Mszyca

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
jagusia111

Re: Mszyca

Post »

Mszycy nie da się zwalczyć jednym czy dwoma opryskami. Wiosna była zimna więc teraz wyleciała ze zdwojoną siłą, a kalina to jej ulubieniec (wiem bo mam :D ). Mospilan dłużej jak dwa tygodnie nie wytrzyma. Trzeba powtarzać. To samo jest np. na różach.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mszyca

Post »

Sikorzanka pisze:A może macie jakieś inne pomysły, a może inny środek .
Ja mam dobre doświadczenia z Mospilanem ale również z Decisem. Ten drugi wg mnie jest bardziej agresywny i może być bardziej skuteczny. To dość popularny środek.
notabene oprysk Miospilanem pomaga mi na 2-3 dni w walce przeciw komarom. Po oprysku gęstych krzewów gdzie mają siedlisko przyczajają się na 2-3 dni i są znacznie mniej natarczywe.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mszyca

Post »

To są środki o różnym sposobie działania; mospilan działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie- jednym słowem krąży z sokami w roślinie i ukatrupi nawet najgłębiej zawiniętego i schowanego w liściu szkodnika, Ale jest długi okres karencji bo 14 dni (z wyjątkiem ziemniaka).
Decis działa kontaktowo i żołądkowo, tzn, że trzeba prysnąć bezpośrednio na szkodnika lub szkodnik musi się poczęstować tym preparatem na liściu. To i karencja jest krótsza.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Sikorzanka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 6 gru 2018, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z-ce Śl.

Re: Mszyca

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zamówiłam teraz ten DECIS. Zobaczymy. Mam jeszcze Mospilan więc zanim przyjdzie Decis, będę co kilka dni łaskotała Mospilanem moje mszyce. Choć problem mam niemały. Mszyca już nie tylko na kalinie, zaatakowana jarzębina żółta, biała, burka, funkie. Dziś opryskuję cały ogród.
Gdzieś wyczytałam, że jeśli chodzi o mszyce to trzeba zmieniać preparaty. Przeczytałam cały temat, zrobiłam spis preparatów i idę na wojnę.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mszyca

Post »

Z liści drzew mszycę spłukiwałem wodą za pomocą węża ogrodniczego (nie wejdą powtórnie).

Z porzeczek i róż wywarem cebuli za pomocą domowego rozpylacza do roślin (poskręcane liście porzeczek odwijam i po zlaniu ściągam mszyce palcami). Po jednorazowym oprysku po trzech tygodniach nie ma po nich śladu.

Ważna jest profilaktyka. W ogrodzie łatwo o różnorodność upraw i rozsianie czosnku z cebulek kwiatowych w kilku miejscach.

W czerwcu niszczę gniazda hurtnicy czarnej, w których obecnie znajduje się dużo larw i poczwarek. Komory lęgowe gniazd znajdują się stosunkowo płytko pod kamieniami, płytami chodnikowymi czy krawężnikami.

Warto zaprosić sikorki, wróble, pleszki i mysikróliki (dwa ostatnie lęgły się w dachu altanki). Większość pospolitych ptaków śpiewających odżywia się owadami (między innymi mszycami, komarami i kleszczami).
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mszyca

Post »

Ja dziś lekko wściekła - wczoraj dymało, dzisiaj nie lepiej, a chciałam zrobić oprysk na mszyce, bo gęsto się od nich robi na różach i wracają na czereśnię :evil:
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
mariusz943
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 maja 2021, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mszyca

Post »

czy ktoś stosował może opryski z mniszka na mszycę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”