Katalpa - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
michalmm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2021, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa - choroby

Post »

Witajcie,
martwię się o swoje catalpy. Już większość roślin zaczyna kwitnąć, a one jakoś jeszcze nie wykazują żadnych oznak. Catalpy sadzone w tamtym roku. Stanowisko słoneczne, nawadnianie w sezonie codziennie 5:30 rano.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Katalpa - choroby

Post »

Katalpa bardzo późno budzi się do życia chyba najpóźniej z wszystkich drzew wypuszcza liście. .
Konradk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lip 2021, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Catalpa (okazyjnie chyba klony też) - młode pędy zamierają lub liście zwijają się do środka od zewną

Post »

Witam,
Mam problem z catalpami. Liście, zwłaszcza młode zawijają się do środka, lub małe nowe pędy które powinny wydać co najmniej 6 liści od razu schną. Drzewa nie wyglądają jak zainfekowane całe, raczej młode pędy lub okazyjnie już większe liście, ale głównie młode pędy. Okazyjnie zdarzają się liście z brązowymi wżerami, ale jest ich kilka na drzewie. Drzewa mają 2 lata. Zauważyłem do tego, że klony które rosną obok chyba mają ten sam problem z młodymi pędami. Czy ma ktoś podpowiedź? Dziękuję ! PS: pryskałem Amistarem, bo widziałem oznaki mączniaka, ale liście nie mają obecnie białego nalotu, jedyna uwaga to to, że na catalpach jest dużo mrówek, które są bardzo zainteresowane liśćmi, ale nie widać mszyc.....
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Klon:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa - choroby

Post »

Jest to objaw niewłaściwego rodzaju dla tego typu roślin gleby.Widocznie masz cięższą i słabo przepuszczalną, a klony i katalpy takiej właśnie wymagają, dobrze przepuszczalnej.Niestety nie na każdym gruncie będą dobrze rosły, nie jest ważne co nasypiemy wokół korzeni, ale co jest niżej, podglebie musi być przepuszczalne, zdrenowane, aby szkodliwy nadmiar wody szybko odpływał.Woda stagnuje i korzenie się duszą, drzewko nie umie rozwijać systemu korzeniowego i widać to po skarlonych przyrostach, również po plamach na liściach od nadmiaru wody.Włóknina i żwir jeszcze niepotrzebnie zatrzymują wodę.Takie rozwiązanie jest dobre tylko na suchych i przepuszczalnych gruntach.Wiem, że modne są kamyczki, ale roślinom to nie służy, w naturze tak nie rosną.Poczytaj cały watek od początku.
Konradk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lip 2021, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa - choroby

Post »

Dziękuję. W sumie to jak się zastanowię, to zaczęły się kłopoty jak je podlewałem podczas suszy co tylko zaszkodziło. Dziękuję.
radeq76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 cze 2022, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Katalpa - choroby

Post »

dzień dobry

proszę o poradę czym popryskać katalpę na takie szkodniki?

Obrazek

poza nimi widać że liście się "zwijają, kurczą" - w tym zakresie już przeczytałem żeby sprawdzić ziemię i ewentualnie dodać brakujących składników, zmienic pH. czy tak?
Nido22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sty 2023, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Biały nalot na pniu Katalpy.

Post »

Na katalpie pojawiła się biała pleśń - jak widać poniżej. Katalpa w tym roku będzie miała 4 lata, (posadzona jest w miejscu usuniętego wcześniej świerku). Na początku myślałem że to mączniak który przeszedł z liści na pień, ale gdy jesienią liście opadły - pleśń pozostała. Jeśli nie były by to problem proszę o poradę co w tym przypadku zrobić, jaki zastosować oprysk który zaradziłby tej pleśni.


Obrazek
Konradk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lip 2021, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa - choroby

Post »

AguJa pisze: 5 sie 2016, o 23:10 Moja Surmia też coś załapała.. czym ją ratować?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Cześć, znalazłaś przyczynę? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Katalpa - choroby

Post »

Katalpa posadzona trzy lata temu. Stanowisko suche, ale teraz w okresie suszy i upałów mocno podlewane co tydzień. Od wschodu rośnie duży świerk. Od dwóch tygodni borykam się z dziwnym problemem. Otóż młode tegoroczne przyrosty więdną, ale nie na całej roślinie, tylko pojedyncze gałęzie. W ubiegłym tygodniu zwiędły przyrosty na samym czubku drzewa. Początkowo wpadłam w panikę, że to wertycylioza. Po ucięciu pędu jednak nie było charakterystycznych dla tej choroby oznak przebarwień w przekroju tkanki. Mocno wiało, więc przyszło mi do głowy, że może to porywy wiatru destabilizują młode drzewko. Powbijałam paliki i ustabilizowałam solidnie wszystkie pędy. Po jakimś czasie pędy z powrotem ożyły. Wczoraj jednak problem z więdnięciem wrócił, ale w innej, dolnej części drzewka. No i naprawę nie wiem, co jest tego przyczyną. Czy to możliwe, że jakiś szkodnik podkopuje się pod korzenie? Czy winny jest rosnący w pobliżu świerk, którego korzenie sięgają pod katalpę? Czy może roślina ma za sucho i potrzebuje więcej wody? Ale wtedy chyba oznaki niedoboru wody byłyby widoczne na całym drzewie. No i boję się, że gdy za mocno podleję, drzewko zacznie chorować. Jakieś sugestie...

Obrazek
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”