Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Skoanna pisze:
Kolejny już sezon Raf oraz Cream de Noir oba sprawdziły się znakomicie.
;:7
Masz na myśli pomidora Noire de Crimee (Black Krim, Czarny Książe) ?

pzdr.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

W zasadzie to najprawdopodobniej tak ;:306 pomieszały mi się te literki, dobrze że czuwasz :;230 Czyli chodziło mi o Noire de Crimee. Kupiłam go w zeszłym roku na all.... jako pomidor o nazwie Crimea i na oko patrząc to jak na Black Krima to jest dość jasny z wyglądu, więc nie wiedziałam czy to Black Krym czy Noire de Crimee ale w tym roku mam również z innego źródła Black Krim więc porównam i będę mądrzejsza. Ale przyjmijmy że tak. Tak wyglądał w pełni dojrzały owoc z owego.Jak poleżał robił się po prostu czerwony, z lekkim dymkiem, ale wtedy był już troszkę ciapaty.
ObrazekObrazek
Krzak był raczej nie wysoki jakieś metr z górką, liście wielkie
Obrazek
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Witaj, Aniu!
Masz jakieś doświadczenie z pomidorkiem Sub Arctic-Plenty? Czy pierwszy raz będziesz go miała.
Ja też się skusiłam na jego rzekomą wczesność i zamówiłam sobie nasionka.
Część dam do gruntu, część do tunelu.
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Niestety Marto, to będzie debiut. Jak dojdzie do mnie koperta z nasionkami, bo jeszcze go nie mam ;:306
Ale powiem Ci co wiem z lektury zachodnich stron. Podobno doskonale radzą sobie w warunkach krótkiego dnia i temperaturach od 8 stopni w górę. Nie ma szału z plennością, to znaczy nie jest to roślina obsypana owocem, krzaczki w dobrych warunkach mają ok 10 owoców. Krzaki niby kompaktowe, ale potrafią dorastać do 80cm i jednak potrzebują podpory. Wystarczy im 10l pojemnik. W smaku mają być całkiem przyjemne, nie kwaśne, sporo zależy od tego ile łykną słońca. No, zobaczymy :D
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

A ja już mam nasionka, właśnie przyszły :heja
Będziemy się dzielić doświadczeniami w sezonie. :D
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Oglądam i podziwiam. Mam do zagospodarowania 3 spore balkony, mąż - stolarz-amator zrobi skrzynie, tylko co z podlewaniem? Często wyjeżdżamy, mama nie chodząca, siostra w innym mieście. To mnie hamuje.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Witaj. :wit

Jako że temat uprawy warzyw w pojemnikach jest dla mnie bardzo ciekawy, to wpisuje się z miłą chęcią, a w wolnym czasie przejrze i przeczytam wątek od początku. :D

Później też napisze kilka zdań co idzie uprawiać z mojego doświadczenia. :wit No i jak nie doczytam, to dopytam o warzywa, które planuje uprawiać. :wink:

Niektóre warzywa z powodzeniem można uprawiać, bo wyrastają bardzo ładne. Głównym takim pojemnikowym warzywem jest chyba pomidor i papryka ale o reszcie jak wpadne w temat wątku. :)
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Witaj! Super wątek, przejrzałem tak pi razy oko i muszę przyznać, że bardzo ładne zdjęcia! Z pewnością przeczytam cały :) A chciałem Zapytać, czy próbowałaś kiedyś uprawy dyniowatych bezpośrednio w worku kupnej ziemi?
Awatar użytkownika
lucysia
100p
100p
Posty: 186
Od: 5 mar 2007, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Mam pytanko.
Jakie pomidorki sprawdziły się u ciebie w donicach?
Muszę kilka wsadzić żeby wcześniej były i nie wiem które.
Podziwiam zapał do uprawy donicowej.Wszystko wygląda na zdrowe i Do karmione nie łatwa sztuka.
Dziewczyna z bloku,która nie widzi świata poza wsią.
Awatar użytkownika
kazko47
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 cze 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Radzyń Podlaski

