Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Cześć, czy u kogoś z Was kto ma odmianę Black Satin normalne jest że ma takie że tak powiem pseudokolce? Nie są to kolce że się wbijają w dłoń ale jednak ma te kolce a z informacji jest bezkolcowa. Niby problemem nie jest ale przy przycinaniu i przenoszeniu może być to denerwujące.

Mam porównanie do Black Buttle - ta kolców nie ma zupełnie - jest naprawdę bezkolcowa.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1029
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Miałem przez 10 lat kilka Black Satin. Żadna z nich nie miała kolców. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest bardzo silny wzrost. Widywałem pędy długości pięciu metrów. Polecam świetną stronę z opisami odmian: https://myblackberryplants.com/varieties/black-satin
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Dzięki za stronę. Rzeczywiście fajna. Mam też tą black butte która wg tej strony ma delikatne kolce o których piszę a w rzeczywistości (u mnie) jej nie ma. Pewnie zamieniły mi się etykiety bo ta black i ta black.. :wink:
MaSaKra
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 30 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Jeżyna Glorniwa (Gloria) zaczęła owocowa z końcem czerwca, początkiem lipca....
Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1029
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Jak jest ze wzrostem Glorii ? (czy pędy przekraczają 2,5 metra).
MaSaKra
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 30 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

U mnie rośnie bardzo silnie. Pędy raczej 3-4 metry aniżeli 2..
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Witam,

tylko jesienią dałam pod jeżynę obornik. Czy powinnam jeszcze wiosną zasilić? Czy teraz można też dać jakiś nawóz? Jeśli tak, jaki? Bardzo proszę o poradę. Jeżyna gości u mnie pierwszy rok, nie mam kompletnie doświadczenia :?
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Obserwuj w jakim stanie są liście czy blade czy ciemno zielone. Może na jesień mączka bazaltowa lub trochę wapna magnezowego.
Awatar użytkownika
iwolenka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 lut 2013, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Mam jeżyny od lat,nie znam ich nazwy bo już były gdy kupiłam działkę ale owoce posiadają dużo pesteczek/kamyczków /czy jak to nazwać .Wczoraj moja córka kupiła tackę jeżyn w sklepie i jakie moje zdziwienie one były zupełnie bez tych
kamyczków ,czy znacie odmiany które mają takie grona bezpestkowe dodam że były długie raczej wysokie niż szerokie czrne grona.MOŻE COŚ WIECIE.?
Iwonka
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Posadziłem na wiosnę jeżyny. Ładnie rosną. Mam pytanie bo wystrzeliło mi w sumie około 15 pędów u postawy z czego mógłbym wybrac kilka większych (5-7). Co zrobić z tymi krótkimi? Zostawić czy przyciąc aby energia poszła w te solidne większe na których będą owoce w przyszłym roku?
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Zostaw te 5-7 pędów resztę wytnij, jak pozostawione osiągną 2-2,5m utnij czubek w celu rozkrzewienia. Wioną boczne rozgałęzienia przytnij na 20-30cm, dodatkowo można jeszcze pęd główny skrócić na 1,5-1,8m.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Rosną szybko choć nie wiem czy w pierwszym roku sadzenia osiągną 2 metry. Ale rozumiem co masz na myśli - tak zrobię. Dzięki. :wink:
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Baltazar pisze: 11 lip 2023, o 06:38 Dzięki za stronę. Rzeczywiście fajna. Mam też tą black butte która wg tej strony ma delikatne kolce o których piszę a w rzeczywistości (u mnie) jej nie ma. Pewnie zamieniły mi się etykiety bo ta black i ta black.. :wink:
To nie zamiana etykiet. Odmiana szlachetna zamarła i odbiło z korzenia dziczką. Ale że kolce są ostre ale jednak na granicy możliwości obsługi (nie takie jak dzika jeżyna).. to zostawiam do przyszłego roku i sprawdzę jakie ma owoce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”