Peperomia wymagania, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Dobra. Teraz będę ostrożniejsza... a względem ziemi to może być to ziemia do kaktusów? :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Przecież kaktusy to sukulenty... Ta sama ziemia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Wolałam zapytać. :D
peciaq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 wrz 2018, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Mam pytanie co do roślinki po lewej na poniższym zdjęciu. Bardzo się rozrosła i jest niestabilna. Zaraz nad ziemią jej łodyżka, która rozrasta się w trzy strony. Roślinka jest bardzo ciężka. Proszę o poradę, co z nią zrobić? Pourywać gałęzie i przesadzić?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Na przycinanie to niezbyt korzystny okres, takie zabiegi można przeprowadzać wiosną albo latem.
Przesadź do mocno przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku. Poszczególne pędy ustabilizuj za pomocą patyczków jak do storczyków, co już częściowo zrobiłeś, tylko użyj dłuższych.
Peperomia tak rośnie, więc albo luźno zwisa z doniczki postawionej wyżej, albo musi mieć podparcie.
Oczywiście, żeby pędy były dobrze rozwinięte trzeba zapewnić jasne stanowisko z lekkim dostępem słońca - w okresie jesienno-zimowym może stać nawet na parapecie. Ciemny kąt jej nie służy.
W okresie jesienno-zimowym ograniczasz nieco podlewanie - wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Peperomia- choroby

Post »

Kupiłam ostatnio przecenioną peperomię, na kilku liściach ma serbrzyste okrągłe plamki. Co to może być, grzyb jakiś? Od spodu liść jest normalny.

Obrazek

Obrazek
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia- choroby

Post »

Potrzebuję pomocy :(
Moja peperomia prostrata zmarniała.
Jeszcze dwa tygodnie temu wyglądała tak:


Obrazek

Mam ją od jakichś 8 miesięcy i wszystko było ok, pięknie rosła. Rośnie w podłożu rozluźnionym perlitem i chyba domieszką ziemi do kaktusów. Podlewałam ją rzadko, ale nie umiem powiedzieć z jaką częstotliwością, po prostu dostawało jej się po kapce. Jeszcze do ok tydzień temu było ok, ostatnie zdjęcie mam sprzed dwóch tyg jak wyżej.

Nie wiem czy ją przelałam czy przesuszyłam? Nie wiem czy jest możliwe przesuszyć ją w tydzień a z drugiej strony podłoże miewa dość suche.
Liście straciły turgor i się osypują.
Chyba że jej zimna szyba od okna zaszkodziła... (Na szczęście od kalofyfera ma porządną izolację więc nie powinna go odczuwać)

Nie wiem jak jej sprawdzić korzenie w tej plątaninie, bo się dość sypie. :/
Zaczęłam ją doświetlać, może to coś pomoże, ale nie wiem jak jeszcze mogę ją zreanimować, naprawdę ją lubię...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakiś czas temu po wakacjach padla mi też P. 'Rosso', też pół roku rozrosła się prawie 2x a potem nagle liście pojedynczo zaczęły się jej osypywać i pożegnałam roślinę. Więc boję się że ta też mi się może nie podnieść...

Część liści tych grubszych wyglada z góry w miarę zielono i tak:

Obrazek

A od spodu tak:

Obrazek
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia- choroby

Post »

Wg. mnie to ona jest przelana,peperomie w zasadzie nie lubią "błota w doniczce,, raczej suchawo.
Uważam , że trzeba ukorzenić od nowa innej opcji nie widzę /korzeni się w miarę łatwo,1/2 ziemi uniwersalnej i 1/2 do sukulentów,mało wody,trochę spryskiwać i powinno być ok,trzymam kciuki. ;:108
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia- choroby

Post »

Hmm spróbuję, choć ukorzenienie jej o tej porze to będzie wyzwanie trochę. Ucięłam już kilka 3 dni temu ale nie wiem czy coś z tego będzie, poprzednio chyba z miesiąc mi się ukorzeniało... :D będę doświetlać te bidy zatem też :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia- choroby

Post »

Ale to nie jest kwestia doświetlania, peperomie ze względu na umiarkowane wymagania świetlne nie potrzebują w ogóle dodatkowego światła.
Problem leży w nieodpowiednim podlewaniu i tyle. Zanim zaczniesz ciąć, wyjmij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
javelin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 wrz 2018, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przelanie rośliny ? (+identyfikacja)

Post »

Mam problem z moim kwiatkiem, mam go od 2 lat, rozrósł się ostatnio, nie znam jego nazwy. Prawdopodobnie go przelałem. Liście normalnie były suche i twarde, ostatnio zrobiły się miękkie i wilgotne, do tego jakoś tak zaczęły się "zawijać" i w końcu odpadać. Kwiat generalnie zdechł, mam go w 2 donicach i oba wyglądają podobnie. Kilka dni temu wyjąłem z donicy, wysuszyłem korzenie, dałem nową ziemię, ale bez zmian. Czy tu już nie da się nic zrobić ? Myślałem, aby odciąć jakieś nowe gałązki i spróbować ukorzenić, ale to tak marnie wygląda, że mam wątpliwości.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Poczytaj ten wątek, do którego przeniosłem Twój post. Typowy przypadek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Co to za odmiana peperonii? Piccolo Banda ? Southern Living? oczopląsów dostaje w szukaniu :roll:
Obrazek


----20 lut 2019, o 14:47 ---


Nie mogę już edytować wcześniejszego postu , chyba znalazłam nic z powyższych nazw a .... Peperomia Caperata Kirsten. Pytanie czy można ja podlewać od spodu doniczki ? Czy zgadzacie się z tym, że podlewa się w lecie co 10 dni, zimą co 14?18 dni?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”