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Witam. Ja uprawiałem dwie odmiany Parła Małopolski i Cascade Lava na balkonie w donicach. Donice 15 litrowe,
ziemia do rozsad i 1/3 ziemi uniwersalnej. Pomidory rosły b.dobrze. Tak jedna , jak i druga odmiana urosły do ok.170 cm.
Owoce Perły bardzo smaczne, twarde. Owoce Casacdy też bardzo smaczne, dodatkowo słodkie.
Miałem też w gruncie. Perła puszczona na 4 pędy urosła do 110 cm, owoce mniejsze. Casade na jeden pęd, do 150 cm.
owoce porównywalne, kolor jaśniejszy niż tych z balkonu.
Cascade będę sadził i w tym roku. Perłę Małopolski zastąpię Perłą Kaszub.

Obrazek,Obrazek,Obrazek
Obrazek,Obrazek
Obrazek,Obrazek
Obrazek,Obrazek
Kazik.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. Jonasz Kofta
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

;:oj wybaczcie absencję.
anida nawadnianie też spędzało mi sen z powiek. Miałam już wiele domorosłych patentów. W końcu w zeszłym roku zakupiłam zestaw do nawadniania kropelkowego sterowany mini solarem, który podłączyłam do beczki z deszczówką. W zależności od nasłonecznienia solaru sytem puszcza wodę lub ją zamyka. Dokupiłam kroplowników i oplotłam tym cały taras. Działa to świetnie. Zostawiłam taras na dwa tygodnie pod koniec czerwca, wprawdzie z dodatkowym nadzorem w postaci przyjaciółki i teściowej, ale nie miały zbyt wiele do roboty.
Obrazek

do reszty mniejszych doniczek dokupiłam dozowniki na butelki
Obrazek
a w skrzyniach zamontowałam rury odprowadzające wodę. Działa to tak że jeśli deszcz zaleje skrzynkę to woda gromadzi się w rurze, dzięki czemu nie zatapia korzeni a jednocześnie ma wewnętrzny rezerwuar na okres mniej zasobny w wodę. Sprawdzone ;:108 Odpływy we wszystkich skrzyniach nie są zrobione w dnie tylko po bokach.
W ten sposób nie latam z konewkami przez całe dnie jak to onegdaj bywało.
Obrazek

Panowie, cieszę się że dołączycie do wątku. Mam nadzieję, że w nowym sezonie będzie tu trochę gwarniej niż dotychczas.
Michasiu próbowałam. No nie jest to sposób który będę powtarzać. Problem z odpowiednim nawodnieniem i pielęgnacją, a worek i tak musiałam opakować stelażem bo jak zaczęły wypuszczać wąsy i czepiać się balustrady to worek zaczął niebezpiecznie wędrować ;:202 Zdecydowanie wolę jednak skrzynię. Większe panowanie mam nad tym no i estetyczniej wygląda.

Błażeju na moje doświadczenie wszystko da się uprawiać w pojemnikach, tylko nie wszystko się opłaca. Robiłam eksperymenty z różnymi gatunkami, ale w miejsce marchewek wolę posiać sałaty, a w miejsce dyń z których mam po jednym owocu - ogórki, które plonują mi nieustannie. Ale to przyszło mi z czasem, wcześniej musiałam po prostu wszystkiego spróbować ;:306
Ciekawa jestem Twoich doświadczeń.

lucysiu miałam w donicach sporą ilość pomidorów bardzo różnych. W zasadzie jestem zdania, że każdy pomidor da się poprowadzić w donicy, zależy jakiej wielkości donica ;:306 no i ile masz czasu by go pieścić.

Najbardziej podpasowały mi odmiany samokończące, nie trzeba tego strzyc, nie rośnie wysokie, a jak posieje się odmiany o różnym okresie wegetacji pomidory są przez cały sezon. Właśnie tworzę katalog takich najlepszych na balkon odmian na moim blogu, ale jeszcze nie jest gotowy. Pochwalę się jak nabierze kształtu. Na dziś na szybko polecam, szeregując od największych owoców do najmniejszych Maliniaka, Manitobę, Pendulinę Orange, Tumbling Toma,Venus. Z wyższych krzaków jak wspominałam Black Krim i Raf dały mi sporo satysfakcji, ale już nie były takie samoobsługowe.
Na bank nie powtórzę żadnych wysokich koktajlówek z tych które miałam typu Dancing with Smerf's, Cytrynek Groniasty, Cerise, Winogronek, i inne rosnące powyżej 1,6m. Nie wygodne na taras, zabierają zbyt dużo miejsca, a tu każdy centymetr kwadratowy ma znaczenie ;:108

