Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Myślę, że to co mogło być zrobione jest zrobione - to odnośnie jabłoni. Można pod zmurszałym wywiercić większy otwór by ewentualna woda spływała i ona (oraz mrówki) może wybiorą resztę próchna. W czereśni bezwzględnie kikut usunąć i zabezpieczyć ranę. Tyle. Też nic więcej nie można zrobić. Jeśli chodzi o asymetrię u jabłoni - tutaj jest problem bo nie bardzo jest do czego przypiąć. Korona to nie sztywny pal, pracuje pod wpływem wiatru, opadów etc. Trzeba to brać pod uwagę projektując system podpierający. To nie wystarczy podbić belką i uznać, że sprawa załatwiona. Może zadziałać, a może się rozłamać, albo zniszczyć korę od spodu.
Chustina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 maja 2021, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Promilus dziękuję. Trochę się łudziłam, że podpora od spodu da radę :roll: na pewno koronę przerzedzimy od lewej, by zmniejszyć cieżar po tej stronie. Ewidentnie jest tam za gęsto. Małymi kroczkami moze uda sie nieco zmienić pokrój a drzewo do tego czasu nie umrze :wink: jeszcze raz dzięki
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Podpora od dołu da radę, ale jeszcze raz - to nie jest takie trywialne jak by się mogło wydawać... ot podbić kantówkę i będzie ok. No może będzie. A może nie. By miało to szanse być rzeczywiście dobrze to musiałoby być zapewnione to, że przy wichurze pracujący konar nie będzie pękał na sztywnej podporze, ani że nie będzie się uszkadzać kora od dołu (bo tamtędy wnikną patogeny). Czyli musi być obciążenie rozłożone na większą powierzchnię i musi być jakaś elastyczność.
Dq 5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 cze 2021, o 01:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam wszystkich. Potrzebuję porady fachowca, w kwestii drzewka, które bardzo cierpi wskutek mojej nieuwagi. Niestety Wczoraj odkryłam pod gęstym parasolem drzewka, że jednego z posiadanych szczepionych modrzewi nie uwolniłam ze sznurka, którym przywiązany był do metalowego pręta, który zabezpieczał go przed złamaniem przez wiatr. Drzewko Niestety obrosło już sznurek i wrosło w pręta bardzo głęboko. Sznurka nie można już usunąć bo praktycznie jest wewnątrz trzewa i rwie się na drobne kawałki. Pręt niewiele brakuje, aby na pewnym fragmencie też cały został zarośnięty korą. Rana sączy się żywicą. Nie mam teraz możliwości zrobienia zdjęć, bo jestem aktualnie poza domem, ale gdyby znalazł się ktoś skłonny mi doradzić co z tym zrobić, to oczywiście je załączę po powrocie. Z tego co przeczytałam tu na forum, to chyba bezwzględnie należy spróbować usunąć tego pręta, bo wtedy drzewko przynajmniej ma jakąś szansę się zagoić, a zostawiając tak jak jest- umrze w męczarniach. Nie mam bladego pojęcia o chirurgii drzew, ani o ich budowie wewnętrznej. Jeszcze bardziej nie wiem jak tego pręta wyjąć, i czy w ogóle to robić. Mam jednak serce do roślin i chciałabym go ratować. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź i radę osoby, które się na tym znają. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21741
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Drzewa umierają stojąc... ale w męczarniach no bez przesady. :)
To my ludzie umieramy a nie odchodzimy jak ostatnio się propaguje...

Wracając do tematu. Sznurek nie jest specjalnym zagrożeniem dla pnia,to miękki materiał,z czasem ulegnie rozkładowi,sparcieje.
Pręt już tak. Należy go bezwzględnie usunąć a ranę zasmarować maścią ogrodniczą .
Jeśli rana jest duża można ją wypełnić gliną,obwiązać bawełnianą tkaniną wokół i tak pozostawić.
Drzewko z pewnością odchoruje tę akcję ale jest wielka szansa,że przeżyje.
Miałam kilkanaście lat temu podobny przypadek z jabłonią malinówką, która nadal rodzi smaczne owoce.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Aneber1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lip 2021, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dzień dobry,
Ta piekna biała larwa wygryzła mi spory kawałek brzozy doorenbos.
W jaki sposób jej pomoc? Jak zabezpieczyć i uratować ?

Załączam zdjęcia uszkodzenia i winowajcy tegoż?

https://imageshack.com/i/pnvywi7sj
https://imageshack.com/i/polR0nddj

Pozdrawiam!
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Nie znam robaczka, ale brzoza ma spore zdolności regeneracyjne, co najwyżej można wyrównać krawędzie rany i zabezpieczyć je funabenem. Mimo, że rana wygląda na dość poważną, to zdrowe drzewo sobie z tym powinno bezproblemowo poradzić i za kilka lat nie pozostanie nic poza blizną. Ale jak robala zwalczyć nie mam pojęcia, gdyby był czerwony to sprawa by była prosta, a tu jest zagadka.
Aneber1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lip 2021, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziekuje za odpowiedz i dodanie otuchy.
Po lekturze forum zamówiłam Funaben i właśnie zabieram się do zabezpieczania drzewka.
Bardzo liczę, ze to pomoże i uda się je uratować.
Co do robaka tez nie mam pojęcia co to jest, po objawach na drzewie spodziewałam się właśnie czerwonej larwy, a tu niespodzianka.

Raz jeszcze dziekuje za podpowiedzi!
lero
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 cze 2019, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Z półtora tygodnia temu kosząc trawę kosą spalinową skaleczyłem żyłką pień młodego kasztanowca (ok 1,5 metra wysokości) Wyglądało na powierzchowne więc jakoś nie wnikałem za bardzo ale dziś zauważyłem że kora w okolicy zranienia zbrązowiała jest sucha i się miejscami wykrusza. Czy to naturalny proces leczenia sie drzewka czy coś się przeplątało i trzeba jakoś zadziałać? Tak na szybko pod ręką mam topsin i maść ogrodniczą "Koro Derma". Załączam zdjęcia.

Obrazek

Obrazek
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Kora - szczególnie młodych drzew - jest ekstremalnie wrażliwa w momencie bujnego wzrostu (intensywny podział komórkowy oznacza także to, że kora łatwo "odchodzi od drewna"). Dlatego rana, która z zewnątrz wydaje się być niewielka w rzeczywistości może być zerwaniem ciągłości tkanek na dużym obszarze, co kończy się nekrozą. Dlatego niezwykle istotne jest by rany wyrównywać do zdrowej tkanki i zabezpieczać. A trawę wokół drzew po prostu potraktować jakimś herbicydem żeby nie było potrzeby obijania ich kosiarką, albo wycinać ręcznie.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziura w pniu była zaklejona taśma, po odklejeniu jest taka mazią.
Coś da się z tym zrobić?

Obrazek
jnuavmui
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 sie 2021, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dzień dobry,
proszę o radę jak postąpić z czopem na orzechu. W którym miejscu dokładnie go uciąć i kiedy?

Obrazek
Obrazek
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Witam,

mam duży otwór (dziuplę) w jabłoni. Chciałbym ją czymś załatać. Na razie wydłubałem chore tkanki, opryskałem miedzianem i topsinem (wewnątrz).

Chciałbym nałożyć kilka warstw kory w płynie i wypełnić jakąś masą. Mam pół worka gotowej zaprawy murarskiej. Czy można ją do tego zastosować?
Jakie jest ryzyko, że chemikalia zawarte w zaprawie zaszkodzą drzewu? Czy może sztuczna kora ochroni przed wnikaniem chemikaliów w zdrowe tkanki?

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”