Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

mkasiam pisze:/ ... / podlewam roślinę teraz częściej (ok. 2 razy w tygodniu, jak jest gorąco i sucha ziemia to i 3), zwilżam też liście "psikaczem", / ... /
- nie podajesz w jakiej doniczce (rozmiarowo) masz posadzone swoje Adenium i w jakim podłożu rośnie. Moim zdaniem, Twoje problemy z powstawaniem plam na pąkach i ich opadanie najprawdopodobniej spowodowane są zbyt częstym podlewaniem i może zbyt obfitym spryskiwaniem, szczególnie gdy to robisz w nieodpowiedniej porze dnia. Spryskiwanie Adenium dopuszczalne jest wieczorem lub bardzo wcześnie rano, moim zdaniem nie powinno spryskiwać się pąków kwiatowych (ale to jest wyłącznie moje zdanie). Adenium nie lubi zbyt częstego podlewania. Więcej nie mogę Tobie podpowiedzieć, nie widząc rośliny, podłoża w jaki rośnie i w jakiej rozmiarowo jest posadzone doniczce. Moje Adenium, mimo że są już dość dorosłymi roślinami, podlewam 1 - 2 dni, po całkowity przeschnięciu podłoża. Tą zasadę stosuję bez względu na panującą pogodę.
mkasiam pisze: / ... / stoi na stole przy oknie południowym, więc słońca ma do oporu cały dzień, / ... /
- jeżeli Twoje Adenium stoi, tak jak piszesz, na stole przy oknie w którym jest najprawdopodobniej firanka, to Twoje Adenium nie ma zbyt dużego dostępu do promieni słonecznych. Adenium, to roślina światło i ciepłolubna - nazywana jest "różą pustyni" więc toleruje, a w zasadzie wymaga warunków zbliżonych do tych jakie panują w strefie jej naturalnego występowania. Przestaw swoją roślinę na parapet południowego okna, przed firankę - będzie bardziej zadowolone z tej miejscówki, niż z tej, którą teraz ma. Podaj więcej szczegółów o roślinie, najlepiej wstaw fotkę jak wygląda roślina i jak wygląda podłoże w którym rośnie, wtedy ktoś podpowie więcej szczegółów.

Do poprzedniej mojej wypowiedzi, "zapomniałem" dodać fotkę Adenium, które już w tym sezonie próbowało zakwitnąć, ale coś poszło nie tak i pąki nie rozkwitły. Teraz ponownie rosną dwie "wiązanki" pąków kwiatowych i liczę, że nie będzie zbędnych "zawirowań" w rozkwitnięciu tych "zapowiedzi" kwiatów:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

mkasiam Moje podejrzenia są takie, że jak zwilżasz liście, to kropelki wody dostają się również na pąki kwiatowe i to woda może powodować gnicie. Ja nigdy nie spryskuję Adenium, chyba że czymś na przędziorki.

Jeżeli robisz to na słońcu, to tym bardziej szkodzisz roślinie, bo kropelki wody działają jak soczewki.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja też czekam na kwiaty w moim metrowym adenium. Zaczątki już są. Tylko dużo kąpieli słonecznych i może się utrzymają.
Obrazek


Następna część wątku, czyli 10 znajduje się tutaj
Marzena
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”