Marto już się nie mogę doczekać tego sezonu. Poukładałam nasiona pomidorów w wg wczesności, oznaczyłam terminy siania i czekam ;:65
czytając wątki w których inni już robią rozsady - powtarzając sobie cały czas - "nie dam się sprowokować, nie dam się sprowokować". Jeszcze za wcześnie na sianie pomidorów. Może zacznę od papryczek ostrych już wkrótce. Nie będzie ich wiele, więc jakoś je zmieszczę między zimującymi egzotykami na parapetach.

Kazik pomidory piękne, U mnie troszkę to inaczej wygląda, bo ja nawet pomidora w donicy nie uprawiam samego tylko z jakimś towarzystwem. Ale ta Perła Małopolski wygląda niebywale ozdobnie.
W tym roku będę robić eksperyment z chrobotkiem reniferowym jako ściółką do pomidorów, które będą w donicach; bardzo jestem ciekawa jak to wyjdzie, ale w związku z tym pomidory nie będą miały towarzystwa.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Może faktycznie i marchewka nie jest dobrym warzywem.do skrzynek, bo to warzywo którego używa się sporo, jednak z mojego doświadczenia świetnie sobie radzi w doniczkach. Spokojnie uzyskiwałem okazy ponad kilkogramowe. :D Jednak były to nasiona odmian gigantów i one rosły cały sezon. Co innego warzywa szybkiego zbioru, typu sałata czy rzodkiewka, a nawet inne ,,zielska". :wink:

Jak masz jakaś głęboką skrzynie, to może wysiej kontrolnie jakąś marchew o długim okresie wegetacji. Dobrze spisuje się w wielkości odmiana Flakkee. Zawsze wkoło marchewek mozna jakąs sałate wysiewać czy rzodkiewki.

Co do dyń, to nigdy nie próbowałem uprawy w pojemnikach. Jakoś nie widze sensu. Natomiast ogórkow widziałem jakiejś firmy specjalną odmiane do donic. Może być ciekawa.

Z kolejnych warzyw, które udają mi się w pojemniku, są to cebule. Z powodzeniem można je w doniczki dać. Bardzo ładnie rosną. Myśle że Exhibitiom byłaby dobra by uzyskać fajne rozmiary, tak by się opłacało je uprawiać.

Kolejnym warzywem są pory. Rosną też bardzo ładnie. Wystarczy tylko osłaniać im część białą by urosła ładna. Porownywalnie do tychvw gruncie rosną.

Z papryk to można praktycznie wszystkie w pojemnikach uprawiać, tak samo pomidory. :)

Wszystko możesz zobaczyć u mnie w wątku, jak rosły i jak końcowo wyszedł plon. :wit
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Marchew jednak wolę na podwyższonych grządkach w gruncie siać, szkoda mi na nie donic, choć zarzekam się, zarzekam a potem kto wie co zrobię znowu. Zdecydowanie wolę na tarasie mieć szybkie warzywka i zioła. A jaką odmianę polecasz? No widzisz ;:306 już się łamię, jak zobaczyłam tą marchew oczami wyobraźni wielkości kabaczka od razu mi ..... no i tak to jest.
Jest nawet kilka dedykowanych do donic ogórków, próbowałam w zeszłym sezonie Iznika - Vilmorinu, ale chorował mi okropnie, a odmiany które niby do donic nie są, chyba o tym nie wiedziały bo rosły i plonowały bez problemu ;:306
Potwierdzam pory spoko w skrzynce mi urosły, choć nie doczekały dorosłości bo takie młodziutkie zbyt pyszne były. Cebule sadzę między inne warzywa nie nastawiając się na jakiś hiper plon, fajnie takie szczypiorkowe czupryny wyglądają. W tym roku planuję kilka cebulowych nowości bo dostałam nasionka jakiejś rosyjskiej odmiany. Może razem z tą gigantyczną marchewką by się komponowały ?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”