Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
Sick_boy
 Tytuł: Calamondin-kalamodynka-pielęgnacja i problemy w uprawie
PostNapisane: 14 lis 2007, o 16:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam serdecznie!
Właśnie otrzymałem Citrus Mitis i postanowiłem umieścić tu jego zdjecie abyście pomogli mi ocenić w jakiej formie jest drzewko:)

Obrazek

Poza tym mam sporo pytań odnośnie jego hodowli:

Czy juz powinienem zmienić mu doniczkę na większą (jakie dać podłoże?)?
Czy mogę przyciąć gałązki które rosną w dół (są juz dość mocne)?
Kiedy mam je przyciać?
Jak poprawić nieco wygląd korony (chciałbym aby była bardziej symetryczna i rozłożysta)?
Drzewko ma przekrzywiony pień i nie wiem czy to przez wysyłke... czy przy przesadzaniu mam je posadzić tak aby było prosto?

Narazie to wszystkie pytania:) Bardzo dziękuje z góry za wszystkie wskazówki.
Mam nadzieje że dobry dział wybrałem.

camillo1718
 Tytuł:
PostNapisane: 14 lis 2007, o 17:06 
200p
200p
Z przesadzaniem zaczekałbym do wiosny, która jest najlepsza porą rozwoju roślin. Z ukształotowaniem - Twoja sprawa, zależy od Ciebie. Ja chętny byłbym wtedy na ścięte gałazki :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

olaola915
 Tytuł:
PostNapisane: 14 lis 2007, o 17:32 
100p
100p
Witam,
Zacznę od tego, że masz bardzo ładną roślinę :D
Już widzę, że inni forumowicze wspomogli Cię linkami więc nie będę się powtarzać :D
Moim zdaniem korzystniej byłoby dla rośliny przyciąć ją wiosną, kiedy będzie się budziła do życia.
Teraz mógłbyś się ograniczyć tylko do tzw. cięcia sanitarnego, czyli wyciąć jakieś odłamane gałązki czy te, które wyglądają na chore.
Co do przesadzania to jeśli będziesz chciał ją"wyprostować" to nie powinno być problemu jeśli roślina przekrzywiła się podczas transportu. Natomiast jeśli rosła krzywo to będziesz musiał pokombinować z rozmiarem doniczki. :D
Oczywiście co do cięcia to wybór należy do Ciebie :D

Sick_boy
 Tytuł:
PostNapisane: 14 lis 2007, o 20:20 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
:D Cieszę sie, że roślinka sie podoba
Musze zmartwić chętnych na gałązki bo postanowiłem uformować ją dopiero na wiosnę:)
Już pozbyłem się uschniętych i kilku złamanych części. Dziękuje za linki i sugestie. Oczywiście jeśli komuś przychodzi do głowy jakaś jeszcze złota rada czy trik hodowlany (szczególnie na najbliższe miesiące) to bardzo proszę o dzielenie sie nimi:)

Pozdrawiam!

filip11
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lis 2007, o 20:31 
200p
200p
Masz bardzo ładną kalamondynę :wink:. Kalamondyny nie potrzebują dużych pojemników do swobodnego wzrostu. Według mnie taki pojemnik na razie jest jeszcze dobry, kalamondyny lubią małe doniczki. Jeśli jednak chcesz to przesadź lecz najlepiej dopiero na wiosnę. Podłoże powinno mieć ph ok. 6.0-6.4 (takie było by najlepsze). W sklepach są dostępne gotowe podłoża do cytrusów choć jeszcze nie wiem do końca jak się sprawdzają. Teraz roślina powinna przejść okres spoczynku, dobrze by było jej zapewnić w tym czasie temperaturę 10-15 stopni i jak najwięcej światła. W tym okresie ogranicz do minimum nawożenie. Spokojnie wystarczy nawet 2-krotnie mniejsza dawka na miesiąc. Cytrusy lubią cięcie więc możesz roślinkę przyciąc w każdej chwili w zależności od tego jakie chcesz uzyskać efekty. Jeśli chcesz aby była bardziej symetryczna i rozłożysta najlepsze byłoby przycinanie na wiosnę.

Pozdrawiam!

Sick_boy
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 22:33 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam.
Mam poważny problem z drzewkiem, ponieważ odkąd u mnie jest coraz gorzej wygląda. Większość liści zwiędła, a część opadła (są skierowane w dół i mają zawinięte brzegi) Również owoce się pomarszczyły...

