Wiśnie - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Witam ,też mam Groniastą ,drzewo piękne ale z owocowaniem do tej pory było kiepsko ale w tym roku dała popis ;:138 .Oblepiona owocami ale pojawił się inny problem ,peknięcie konara tak z 40 cm ,nie wiem czy to od tych póznych przymrozków i jeszcze zasychają gałązki -pewnie monilioza ;:145 i tu mam
pytanie pryskać już nie można i wycinać porażonae gałązk?
Pozdrawiam serdecznie Teresa :wit

----------------------------------------------------

Mam Groniastą i z plonowaniem było różnie,ale w tym roku dała popis i oblepiona owocami ;:138 .Mam inny problem chyba wdała mi się monilioza bo gałazki zasychają i nie wiem teraz to już za póżno na oprysk?I jeszcze te pekniecia nawet nie wiem kiedy się zrobiły ,moze te póżne przymrozki,co mogę zrobić żeby jakieś dziadostwo się nie wdało.Proszę o pomoc.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie Teresa :wit


Połączyłam posty/ jagusia111
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Są to uszkodzenie mrozowe, odstającą korę odciąć ostrym nożem, rany zamalować Miedzianem Extra 350 SC, w sezonie poprawić malowanie dwa, trzy razy. Na zimę pomalować pień i grubsze konary, farbą fasadową białą z dodatkiem miedzianu. 

Pozdrawiam klakier. 
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuje bardzo za pomoc. :wit
Pozdrawiam Teresa
bobolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 maja 2017, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Witam. Dziś po przyjeździe z dłuższego urlopu zastał mnie taki widok jednej z dwóch wiśni. Całkowicie uschnięte liście od góry do dołu drzewa. Przed wyjazdem delikatnie zabrązowione końcowki liści co tłumaczyłem sobie suszą lecz obok 6-7 metrów rośnie druga w pełni sił. Czy to brunatna zgnilizna ? Czy postąpiła w tak szybkim tempie czy susza? Po przełamaniu zielona w środku. Brak wycieków gumy. Problem dotyczy również czereśni, ale w zupełnie innym miejscu ogrodu niezbliżonym z tą wiśnia.
Obrazek
Po przełamaniu
Obrazek
Wiśnia obok
Obrazek
Czereśnia
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Problem z korzeniami, coś je chyba poobgryzalo, sprawdź czy się nie chwieje. Jeżeli poobgryzane są drobne korzonki, to może się nie chwiać. Masz karczowniki albo nornice?
Pozdrawiam! Gienia.
bobolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 maja 2017, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Nornice są na pewno. Walczę z nimi od pewnego czasu. Drzewko zostawic czy zasadzic nowe na jesieni?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Ono jest żywe, liście tylko uschły. Może się na wiosnę opuścić a może nie. Jeśli chcesz ratować to ściągnij ściółkę, w zimie to zachęta dla nornic. Spróbuj jakimś prętem- palikiem sprawdzić, wbijając go wokół pnia czy są nory, czy drzewko się chwieje? jeśli tak , to zamulić ziemia te nory. drzewko przymocować do palika i powinno puścić młode korzonki.
Pozdrawiam! Gienia.
bobolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 maja 2017, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Czereśnie w zasadzie wyciągnąłem jedną ręką, a to co zastałem po odgarnięciu wierzchniej warstwy ziemi
Obrazek

Korzeń umyłem i wyglądał tak:
Obrazek
więc bardzo słabo. Wiśnie tą większą zostawię. Spróbuje powalczyć z nornicami i tak jak piszesz ściągnąć całą ściółkę.

Dzięki wielkie za pomoc
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Zamulenie nic nie da, nornice tak szybko nie odejdą, poczytaj o chemii na nie.
Ja młode drzewa podlewałem Dursbanem, nornice je odpuściły. W starszych ten zabieg jest zbędny, zresztą Dursbanu już nie ma w sprzedaży.
Moje wątki
Festina Lente
Deda2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 kwie 2022, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wiśnia kosmata - usychanie

Post »

Mam w ogrodzie wiśnie kosmatą, która przywiozłam z Polski (mieszkam w Szwajcarii). Posadzona 3 lata temu. Co roku pięknie kwitnie i co roku wszystkie kwitnące gałązki po przekwitnięciu usychają. Wiśnia dalej rośnie, wypuszcza nowe pędy, ale nie ma owoców, bo wszystko usycha. Jakieś pomysły co to moze być, a moze po prostu klimat Szwajcarki nie sprzyja?
Na drzewku jest jeden owoc.

Pierwsze zdjęcie -kwitnienie z 22.03
Kolejne zdjecia z dzisiaj.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Możesz doprecyzować? To ważne , usychają gałązki z kwiatami i liśćmi czy tylko kwiaty?
Pozdrawiam! Gienia.
Deda2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 kwie 2022, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Ciężko powiedzieć. Kwiaty zaczynają przekwitać i już widać zielone listki, parę dni później wszystko suche. Mam wrażenie, że zielone zostały tylko gałązki na których nie było kwiatów, albo było ich niewiele. Kwitnie zawsze normalnie, aż do momentu zielenienia nic się nie dzieje.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - choroby i szkodniki

Post »

Jeżeli usychają kwiaty i liście to jest to choroba; monilioza (brunatna zgnilizna drzew pestkowych). W tej chwili jest już za późno by zrobić oprysk. Ponieważ tej kosmatce jest właściwie bliżej do śliwy niż do wiśni, to nie wiem jaki oprysk trzeba by było zastosować, czy taki jak na czereśnie i wiśnie , czy taki jak na śliwki. Preparaty wprawdzie te same ale troszkę czas oprysku inny.
Poza tym, choćby nawet ta wisienka była zdrowa owocować nie będzie bo jest obcopylna. Potrzebuje zapylacza, drugiego krzaczka, najlepiej innej odmiany.
Uschnięte końcówki gałązek trzeba obciąć i zutylizować, szybko.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”