Formowanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

jagusia111 pisze:Moim zdaniem dolne gałęzie do wycięcia. Pierwsze piętro minimum 0,5 m nad ziemią. Najdłuższe gałęzie do przycięcia w celu rozkrzewienia.
Jagusia, kiedy powinnam to zrobić?

Nowy, wybacz pytanie, ale to moje pierwsze drzewa owocowe, co znaczy "odginaj"? Przywiazac je czymś czy po prostu co jakiś czas docisnąć?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Odegnij na stałe [na dobry miesiąc ] [ tzn. te pędy z których ma powstać szkielet korony ] teraz są elastyczne i chcą rosnąć pionowo lub prawie a nam zależy żeby dalej rosły poziomo , klamerkami do wieszania prania [ zapinasz spinkę na przewodnik tak żeby druga strona spinki oparła się na pędzie i go odgięła do poziomu , sznurkiem przywiązujesz delikatnie a drugi koniec do kijka wbitego w ziemię itd . wszystko rób delikatnie żeby nie wyłamać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Nowy, dzięki, teraz wszystko jasne ;:333

Pozostaje kwestia przycięcia gałezi. Trochę ich szkoda, ale rozumiem, że parę tych dolnych plus dla rozkrzewienia przycięcie nadłuższych - tylko kiedy? I czy potem zasmarować te miejsca maścią na rany?
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Takie przycięcia robi się wiosną możesz zrobić to jeszcze teraz. Miejsca przycięte zasmaruj funabenem.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

A czy te miejsca po wyrwaniu rosnących przy ziemi odrostów też posmarować funabenem??
Pozdrawiam Ewa
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Tych przy samej ziemi nie ma potrzeby.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Kochani, wiem, że zachowuję sie jak blondynka :wink: ale poszłam do tych moich drzewek i jakoś nie miałam odwagi (pierwszy raz będe tak drastycznie cięła drzewa), bałam się, że zrobię im krzywdę i musze jeszcze wrócić upewnić się jak ma wyglądać to cięcie.

A więc skoro ma być łopatologicznie :;230 to narysowalam to cięcie i proszę o potwierdzenie, czy tak to ma rzeczywiście wyglądac (niebieskim to co zostaje, czerwonym to, co usuwam). Jakoś tak poczułam się niepewnie jak uzmysłowiłam sobie jak mało z tych drzewek zostanie. Zerknijcie proszę. Z góry dziękuje ;:180

ObrazekObrazek
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Wg mnie czereśnia tak jak zaznaczyłaś. W śliwie zostawiłabym jeszcze te dwie gałązki poniżej tej czapki. Może jeszcze ktoś bardziej doświadczony w sprawach śliw i czereśni się wypowie. Jeśli chcesz mieć drzewka to przyzwyczajaj się do cięcia :D . Bo inaczej z roku na rok będzie bardziej bolało. W kolejnym roku trzeba będzie wyrzucić część górnych gałązek żeby prześwietlić i uformować koronę więc zacznij od najprostszych rzeczy :wink: .
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

OK. róż - od tego miejsca w dół goły pień , niebieski gałązki w przyszłości z młodych pączków i pędów . Uschniętą gałązkę wytnij i zasmaruj każdą rankę.
Obrazek
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

NOWY 83 nie za nisko te pierwsze gałęzie. W zasadzie przy wszystkich drzewach owocowych zaleca się pierwsze piętro na wysokości minimum 0,5 a nawet 0,7 m.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

jagusia111 pisze: Jeśli chcesz mieć drzewka to przyzwyczajaj się do cięcia :D . Bo inaczej z roku na rok będzie bardziej bolało. W kolejnym roku trzeba będzie wyrzucić część górnych gałązek żeby prześwietlić i uformować koronę więc zacznij od najprostszych rzeczy :wink: .
Ja Agnieszko bardzo chętnie, tylko kiedy w końcu (także za Waszą sprawą) nabiorę przekonania, że robię to dobrze, a nie im szkodzę :lol:
Dziś będzie ten dzień! W końcu zaczaję się na nie z sekatorem ;:215
Po obcięciu tych gałązek tak jak Nowy zaznaczył może być te 0,5m, zbadam to dziś :wink:


Jagusia, Nowy, bardzo Wam dziękuję za szkolenie! :wink: ;:180
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Aniu drzewka wbrew pozorom to twardzi zawodnicy więc trudno obcięciem kilku gałązek zrobić im krzywdę :D . Więc bez obaw. Czasami gdy drzewko choruje trzeba obciąć praktycznie całe tuż nad miejscem szczepienia, a ono potrafi wybić z pączka i po kilku latach odbudowuje się i rodzi piękne owoce.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

W skrócie, sytuacja zastana, czereśnia ok. 4,5m wysokości, kwitnie obficie, niby zawiązuje owoce, ale większość opada. Drzewo nigdy nie było przycinane. Będę wdzięczny za sugestię czy i gdzie coś ciachnąć, odgiąć itp. żeby cieszyć się drzewkiem i owocami. Dzięki.

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”