Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

aneroid
Tak wygląda siedząca na ścianie. Porównaj
Obrazek
Ewa
aneroid
50p
50p
Posty: 51
Od: 13 kwie 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Mailem nadzieję że z opryskami trafiłem i ćma szkody nie narobi..
A tu niestety, wczoraj aż płakać się chciało widząc skutki ataku ćmy, nietrafionej pory oprysku itd..
Zrobiłem wczoraj szybki oprysk mospilanem mając nadzieją że jeszcze coś uratuję, ale co z tego jak ja pryskam a inni nie i w około jest kataklizm.
Że to paskudztwo nie ma naturalnego wroga, a widzę że zaczynają pałętać sie po całej działce, nawet na ligusterze latają na pajęczynach..
Ciekaw jestem czy taki bukszpan po ataku da sobie radę i odrodzi się, czy padnie ?
A tak spokojnie było w moim rejonie z tym szkodnikiem..
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

U mnie ćma w zeszłym roku zrobiła prawdziwe spustoszenie na bukszpanach, których mam około 100 sztuk. Na wiosnę odkryłem kilka bukszpanów zaatakowanych przez gąsienice, które przetrwały tą niby mroźna zimę. Zrobiłem oprysk Lepinoxem+ na wszystkich krzakach i bukszpan ładnie się odrodził. W tym roku ćmy nie było, odpukać...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ćma zaatakowała w moim ogrodzie działkowym prawie wszystkie bukszpany. ;:oj
Pozdrawiam Andrzej.
jagusia111

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

U mnie też jest. Właśnie byłam zlustrować, a tam siedzi sobie to paskudztwo i wpitala moje bukszpany. Czekam aż pszczółki pójdą spać i idę walczyć ;:219 .
aneroid
50p
50p
Posty: 51
Od: 13 kwie 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

U mnie wszędzie trafia się to paskudztwo, na chodniku, altanie na innych roślinach.
Podejrzewam ze wiatr je sprytnie z tymi pajęczynami przenosi.
Auto oddalone o kilkadziesiąt metro od działek też miało na sobie te zielone paskudztwa..
Kontaktowałem się dzisiaj z producentem Mospilanu, zasugerowano mi kolejny oprysk, który dzisiaj zrobiłem.
Gnębi mnie tylko pytanie czy bukszpany przeżyją tę inwazję ćmy ??
aneroid
50p
50p
Posty: 51
Od: 13 kwie 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Nadal toczę nierówną walkę z tym paskudztwem, wczoraj i dzisiaj było ostre mycie mocnym strumieniem wody..
Może będą elekty, bo żal patrzeć na te bukszpany..
hubertus_003
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lip 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Słuchajcie u mnie niestety też się pojawiła. W zeszłym roku prewencyjnie był zrobiony oprysk Mospilanem, bo coś dziwnego zaczęło się dziać, ale finalnie było wszystko ok. W tym roku tydzień temu nic nie zauważyłem, dziś niestety katastrofa, sporo krzaków ma pozjadane plamy od dołu. Niektóre krzaki mają większe zjedzone pola, niektóre tylko trochę, na szczęście większość roślin jest zielona. Wykonałem oprysk Mospilanem z małym baniakiem (strasznie się namachałem z tym), poszły prawie całe dwa opakowania 20g. Ponieważ bukszpanu jest z 80mb zajęło to sporo czasu i nie byłem nawet w stanie ich rozwierać i psikać w środek każdego, na pewno są za to dobrze spryskane z zewnątrz. Dodatkowo w kilku miejscach znalazłem te paskudne larwy (7sztuk) - zutylizowałem. Myślicie, że to coś w ogóle da?
Powiedzcie co tu dalej robić? Zastanawiam się, czy nie zrobić drugiego oprysku ale teraz Lepinoxem, który był tu chwalony. Kiedy robić następny oprysk? Za tydzień, za miesiąc?
Dodatkowo mam sporo trzmieliny, czytałem, że też może być zaatakowana? Czy jest się czym martwić?
aneroid
50p
50p
Posty: 51
Od: 13 kwie 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Cóż, tak jak pisałem wyżej u mnie jest katastrofa, walczę na wszystkie sposoby woda, łapanie, wycząsanie krzaków i oprysk.
Oprysków mospilanem zrobiłem już kilak co kilka dni, efekt mizerny.
Zrobiłem eksperyment z mospilanem, producent zaleca 4 gramy na 10 litrów wody, efekt mizerny, więc zrobiłem mieszaninę 6 gram na 10 litrów wody i tu
larwy padały prawie od razu, ale jest to tylko mój eksperyment nie poparty naukowo..
Wszędzie szukam wiedzy i informacji na temat tej walki, ostatnio polecono mi trzy środki rzekomo lepsze od mospilanu mimo że są "eko" jest to :
Dipel
Lepinox Plus
Xentari
nie znam ich, tu czytałem tylko o lepinoxie..
Może ktoś wie więcej na ich temat..
Insoman
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 16 maja 2021, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Czy to prawda że ćma atakuje też inne rośliny np rododendryny czy ostrokrzew? Ktoś sie z tym spotkał? Jestem troche przerażony bo z bukszpanami już sie pożegnałem. Boje się o inne rośliny...
Izabela82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lip 2018, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Dziś wycielismy bukszpana, który miał ok 30 lat... Piękna, duża kula. Nie było co ratować. Obok niego rośnie rododendron, który również jest zaatakowany. Wyczyscilam go ręcznie z larw i glist, potem zrobiliśmy oprysk. Obok jest juka, również zaatakowana.
Załamka...
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

U mnie był okres że znajdywałam gąsienice na trzmielinie i laurowiśni, ale w tym momencie w Krakowie jakoś się uspokoiło, bo nawet bukszpany odrosły i są całe.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4204
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

maryann pisze:Ja pojechałem na bukszpan preparatem zawierającym imidachlopryd i cypermetrynę ; taki na muchy i komary. Niech no ino jaka ćma się zbliży...! Dam znać, czy coś mi się pojawiło.
Pojawiło, dopiero teraz i to z taką pewną nieśmiałością... -no to poprawka. Myślę, że w sezonie trzecie podejści potrzebne nie będzie. Ja nie wiem, ludzie- z czym macie problem, po co się pieścić z tym tałatajstwem? Przecież bukszpan to nie marchewka.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”