Przeczytałem, że łatwo cytrusa przelać w okresie spoczynku, ale na pewno nie to jest powodem złej kondycji rośliny ponieważ jest jedynie spryskiwana (2 razy na dobę).

Co może być przyczyną? Czy temp 15 stopni jest niezbędna żeby cytrus przeszedł normalnie stan spoczynku i nie ucierpiał? Stoi oczywiście w wyższej bo pokojowej...

Proszę pilnie o pomoc i rady!! Pozdrawiam.

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 22:47 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Niestety temp. to podstawa zimowania cytrusów poczytaj Tutaj, pokaż zdjęcie jak obecnie Twoja klamodynka wygląda.

olga_j
 Tytuł: Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)
PostNapisane: 15 maja 2010, o 09:40 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów
Od tygodnia jestem szczęśliwą posiadaczką drzewka cytrusowego calamondin.
Drzewko ma okolo 30cm wysokosci, obsypane owocami, sporo zawiazków owocow oraz pieknych pachnacych kwiatow.
I teraz mój problem, forumowicze pomóżcie !!!!!!!!!!!
Zaczyna zrzucać zawiązki owoców i pojedyncze liście.
Co moze być przyczyną?
Czy dzieje się tak na skutek zmiany miejsca rośliny, czy może jest to wynik zaatakowania przez jakieś szkodniki?
Moze dokonać profilaktycznego oprysku przeciw przędziorkom, bo nie zaobserwowalam jeszcze żadnych robaczków?
Błagam pomóżcie !!!!!

Gaheri
PostNapisane: 15 maja 2010, o 09:44 
50p
50p

---
Możliwe, ze to ze względu na zmianę środowiska, ale wrzuć zdjęcie całej rośliny i ziemi w doniczce :wink: .

Emilkaaaa
PostNapisane: 6 kwi 2011, o 17:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam:-)

Mam wielki problem i bardzo bym Was prosiła o pomoc.
Na urodzinki dostałam piękny krzewik z owocami. Jest u mnie już 2tygodnie. Podlewałam ją tylko raz w tygodniu. Stoi przy oknie. Zdawało by się, że wszystko powinno być dobrze. Niestety od kilku dni zauważyłam, że zaczęły spadać owocki, kwiaty zaczęły marnieć. Do tego doszły pozwijane liście oraz pomarszczone owoce:-(
Czy możecie mi podpowiedzieć co się z nią dzieję? Czy ją przelałam?

Obrazek Obrazek

Laciaszek
PostNapisane: 8 kwi 2011, o 16:01 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam.

Mam ten sam problem. Dostałam drzewko na dzień kobiet, które miało pełno kwiatów, liści i owoców a teraz zostały tylko owoce. Wszystkie liście i kwiaty opadły. Podlewam i wodą i nawozem do cytrusów i nic nie pomaga... :(

Proszę o pomoc!!

lenna063
PostNapisane: 1 kwi 2012, o 16:37 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam, od 30 min jestem posiadaczką Citrus Mitis (CALAMONDIN);) ;:138 cudeńko ma ok 110cm dużo kwiatów i troszkę owoców.
Mam pytanie gdzie mam ja postawić? nie dawno się przeprowadziliśmy i mamy jeden pokój nie używany jest tam chłodniej około 15 stopni okno jest od północy jest tam raczej średnio widno ( gdyż mieszkam w Danii a tu jest wiele dni pochmurnych) drugi pokój to salon ma dużo okien i jest dobrze oświetlony( zakręciliśmy grzejniki )temp ok 20 stopni;))
jak radzicie w którym pokoju ją postawić teraz od razu po zakupie. :?:
poradźcie

x-C-j
PostNapisane: 1 kwi 2012, o 22:53 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Emilkaaaa i Laciaszek za dużo wody.

lenna063 daj do salonu.
:wink:

lenna063
PostNapisane: 2 kwi 2012, o 15:37 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Dziękuję za radę, to mój pierwszy cytrus i bardzo sie boję żeby nie zrobić mu szkody. Kiedy powinnam go zacząć nawozić i jakim nawozem muszę jakiś zakupić ale w ogóle się na tym nie znam. Mam nadzieję że troszkę mi pomożecie a co najważniejsze mojej pomarańczy ;:131

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 28 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości