicę o ile pogoda pozwoli. Sporo się jej przylepiło do tablic.
Pozdrawiam! Gienia.
TPHM
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 sie 2018, o 01:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Na śliwach zauważyłem objawy jakiejś choroby. Przejrzałem zdjęcia chorób i nabrałem pewnych podejrzeń . Wydaje mi się, że może to być dziurkowatość liści drzew pestkowych. Śliwa o ciemniejszych liściach została dużo mocniej zaatakowana.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Tomasz
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

To jest dziurkowatość liści drzew pestkowych, widocznie niczym nie była pryskana. Akurat na tę chorobę nie ma zarejestrowanych środków ale opryski na inne choroby np na brunatną zgniliznę załatwiają sprawę. Również opryski miedziowe wiosną i jesienią mogą też pomóc.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”