Chloroza

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wczoraj na nowo posadzonej renklodzie zauważyłem takie objawy jak na zdjęciu tj
zielone okolice nerwów i białe prawie brzegi lisci
Roślina posadzona wiosną tego roku.
Stało się to w ciągu jednego/dwóch tygodni.
Ktoś ma pomysł czego jej brakuje ?
Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Renkloda ulena, chloroza zielone okolice nerwów

Post »

No ciężko stwierdzić. Ślepy strzał w nadmiar boru. Nie spotkałem się z taką chlorozą u śliwy.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Renkloda ulena, chloroza zielone okolice nerwów

Post »

Znalazłem że chloroza obrzeży liści może być spowodowana brakiem wapnia. Niestety nie mam żadnego nawozu wapniowego i zastanawiam się czy nie rozrobić po prostu wapna budowlanego z wodą i nie podlać drzewka. Inną opcją byłby oprysk jakimś nawozem dolistnie.
Ola Em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 sie 2013, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chloroza, za wysokie pH

Post »

Witam,
próbuję pomóc pewnej starszej pani w uratowaniu jej ukochanych roślinek, bo jak mówi, tylko one jej na świecie zostały. Chyba jestem na dobrej drodze, ale chciałabym się poradzić fachowców. Problemem jest chloroza niemal na wszystkim, nawet na starej czereśni. Nie jest jakaś bardzo duża, ale jest i pani spać nie daje. Chlorozy nie mają rh i hortensje. Po pierwsze zbadałam pH i wyszło 7-8, ale przy w/w roślinach pH 4-5. No to zaleciłam oprysk chelatem żelaza tego co ma chlorozę żeby przed zimą podleczyć, a potem zająć się pH (niestety nie wiem czym dokładnie było opryskane). Ponoć na niektórych roślinach pomogło, a niektóre dostały jeszcze większej chlorozy, a ukochany powojnik bylinowy zrobił się aż biały :? . No to próbki gleby pojechały do analizy i wuynik jest taki: gleba ciężka, pH 7,5; fosfor - bardzo wysoki, potas - bardzo wysoki, magnez - wysoki. Pani się upiera, że ona dużo nie nawozi. No i ciekawe, że to co kwasolubne ma dobrą glebę i wygląda bardzo dobrze. No i wyszło, że rh i hortensje Pani podlewa specjalnym nawozem z takim właśnie przeznaczeniem, a resztę nawozi jakimś ogólnym nawozem ROLNICZYM od znajomego rolnika. No i chyba tutaj sobie zaszkodziła. Nie wiem co ma w składzie taki nawóz, ale coś mi świta, że rolnik to stale musi glebę odkwaszać, więc przewapnowała pewnie. Ale mogę się mylić.
Czy ktoś mądry może potwierdzić, że chloroza jest spowodowana niemożnością pobierania żelaza przez zbyt wysokie pH? A może to zatrucie fosforem (gdzieś czytałam, że też może powodować chlorozę)? No i główne pytanie - jak temu zaradzić? Czym i kiedy najlepiej podlać/opryskać/podsypać/wymienić? No i ten wybielony powojnik mnie zastanawia.
W imieniu swoim i starszej pani bardzo prszę o mądrą radę.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chloroza, za wysokie pH

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=43&t=67585

A tak na marginesie to na Wiki można zobaczyć "wybieloną" kukurydzę (ostra chloroza).
Ola Em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 sie 2013, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chloroza, za wysokie pH

Post »

Ok, wiem, że chloroza może wybielić, ale dlaczego po oprysku żelazem się pogorszyło? W podanym linku jest głównie o rh, a w omawianym ogrodzie one akurat mają się świetnie. Wymieniana w linku siarka to proces długotrwały, a tu trzeba działać szybko. Wykopanie i posadzenie w nowym podłożu większości roślin w tym ogrodzie raczej nie wchodzi w grę, to stary ogród i duże rosliny.
Jakiś siarczan amonu zastosować? Ale jeszcze teraz czy na wiosnę? A może lepiej będzie czymś innym tam podlać?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chloroza, za wysokie pH

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =18&t=1708 <- tu można znaleźć kilka sposobów na zakwaszanie płynne, więc szybkie.

Co do rh to piszesz, że lądował pod nie inny nawóz niż pod resztę. Więc jak by nie patrzył wieloletnie działanie przyniosło różne efekty. I nie zawsze da się to w 10 min naprawić. Natomiast jeżeli chodzi o szanowną Panią od ogrodu, to w szpitalach czy serwisach jest podobnie: każdy twierdzi, że nie wie jak to się stało... A tu raczej nie oprysk spowodował ten efekt lecz dalszy ciąg działania nawozu od znajomego rolnika...

Natomiast co do nieprzyswajania żelaza to tu jest to ładnie opisane -> http://ogroody.com/cztery-rzeczy-ktore- ... -pH-gleby/
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chloroza, za wysokie pH

Post »

Zbyt zasadowe podłoże może powodować chlorozę, szczególnie u wrażliwych roślin. nawożenie dolistne chelatami jest tylko interwencyjne. Problem leży u podstawy czyli w glebie.Dopóki będzie ona miała zły odczyn, to składniki przechodzą w formy mało przyswajalne. Aby poprawić strukturę i właściwości chemiczne gleby polecam zastosować kompost. On ureguluje pH. Do tego przyda się ściółka pod krzewy, najlepiej z kory sosnowej. Odradzam nawożenie nawozami mineralnymi, jak na razie. Objaw niedoborów zniwelujesz przez pryskanie np. florovitem,ale najpierw gleba. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Chloroza

Post »

Moja czereśnia ma chlorozę na większości gałęzi, na kilku gałęziach liście są zupełnie normalne, a jej sąsiadka czereśnia nie ma tych objawów. Choroba to czy braku glebowe?
ania1590
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Chloroza

Post »

Proszę o pomoc. Czy to chloroza? Co roku tracę orlikii, moje próby ratowania jakoś się nie sprawdzają.

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”