Uprawa melonów cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Ja dzisiaj zerwałam pierwszego melona :D Nieeeeebo w gębie :tan

Delice de la Table z nasion z wolnego zapylenia z ostatniej Akcji. Ciut się chyba różni od oryginału, ale kto by się tym przejmował ;:306 Był naprawdę pyszny! Dzisiaj postanowił się odłączyć od 'mamusi' :wink: Był strasznie słodki, można powiedzieć, że sam cukier :D

Obrazek

Obrazek



;:88 Ja na ostatnią akcję dawałam nasiona melona przywiezionego z Uzbekistanu. Czy ktoś go uprawia? Bo ciekawa jestem jak wygląda. Moja jedyna sadzonka tego melona nie zawiązała ani jednego owocu, ciekawa jestem czy gdzieś tam w Polsce ta odmiana owocuje :)
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Zasadziłem w gruncie dwa krzaki melona z Uzbekistanu.
Jest to chyba póżna odmiana bo dopiero od 2 tygodni zaczęły wiązać.
Inne odmiany zawiązały się wcześniej.
Ale to może wynik moich błędów w uprawie i kreta :D
Jak będzie ciepły wrzesień może doczekam owoców.
Pozdrawiam Wojtek
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Amanita ale cudo!. Chyba będę musiała wybłagać nasionka tych słodkich :D U mnie pierwsze melony zjedzone - ale bez słodyczy. No nic za rok testujemy dalej.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8695
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Alyaa a jakie odmiany zawiodły ? Ja zastanawiam się czy w przyszłym roku nie ograniczyć się do dwóch odmian juniora i honeydew. U mnie wypadły one najlepiej,pozostałe(było tego kilka w tym z nasion Marginetki)a to mało słodkie,to miąższ wodnisty i ciapowaty,może przejrzały,no oczywiście nie wszystkie wypadły słabo,ciągle jeszcze owocują.Jak rozdaję znajomym to daję właśnie te dwie odmiany ,to liczę,że się nie rozczarują smakiem,a pozostałe to loteria.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Melba, Galia, Olivin, Charentais, Św. Mikołaja. Ale rok był dość ekstremalny. Może dlatego nie nabrały słodyczy :( Jeszcze i tak dojrzewają - zobaczymy.

A marzy mi się taki słodki i pyszny. Ale pierwszy raz się dochowałam owoców (w zeszłym roku mi melony coś podgryzło przy ziemi i padły jak już owoce miały).
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8695
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Z odmian jakie wymieniłaś miałam doświadczenie z galią,oliwinem (chyba),charentaisem i św.mikołajem(nasiona wydłubałam z melonów biedronkowych)dokładnie nie pamiętam bo to było rok i dwa lata temu,ale u mnie też nie wypadły dobrze.Pamiętam tylko,że św.mikołaj był jakiś mały,może nie były jakieś tragiczne,ale szukałam lepszych odmian.Melby chyba tylko nie miałam.
axyz1
50p
50p
Posty: 74
Od: 26 lut 2013, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Ja dzisiaj zerwałam pierwszego uprawianego przeze mnie melona Melbę.
Nie pachniał, ale nie mogłam się już doczekać degustacji. Jakoś oddzielił się od łodygi.?Niestety nie był jeszcze dojrzały, ale i tak smakował. Wyobrażałam sobie jaki mógłby być. Mam jeszcze dwa owoce może dojrzeją.
Pozdrawiam Agnieszka
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8695
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Ja mam nasiona własne honeydew i juniora,ale ten to hybryda,czyli więcej niż pewne,że nie powtórzy cech,nie wiem jak z honeydew bo nic na ten temat nie mogę znaleźć.No i oczywiście u mnie z wolnego zapylenia.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4025
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Juniora nasiona można kupić. W końcu to w Polsce wyhodowana odmiana ;:65 Przyzwyczajona do naszych zmiennych warunków pogodowych i nie musi być uprawiana w szklarni ;:173
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Seba1999 - problem nie leży w łaskawości, chętnych do pomocy na tym forum nie brakuje, ale w tym, że niekoniecznie musi Tobie wyrosnąć to co darczyńcy. Po pierwsze są odmiany hybrydowe i te nawet przy kontrolowanym zapyleniu nie powtarzają cech, a po drugie nawet z ustalonej odmiany przy wolnym zapyleniu mogą wyjść różne różności.
3 lata temu dostałam od Arii nasionka oranje ananas i ten raczej powtarzał cechy, ale siałam tylko 1 odmianę. W tym roku mam mix nasion od Marginetki i praktycznie każdy z 5 melonów jest inny (spróbowałam na razie 2), do tego mam 3 oranje ananas czyli może wyjść wszystko. Jedyna nadzieja w tym, że skrzyżowanie dobrego z dobrym będzie co najmniej niezłe.
Jeżeli chcesz mieć pewniaki, nie pozostaje nic innego jak zakup nasion konkretnej sprawdzonej odmiany.
Dorota
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Kupiłam dzisiaj w B. "melon Biały z Portugalii" (przypuszczam iż to Ribatejo) - przepyszny. Nasionka już czekają - ciekawe co z niego wyjdzie :D
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4025
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Z takich marketowych powinno wyjść to samo. W końcu oni dla sieci sklepów nie uprawiają na kilkuset metrach tylko na wielu hektarach i raczej jedną odmianę a nie wiele ;:131
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Właśnie dlatego nasionka zebrane, bo dawno tak smacznego melona nie jadłam. Spróbuję w przyszłym roku kilka pod osłonami zasadzić.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”