Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Pokaż nam te liście bo bez zdjęcia nikt nic nie wywróży.
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Obrazek

Obrazek

Od góry liścia ciemne plamy, od spodu jak na razie zero śladu
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

No parch, ale nie jest źle. Sylit 2g/1l spryskać i po tygodniu powtórzyć. Powinno zatrzymać infekcję, tym bardziej, że jest sucho i gorąco.
Kamillos
50p
50p
Posty: 64
Od: 6 lip 2020, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Młode drzewko posadzone w tym roku. Co mu dolega i czym pryskać o ile w ogóle to konieczne?
Obrazek

Obrazek
Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Te kropki to raczej coś fizjologicznego, te pozwijane listki to może być początek mączniaka. Na parcha też by nie zaszkodziło ze dwa razy opryskać. Poza tym woda i jeszcze raz woda żeby się dobrze ukorzeniło.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Pewnie zasilić trzeba coby te drzewka wzmocnić i w lepszej kondycji zimę przetrzymać mogły.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Witaj Gieniu, ptaszki odleciały więc wycięłam tę moją nieszczęsną jabłonkę i powiem Ci że zarówno pień w przekroju jak i większe konary były idealne. Również po oderwaniu kory też bez zastrzeżeń. Dziwna było dla mnie kruchość korzeni, które jak zapałki pękały tuż przy pniu ( wyrywaliśmy pień z korzeniami ciągnikiem), w glebie pozostało większość korzeni i przy przekopywaniu natrafiłam na korzeń o średnicy ok.6 cm, który lekko pociągnięty odłamał się jak zapałka, ale może to taka uroda podkładki. Podrzuciłam do gleby granulowany obornik i posiałam gorczycę, a na jesieni coś nowego posadzę. Pozdrawiam
ania1590
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Aniu pozwolę sobie dodać coś od siebie. Przejrzałam Twoje posty wstecz odnośnie problemów z jabłonią i myślę, że dobrze zrobiłaś usuwając. Być może była to niezaszczepiona podkładka lub zupełnie inna odmiana niż zakupiłaś. Jak coś nie rokuje to nie ma co trzymać. Siejąc gorczycę postąpiłaś właściwie. Gorczyca ma właściwości oczyszczające glebę i stosuje się ją właśnie sadząc sad po sadzie. Te pękające jabłuszka to tak jak przypuszczała Gienia niedobór boru. Uzupełnia się go opryskując dolistnie jesienią i wiosną nawozem borowym np. bormax lub innym. Jest tego od groma. Te kurzajki na pniu to nic niepokojącego. W warunkach dużej wilgotności podkładka wypuszcza właśnie na pniu dodatkowe korzonki. I to są właśnie te kurzajki. Szczególnie często jest to widoczne na podkładce m26.
Awatar użytkownika
Grzegorz-RODOS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 wrz 2019, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Witajcie.
Co to może być i jak z tym walczyć bez chemii ...

Jabłoń szampion.
Wcześniej była mszyca a teraz to

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Piękny, książkowy parch jabłoni. Z chemią czy bez chemii wiele się z nim już zrobić nie da.
grumpyduck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lip 2021, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sadzonka jabłoni umiera?

Post »

Posadziliśmy w marcu tego roku kilka jabłonek (m.in. kosztel, malinówka) i morelę.
Rosły bardzo ładnie, ale w ostatnich tygodniach jakby tknęła je zaraza (wszystkie jabłonki, morela się ostała) - liście zaczęły brązowieć i usychać.
Jeszcze wcześniej zauważyliśmy na drzewkach coś jakby mszyce, które trochę opryskaliśmy naturalnym preparatem na bazie olejków eterycznych.
Czy jest szansa że drzewka w tym stanie odbiją? Można im jakoś pomóc?
Dziękuję z góry za odpowiedzi.



Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Może coś podgryzło korzenie.
Techniacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2021, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Witam,
pojawiło mi się takie "cuś" na jabłoni. Jest na paru liściach, liście są zawinięte, do zdjęć je rozwinąłem. Pytanie co to i jak z tym walczyć? Wcześniej były mszyce (gdzieś w czerwcu/lipcu) i dostały oprysk mospilanem i na trochę był spokój. Jabłonka młoda, sadzona rok temu jesienią.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”