Thuje szmaragd zółkną od środka- i inne problemy w uprawie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2136
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Tak na podstawie tego zdjęcia przychodzi mi do głowy, że łysienie tuj może być spowodowane zacienieniem ich dolnych partii. Jeśli tak jest faktycznie to nic tu nie wskórasz. Możesz je podsadzić lub zastąpić czymś cienioznośnym np. choiną kanadyjską.
Pozdrawiam Lucyna
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Thuje szmaragd 6 lat co robić?

Post »

Posadzone byly co 50-60cm, 6 lat temu zatem troszkę gęsto. Mają ok 2.4 m. Zauważylem już chyba od dwóch lat wstecz że mocno się przerzedzają od środka gubiąc brązowe suche igły. Raz na rok wczesną wiosną (właśnie to robię) czyszczę je z tych igieł lecz środek pozostaje mocno pusty pozostawiając odsłonięte dziury. Posadzone są na boku od południa i od zachodu ok. 80 szt. Także są nasłonecznione.Czy należy jakiś zabieg przeprowadzić? Martwię się że będę takie drapaki puste od środka. Nie widzę odrostu nowych gałązek od środka po czyszczeniu. Może dookoła je przyciąc przerzedzając względem siebie. Dzięki za wszelkie rady. Załączam zdjęcia. Choć nie pokazują problemu do końca.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Moim zdaniem wszystko w porządku, krzewy wyglądają na zdrowe.Nie jestem profesjonalistą, ale z moich obserwacji tuja Smaragd ma jakby dwa typy.Jeden z gałązkami luźniej ułożonymi i bardziej zwisającymi np. tu widać https://www.greenhouse.ge/?m=products&i ... =1&slide=1 , a drugi z bardziej sztywnymi bardziej sterczącymi np. tu https://polskiesolitery.pl/zywotnik-zac ... -1587.html .
Ten pierwszy typ, który chyba masz tak układa gałązki ogołacając się ze starszych igieł (co jest normalnym zjawiskiem) bardziej odsłania wnętrze krzewu.Można ewentualnie lekko przycinać końce gałązek, by bardziej się krzewiły i zasłaniały pień.Ten pierwszy typ jest też mniej regularny, ale gęściej sadzony i przycinany daje dobry efekt.Ten drugi typ jest bardziej regularny, więc do luźniejszych nasadzeń, gdzie liczy się pokrój.Gdy rośliny są małe te cechy są mało widoczne, ale widać je później, choć znaczenie ma z pewnością też rodzaj gleby.
Zaznaczam jeszcze raz, że to jest moja teoria wynikająca z obserwacji :wink:
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Selli7 dzięki za odpowiedź. Tak słyszałem, że ponoć jest to naturalne lecz dziwi mnie to bo wcześniej jak były młodsze było ładnie i bez takich prześwitów. I uważam że po utracie suchych powinno się odbudowywać nowymi a tak się nie dzieje.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11531
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Mam żywopłot ze Szmaragdów od ośmiu lat. Sadzone 100 centymetrowe, kopane z gruntu. Przez pierwsze trzy lata ładnie się zagęszczały, ale po pierwszym czyszczeniu zaczęły się prześwity. Od trzech lat tniemy wiosną od strony płotu i ogrodu, po około 5-7 centymetrów. Nowe przyrosty są zdecydowanie gęściejsze i już nie widać prześwitów.
Ze starego drewna żywotniki słabo odbijają, więc nie ma szans na zagęszczenie, ponieważ brak światła wewnątrz to uniemożliwia.

Na zdjęciu widać różnicę w kolorze, po cięciu dwa tygodnie temu.

Obrazek
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Cyma2704 czyli przyciąć boki po całej długości mówisz?i pomoże?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11531
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Młodych przyrostów po cięciu jest więcej, więc też zasłaniają więcej. Niestety po jednym roku, tam gdzie były duże ubytki zielonego, efekt nie będzie spektakularny, ale już w drugim zdecydowana poprawa. Przynajmniej u mnie tak to wygląda od strony południowej.
uzzik83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 maja 2020, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

tuja szmaragdowa,koncówki sie wybarwiają na jasno zółto

Post »

Witam mam problem z tujami ,które posadziłem kilka miesięcy temu. Zauważyłem, że na kilku sztukach pojawiły się jasne wybarwienia. Co to może być?Przejmować się? Coś z tym można zrobić?A może tak ma być?
Pisownia, § 3.2 regulaminu forum,Karo


Obrazek

Obrazek
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Mam takie problemy
Tu na dole w jednej z Tuj pojawił sie czarny kolor

Obrazek

Na tej sadzonej jesienią 2019 połowa jakby zaczęła brązowieć


Obrazek

Trzecia kwestia to tuja w połowie jakby przemarzła od zimnego wiatru i straciła zielony kolor i poszarzała jakby.

Poproszę o porady co robić, dzięki
Madaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 maja 2020, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja Szmaragd opuszczone dolne gałęzie

Post »

Dzień dobry,

w ostatni weekend majowy posadziliśmy tuje Szmaragd hodowane w donicach ok. 130 cm wysokości - z ładnymi korzeniami, nie przesuszone. W chwili obecnej obserwujemy, że część z nich ma opuszczone dolne gałęzie. Proszę o informację jaka może być przyczyna? Czy coś im dolega?
Magda
Andrzey
200p
200p
Posty: 247
Od: 11 kwie 2013, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Tuja Szmaragd opuszczone dolne gałęzie

Post »

Proszę zamieścić zdjęcie.
Andrzej
Madaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 maja 2020, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Szmaragd opuszczone dolne gałęzie

Post »

Obrazek

Nie wiem czy widać na tym zdjęciu?
Magda
Madaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 maja 2020, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Szmaragd opuszczone dolne gałęzie

Post »

Obrazek

jeszcze jedna
Magda
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”