Klon - choroby liści, zamieranie pędów

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Klon - choroby liści,zamieranie pędów

Post »

Zalany jest w tej skrzyni (słaby odpływ?, albo stale zbyt mokra ziemia pod ta podsypką) - dysfunkcja korzeni i do tego słońce go męczy, bo korzenie nie mogą uzupełnić wody.Może do tego jakiś nawóz podawałeś, wydaje się świeżo sadzony, więc na razie to niepotrzebne, a wręcz szkodliwe.Przesadź do gruntu, zrób dobry drenaż, odmiany pstrolistne są trudne do uprawy w pojemnikach, bo trudno utrzymać na dłuższą metę optymalne warunki.
piotr75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lip 2018, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon - choroby liści,zamieranie pędów

Post »

To nie skrzynie to płot sąsiada one są zasadzone normalnie w ziemi przy tarasie między płotem sąsiada nic nie dawałem zadnych nawozów
.Poradźcie jak zrobic dobry drenaż. Szkoda drzewek.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Klon - choroby liści,zamieranie pędów

Post »

Widocznie w miejscu posadzenia jest zbyt wilgotno, albo masz cięższą glebę, widzę też włókninę pod zrębkami utrudniającą wymianę powietrza i zatrzymującą wilgoć.Klony są wymagające pod względem przepuszczalności podłoża.Tu są instrukcje jak polepszyć im życie w takich warunkach https://leca.pl/rozwiazania/drzewo-w-ch ... o-korzeni/
piotr75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lip 2018, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon - choroby liści,zamieranie pędów

Post »

Dziękuje za szybką odpowiedź. Dziś znów udalem się do ogrodnikw polecił Keramzyt naokoło bryły wykopać rynienke i posypać nim powiedział żebym o tej porze roku nic innego nie robił. Tak jak napisałaś mam agrowloknine pod którą było bardzo wilgotno. Obkopalem drzewka i dalem wokół Keramzyt włóknine zdjołem zostawiłem samą zrebkę.
klupio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 sie 2018, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zamierający klon kolumnowy

Post »

Witam. Mój problem to zamierające klony kolumnowe czerwone. Zaczęło się tak, że na wiosnę kilka gałęzi nie wypuściło liści były usunięte. Teraz niektóre z tych które już wypuściły liście, zaczynają więdnąć i usychać. Nie ma żadnych nalotów na liściach po prostu usychają. Również na korze nic nie ma żadnych objawów choroby. Mój ogrodnik nie wie co to może być, mówi, że wygląda jakby usychał. Z dołu klony jakby się broniły wypuszczają gałęzie .Klony mają już około 8 lat. Mam cztery takie klony dwa są Ok A dwa zamierają z tym że jeden bardziej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
namore
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 maja 2015, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ginące klony

Post »

Witam, mam prośbę o pomoc w diagnozie choroby niszczącej moje klony. Prośba także o wskazanie sposobu na uratowanie drzewek. Jednej sztuki nie udało się uratować, ale liczę że 3 pozostałe się uda.
Dodam, że drzewka podlewałem systematycznie i wydaje mi się że problemem nie jest brak opadów, ale właśnie jakaś choroba.
Z góry dziękuję za pomoc!

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ginące klony

Post »

Nie tylko od suszy, ale często od nadmiaru wilgoci pod włókniną (jeśli jest) i żwirem drzewka też mogą usychać.Odgrzeb strefę korzeniową i zobacz jak to wygląda, bo klony nie znoszą stałego zalania.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Ginące klony

Post »

To jest mączniak . Występuje nie tylko na klonach . U mnie na dębach , katalpach czy azaliach .

Beata
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ginące klony

Post »

I raczej z mączaków prawdziwych.
drkwiatek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 kwie 2018, o 04:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ginące klony

Post »

Na liściach widoczne są objawy mączniaka prawdziwego. Porażone rośliny słabiej rosną, a w przypadku dużego porażenia wzrost zostaje całkowicie zahamowany. Oprócz mączystego nalotu liście ulegają zniekształceniu, a w skrajnych przypadkach zasychają i opadają. Porażone rośliny są osłabione i gorzej zimują. Oprócz mączniaka problemem może być także podłoże. Na jednym ze zdjęć widać, że wokół roślin rozsypany jest żwir/grys. Niestety znacząco ogranicza on parowanie wody z gleby. Proponowałbym sprawdzić, czy przyczyną zasychania nie jest właśnie nadmiar wilgoci. Problem szczególnie często występuje na cięższych i zwięzłych glebach.
Januszxxl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2018, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy klon polny!!!

Post »

Witam potrzebuję pomocy w sprawie klonu polnego kupiłem 4 szt.
Posadziłem miesiąc temu, choć ziemia u mnie jest 5 klasa, to dodałem ziemi uniwersalnej do każdego drzewka.
Codziennie rano i wieczorem podlewam, i teraz zaczęły usychać liście.
nie wiem co mam zrobić proszę o pomoc!!
Dodam parę zdjęć.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Klon - choroby liści,zamieranie pędów

Post »

Czemu podlewasz rano i wieczorem? Podlewa się gdy widać, że przesycha nie według jakiegoś schematu. Od nadmiaru wody liście też zasychają, od brzegu jak widać na zdjęciach.Pewnie dałeś włókninę, może szkodzić, pisałam wiele razy na ten temat, poszukaj.
wawo
200p
200p
Posty: 217
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klon - choroby liści,zamieranie pędów

Post »

Podłączam się z pytaniem, też mączniak jakiś? Wykluczyłbym choroby grzybowe - były opryski miedzianem.
Względnie przesuszenie? Załączam dwa zdjęcia liści - marne to wszystko bardzo...
Obrazek

Obrazek
pozdrawiam, WW
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”