Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

A widzisz! Uprawa w skrzynce, to jest pomysł. Tylko, ze na przyszły rok, bo w tym już mam wszystkie posadzone do doniczek. I tak coś wykombinuję, by dać na zewnątrz. Dziękuję pięknie ;:304
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Nawet nie wiem gdzie ja wyczytałem, że po 4 liściu tworzy się zawiązek kwiatostanu - dawno temu wyszukiwałem różne artykuły naukowe o różnych roślinach cebulowych, i gdzieś takie coś przeczytałem. Zdarzało mi się, że cebula wypuszczała tylko 2 liście w sezonie, i stała jak zaczarowana. Takie cebule nie kwitły.
Ale to było dawno :wink:
Uprawę na zewnątrz zacząłem chyba 7 lat temu, uprawiałem cebule w skrzyni na balkonie. Po sezonie wtedy wyglądały tak:
Obrazek
To były moje siewki - miały wtedy ponad 2 lata a urosły naprawdę duże (jedna zakwitła).

Uprawa na zewnątrz daje dużo lepsze rezultaty niż dowolna wystawa w pomieszczeniu. Tak jak Norbert76 napisał - liście zwartnic uprawianych na zewnątrz są krótsze, mocniejsze, mniej podatne na złamania. Ale nawet jeśli wiatr liść złamie to liście mają merystem interkalarny - ich wzrost następuje u podstawy liścia więc nawet liść odcięty zacznie po prostu odrastać :wink:
Co do pobzygi to poleca się wystawiać cebule dopiero w czerwcu (loty pobzygi są najintensywniejsze w okolicach maja). Ja wystawiam wcześniej ale do tunelu foliowego - tam jest mniejsze ryzyko :wink:
Światło dla wzrostu i późniejszego kwitnienia jest bardzo ważne - ale oczywiście nie zapominać o nawożeniu :wink:

Oczywiście ilość liści nie zawsze gwarantuje więcej niż jeden pęd kwiatowy. Moje cebule po spoczynku czasem kwitną jednym pędem, czasem dwoma, nigdy nie zakwitły trzema pędami (zdarzyło się to kupnym ale tylko po zakupie). Ilość kwiatów na pędzie to dość odmianowa kwestia. Część odmian ma zaprogramowane 2-4 kwiaty na pędzie - i nie przeskoczymy tego niczym. Część ma genetycznie zaprogramowaną ilość kwiatów większą np. odmiana 'Floris Hekker - ona u mnie 2 rok z rzędu kwitnie 2 pędami ale w sezonie ma spory pióropusz liści.

Ale polecam spróbować uprawy na zewnątrz - naprawdę efekty są znacznie lepsze :)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

sauromatum, niepokojącą nazwę ma ta cecha liści "merystem interkalarny" :shock: Rzeczywiście zauważyłam sama, ale nie wiedziałam, że tak się to nazywa. W tym roku mam taką jedną cebulę. Nie pamiętam, co w tamtym roku spowodowało, że dwa liście zostały złamane tuż przy cebuli - może ja sama to zrobiłam ;:224 ;:170 . I teraz właśnie odbijają dwa, takie uszkodzone liście. Tak myślę, że na zewnątrz postawiłabym je na tarasie południowo-wschodnim, tam mam słońce o wschodu do godziny 14. Zapytam jeszcze. Czym masz wysypaną skrzynkę? Chodzi o to coś białe na wierzchu.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Nie ja wymyśliłem nazwę tego merystemu :wink:
Moja pierwsza cebula amarylisa (amarylisa, nie zwartnicy) była kupiona w stanie uśpienia (tak mi się wydawało wtedy), ale po wsadzeniu do doniczki okazało się, że po prostu ścięto jej liście a ona wcale nie była w spoczynku. Wszystkie liście po prostu odrosły, tylko po ściętych końcówkach można było poznać, że była kiedyś obcięta. I to jest fajna właściwość :wink:

Co do tego białego kamienia w skrzynce to zwykły biały grys. On miał podwójne zastosowanie - latem ograniczał parowanie wody oraz chronił donicę przed rozkopywaniem przez mojego ówczesnego kotka :wink: Ale jeśli bierzemy rośliny na zimowisko grys czy jakakolwiek ściółka w donicy musi być usunięta aby ziemia mogła wyschnąć szybko.
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Czy można przesadzić hippeastrum teraz, po kwitnieniu? Ma już rozwinięte duże liście. Kupione w markecie, w zdecydowanie za małej doniczce. Czy ziemia uniwersalna, wymieszana z podłożem do storczyków w proporcji jeden do jednego będzie odpowiednia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Oczywiście, że można teraz przesadzić. Wystarczy ziemia z perlitem, 3:1.
Tylko z miesiąc jeszcze bez podlewania, żeby opóźnić wzrost części zielonej, bo liście będą długie i wąskie. W sezonie zapewnić maksimum słońca, wtedy pokrój będzie zwarty, a liście szerokie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Teraz to chyba już za późno na ograniczanie podlewania. Jak kupowałem rośliny to miały i pąki i liście. Kiedy pąki rosły, to liście rosły razem z nimi. I urosły już całkiem duże. Przesadziłem według zaleceń i stoją na południowym parapecie. Ograniczyć podlewanie, czy traktować jak do tej pory (czyli podlewać jak przeschnie)?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Jak napisałem, ograniczyć podlewanie.


Zapraszam do kolejnej części wątku - tutaj
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”