Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12  
Autor Wiadomość
Hugonka
 Tytuł: Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone
PostNapisane: 17 wrz 2017, o 20:35 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
https://imageshack.com/i/pmbK9vWfj

https://imageshack.com/i/pnPDwFKCj

https://imageshack.com/i/pnZirZvPj

https://imageshack.com/i/pmONwJAoj

https://imageshack.com/i/pnFsFlAij

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/922/bK9vWf.jpg

Zobacz profil Wyślij e-mail      

selli7
 Tytuł: Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 19:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Za mokro i za ciężka gleba, iglaki takiej nie lubią.Duże drzewka, mają problem z aklimatyzacją na takiej glebie, lepiej sadzić młode, lepiej się przystosują i nie podlewać za mocno jeśli grunt wilgotny, albo często pada.

Aniluap
PostNapisane: 27 wrz 2017, o 09:17 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,

9 wrzesnia posadzilismy na swojej dzialce 33 tuje szmaragd, kupione w jednym z marketow budowlanych. Przez pierwsze dwa dni byly solidnie podlewane przez nas samych, nastepnie praktycznie caly czas padal deszcz wiec nic z tym nie robilismy. Zgodnie z zaleceniami posdypalismy je troche torfem oraz ziemia do iglakow. Przed posadzeniem byly moczone ok. 5min w wodzie . Zakupione w doniczkach.zasypane mielona kora sosnowa.
Wszystko bylo ok do tego tygodnia. Zaczelo sie od jednej tuji, przechodzi to na kolejne.
Nie mam pojecia co to jest? Czy one usychaja albo wrecz przeciwnie ten deszcz sprawil zemaja za duzo wody ? Przesylam zdjecia. Czy juz nic nie da sie zrobic ?:( moze jakis nawoz ? Siarczan magnezu?
Pozdrawiam

Obrazek
https://imageshack.com/i/pohSFshjj

https://imageshack.us/i/pohSFshjj
https://imageshack.us/i/pnsiWHp3j

selli7
PostNapisane: 27 wrz 2017, o 21:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Chyba zalane, albo jakieś błędy przy sadzeniu.Nie wiem jakie były kupowane, ale m marketach często są sporej wielkości, kopane z gruntu i wsadzane w donice.Uszkodzone wykopywaniem korzenie łatwo zalać, szczególnie na wilgotnych gruntach.Iglaków przed sadzeniem nie trzeba moczyć, to wręcz szkodliwe, wystarczy dobrze podlać po posadzeniu, a najlepiej w trakcie sadzenia wlewając wodę do dołka w połowie zasypanego i po zasypaniu.Podlewać później oszczędnie, zależy od pogody, w miarę potrzeby gdy przesycha.Ściółka niestety utrudnia ocenę.Nawóz tylko sprawę pogorszy. Trzeba będzie wymienić mocniej uszkodzone.

jewik
PostNapisane: 9 paź 2017, o 15:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam..... :heja Siedziałam przed kompkiem prawie 6 godzin i czytałam, czytałam.....i odpowiedzi na mój problem nie znalazłam. 2 lata temu posadziliśmy 56 tujek...szmaragd... . Do chwili obecnej nie było żadnych problemów. Jakiś miesiąc temu zaczęły brązowieć. Ale tak jakoś dziwnie. Same czubeczki. Co dziwniejsze w chwili obecnej wygląda to tak ze czubek..ok. 2-3 cm jest zielony ....a poniżej ok. 10 czm brązowe igiełki.... do samego dołu znów zieloniutkie. Na początku od razu zastosowaliśmy specjalny nawóz. W chwili obecnej nie ma żadnego pomysłu jak je ratować, nic mi tu nie pasuje. Może ktoś z Was poratuje .....

selli7
PostNapisane: 10 paź 2017, o 08:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Bez obejrzenia trudno stwierdzić.Kiedy ten nawóz był podawany, gdy zaczęły brązowieć, czy od początku po sadzeniu? Jak duże te żywotniki? Zasychanie czubków wszystkich może być reakcją na przenawożenie.

coron3r
PostNapisane: 22 lut 2018, o 16:53 
50p
50p

---
Witam, mam zamiar w tym roku posadzić tuje i zastanawiam się nad kłopotem z zalegającą wodą. Fakt jest taki że zeszły rok był bardzo mokry ale chciałbym uniknąć sytuacji że tuje stoją w wodzie.
Poniżej zamieszczam zdjęcie gdy wody było ekstremanie dużo (moja działka jest na dole zdjęcia)

Obrazek

Co możecie mi w tym temacie poradzić? Może jakiś zdrenaż z rury karbowanej przy płocie?
Może macie jakieś doświadczenie w związku z tym?

