Jabłoń zmiany na liściach

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
jagusia111

Re: Jabłoń zmiany na liściach

Post »

Infekcja parcha następuje ok. 2 tygodni przed pojawieniem się plam więc w ubiegłym tygodniu już nic byś nie zdziałał.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń zmiany na liściach

Post »

....albo raczej niewiele, ale i teraz można. Wiadomo, porażonego nie wyleczysz ale zaleczyć i zatrzymać postęp próbować można- dwa opryski preparatami IBE(Score, Tebu, Bumper... itp) w odstępie 7-10 dni, w razie deszczu na pewno, albo po prostu jako jeden z oprysków- użyć Zato.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń zmiany na liściach

Post »

Coś mi się przypomniało, to był 2015 albo 2016 rok. Maczniak opanował u mnie dosłownie wszystko nawet lilaki z wyjątkiem winorośli . Nie dał rady ani topsin ani score, a tylko to miałam . Któraś z miłych forumowiczek wspomniała o jakimś węglanie czy coś koło tego, No nie pamietam - zabijcie. ;:14 I ten preparat pomógł ale nie na wszystkim.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jabłoń zmiany na liściach

Post »

Gienia1230 , chodzi ci chyba o Armicarb sp lub Vitisan " wodorowęglan potasu " jest "eco " działa na mączniaka i też parcha jabłoni .
Askia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lut 2020, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Identyfikacja choroby

Post »

Witam, mamy problem z drzewkami owocowymi (jabłonie). A mianowicie rosną sobie bardzo ładnie i przychodzi moment, że zaczynają liście schnąć i żółknąć. Tak jest od ok. 2 lat, przychodzi wiosna i jest ok, i tak około połowy lata zaczyna się jakieś choróbsko. Co to może być?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ojciec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2020, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Plamy na Logolu

Post »

Zauważyłam dzisiaj na młodej jabłonce chore liście. Nie jestem pewna co to ale wygląd poważnie mnie zaniepokoił. Podejrzewam brunatną plamistość? Będę wdzięczna za diagnozę i ewentualnie wskazanie sposobu zwalczenia.
Żona Ojca
Obrazek
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Jabłoń zmiany na liściach

Post »

Asia, ojciec Drobna plamistość liści. Zwalczanie drobnej plamistości liści jabłoni - polega na opryskiwaniu drzew preparatami opartymi na mankozebie na początku wegetacji oraz od końca kwitnienia: Dithane Neotec 75 WG, Sancozeb 80 WP, Pennfluid 420 SC, MAC-Mankozeb 75% WG, Sadoplon 75 WP
WojtekW97
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 maja 2022, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziurki w liściach na jabłonce

Post »

Dzień dobry, od czego mogą być takie dziurki w liściach jak na zdjęciu? Jeden młody listek jest zawiniety i siedzą w nim takie malutkie robaczki(mszyce to chyba nie są), też widac je na jednym zdjeciu. Jeszcze wczoraj na drzewku widziałem kilka mrowek ale dziś juz ich nie ma. Co to może być, jak postępować w takim przypadku?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń zmiany na liściach

Post »

Starsze mają deformacje po chłodnych dniach w ich wieku niemowlęcym. Na młodych to jednak już mszyca, czemu nie? Czas działać !
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń zmiany na liściach

Post »

Hejka zauważyłam na moich młodych jabłoniach, czerwone wybarwienie oraz skręcanie się liści. Wczesna wiosna robiłam oprysk miedzianem i topsinem. Czym teraz pryskać drzewka?
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń zmiany na liściach

Post »

Rozwiń skręcony listek i sprawdź co tam jest. Albo mszyca albo jej pozostałości. Te plamy na liściach to może być parch.
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Jabłoń zmiany na liściach

Post »

Na pierwszym zdjęciu obtarcia od wiatru, na drugim mszyca.
fanlipy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 maja 2022, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń zmiany na liściach

Post »

Bardzo proszę o pomoc, moja pierwsza jabłoń w życiu i coś się w niej dzieje, James Grieve sadzony miesiąc temu:

Obrazek

Co to jest i co mogę zrobić, obok mam dwie nowe kosztele, na których mi zależy, więc mogę nawet wyciąć Grieve'a
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”