August
PostNapisane: 14 mar 2018, o 13:12 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam Wszystkich.

Swoją przygodę z ogrodem zacząłem rok temu. Jedno z moich pierwszych nasadzeń było zakupienie 400 tuj na obrzeżach działki. Drzewka miały wielkość 10-15 cm sadzone w lipcu , zakup ze szkółki. Wcześniej usunąłem trawę , założyłem linię kroplującą, wyłożyłem agrowłókninę, posadziłem drzewka i obsypałem korą. Ziemia piaszczysta kl. VI, większa część drzewek rosła ładnie osiągając przyrosty ku mojemu zadowoleniu. Jesienią zauważyłem, że niestety sadzonki zaczynają brunatnieć. Ale podpatrzyłem , że u sąsiada też nie są aż tak zielone więc myślałem, że to kwestia zmiany koloru na zimę. Jakoś w październiku podsypałem każde drzewko nawozem jesienny dla iglaków. W okolicach końca stycznia zauważyłem, że niektóre tuje zaczynają całkowicie brązowieć. Więc czytając różne porady i fora i korzystając z aury na początku lutego przy 10 st temperaturze zrobiłem oprysk topsinen a w zeszłą sobotę previcurem. Jakiejś specjalnej poprawy nie zauważyłem :)
Zbliża się wiosna więc moje pytanie brzmi czy te drzewka mają szansę przetrwania? czy mogą się odrodzić? czy inwestować na wiosnę w nowe sadzonki? czy agrowłóknina ma sens?
Dziękuję z góry za ewentualne sugestie i podpowiedzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

selli7
PostNapisane: 14 mar 2018, o 21:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Agrowłóknina ma sens na piaszczystej glebie.Niestety zostały uszkodzone nawozem, świeżo sadzonym nie podaje się, szczególnie przed zimą.Myślę, że część przetrwa, suche trzeba usunąć.

August
PostNapisane: 14 mar 2018, o 21:40 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dziękuję za odpowiedź.
Czyli to nie grzyb i nie stosować już chemii ?A teraz na wiosnę już można nawozić te które przetrwają czy dopiero poczekać do jesieni?

selli7
PostNapisane: 14 mar 2018, o 23:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Nie nawozić w tym roku wcale, ani wiosną, ani jesienią.Grzyb to nie jest, a nawet gdyby był, to przecież te suche części od chemii nie ozielenieją, więc nie rozumiem jakiej poprawy oczekiwałeś :wink: Zostaw je w spokoju, latem podlewaj w czasie suszy.

August
PostNapisane: 15 mar 2018, o 07:54 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Wiem , że brązowe już brązowymi pozostaną ale jak czytałem jest możliwość wypuszczenia nowych zielonych gałązek.To od jakiego "wieku" mona nawozić?
p.s
Też jestem z opolskiego :)

selli7
PostNapisane: 15 mar 2018, o 09:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Jak zacznie się sezon wegetacyjny to dopiero zaczną rosnąć, w maju, w zimie iglaki nie rosną.Nawozić można dopiero jak drzewka zrobią wyraźny, widoczny przyrost, czyli w przyszłym roku na wiosnę. W tym roku jeżeli się ukorzeniły, to powinien być przyrost.Nawożenie stało się niejako 'modne', ale w przypadku iglaków wcale nie jest konieczne, w naturze nikt ich nie nawozi, a zaszkodzić łatwo.Jeżeli masz jednak słaba glebę to można. Ważne by regularnie podlewać sezon, dwa po posadzeniu w czasie suszy, bo żywotnik nie znosi niedostatecznej ilości wody, co w połączeniu z nawozem jest zgubne dla rośliny.

fojer
PostNapisane: 20 mar 2018, o 11:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
coron3r napisał(a):
Witam, mam zamiar w tym roku posadzić tuje i zastanawiam się nad kłopotem z zalegającą wodą. Fakt jest taki że zeszły rok był bardzo mokry ale chciałbym uniknąć sytuacji że tuje stoją w wodzie.
Poniżej zamieszczam zdjęcie gdy wody było ekstremanie dużo (moja działka jest na dole zdjęcia)

Obrazek

Co możecie mi w tym temacie poradzić? Może jakiś zdrenaż z rury karbowanej przy płocie?
Może macie jakieś doświadczenie w związku z tym?

Może po prostu ziemia jest tam ubita i wytworzyła się podeszwa która nie przepuszcza ziemi.Spróbuj tek kawałek głęboko przekopać albo spulchnić-może pomoże.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 155 ]  Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości