Borówka amerykańska - 6 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
dolores10
50p
50p
Posty: 52
Od: 11 wrz 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Poprzednie posty w temacie znajdziesz tutaj : - klik -

Czy ktoś doświadczony mógłby się wypowiedzieć?
Mszyc nie zauważyłam, natomiast mam PLAGĘ mrówek ;:oj

fogrod pisze:
dolores10 pisze:Moja borówka chyba potrzebuje pomocy :-(
Obrazek Obrazek Obrazek
U mnie to samo na jednym krzewie (chyba 'Brigitta'). Przeczytałem cały Internet dwa razy i nadal nie mam pewności co to jest. Zrobiłem oprysk fungicydem. Jeśli sytuacja się nie poprawi wywalę krzew, bo podobne objawy dają infekcje wirusami a te są nieuleczalne i z zasady roznoszą je mszyce na kolejne krzewy
nanikosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 sie 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

czerwienie liści to chyba reakcja na zimno. Zauważyłem, że ze spadkiem stają się bardziej czerwone. Takie czerwienie z towarzyszącymi plamkami zauważyłem po wsadzeniu Hortensji. Pan w Centrum Ogrodniczym powiedział, że to też jest reakcje na temperaturę ale na wszelki wypadek spryskałem czymś na grzyba. Generalnie jest coraz lepiej.

Mam inny problem na borówkach-dziurki w liściach. Zauważyłem też trochę mrówek. Zał. zdjęcie. Rośliny wsadzone ok. miesiąc temu. Moja mam przesadzając u siebie borówkę, która nie kwitła zauważyła w bardzo słabo rozwiniętym systemie korzeniowym gniazdo mrówek z jajami. Trochę się tego boje. Pozdrawiam

dziurki w liściach: macie pomysł? ślimaki?

http://www.img.pl/ZVgh

http://www.img.pl/bWgh
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Nas najbardziej martwią kropeczki.
Tutaj jest przydatne narzędzie do diagnozowania chorób borówki amerykańskiej ale nadal pewności nie mam co do przypadku krzaczka swojego i dolores10.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Ładne, moje dopiero zrzucają płatki więc jeszcze kilka dni minie zanim zaokrąglone mikroowocki się pokarzą :D, byłam na oględzinach bo wcześniej zauważyłam kolejne zasychające pędy (nieliczne, na bluecropie), znalazłam na krzaczku gąsieniczkę opatuloną w liść więc zakończyłam jej żywot, podcięłam to co miałam podciąć i zasmarowałam dendronalem (wczesną wiosną ucięłam 2 wierzchołki, zasmarowałam i już wybiło po kilka zieloniutkich wilczków, na szczęście dalej nie obsychają i mam nadzieję że te dzisiaj obcięte nie uschną), na toro niechcący ciachnęłam jedną małą kiść kwiatostanową :roll: .
Niepokoi mnie tylko jedna rzecz, mianowicie znalazłam jeden pęd (żywy, kwitnący) który jest miejscowo "brudny", ma ciemną plamę w górnej części pędu :? .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 319
Od: 9 paź 2009, o 20:35

ILE NAWOZU pod borówkę ?

Post »

Ile sypać nawozu pod 1 letniego krzaka borówki amerykańskiej ? Garść, 2 garści a może tylko 1 łyżkę stołową ???

Pod krzakiem mam korę sosnową (torf wymieszany z zwykłą jałową ziemią 1:1), nawóz to Florovit nawóz do borówek. Miesiąc temu pierwszy raz sypnęłem.
Płeć: Mężczyzna
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Stosuj tak jak pisze na opakowaniu, lub ciut mniej. Lepiej mniej niż przenawozić.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Nie będę się zbytnio rozpisywał.Sadzicie 2-3 letnie krzewy z doniczek.Kto rozrywa bryłę korzeniową,przycina pędy,bada pH podłoża?To 3 główne przyczyny problemów w latach następnych.Korzenie trzeba rowzluźnić bo się nie rozrastają i nie pobierają papu.Najstarsze pedy trzeba przyciąć albo wyciąć całkowicie ,jeśli są młode,niech borówka buduje koszenie.To że torf został wymieszany z ziemia nie gwarantuje odpowiednio niskiego odczynu,bo przecież nikt nie mierzy pH gleby przed mieszaniem.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 319
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

patryk10015 pisze:Stosuj tak jak pisze na opakowaniu, lub ciut mniej. Lepiej mniej niż przenawozić.
Dawki: pierwszy rok po posadzeniu - trzy razy po 20 g/m2 Jak to rozumieć ?? ile tego właściwie będzie, ilę sie mieści w dłoni ?
kaLo pisze:Nie będę się zbytnio rozpisywał.Sadzicie 2-3 letnie krzewy z doniczek.Kto rozrywa bryłę korzeniową,przycina pędy,bada pH podłoża?To 3 główne przyczyny problemów w latach następnych.Korzenie trzeba rowzluźnić bo się nie rozrastają i nie pobierają papu.Najstarsze pedy trzeba przyciąć albo wyciąć całkowicie ,jeśli są młode,niech borówka buduje koszenie.To że torf został wymieszany z ziemia nie gwarantuje odpowiednio niskiego odczynu,bo przecież nikt nie mierzy pH gleby przed mieszaniem.
Ja niestety tego nie zrobiłem, naawet o tym nie wiedziałem że tak trzeba postąpic z korzonkami.

Rozumie jednak że jeśli mój krzak ma tylko rok to niech sobie jeszcze rośnie bez rozluźniania ?
Płeć: Mężczyzna
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

zikkk praktycznie każde gospodarstwo domowe ma na stanie wagi kuchenne, a jeśli nie to powinna zostać zakupiona właśnie dlatego, żeby za każdym razem nie pytać się ile co waży i ile czego dawać (każdy produkt sypki może mieć inną objętość z uwagi na granulację) :wink: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Czyli sypiesz 20g pod jeden krzaczek, garść nie wiem ile ma gram. Podsyp pod krzaczek 4 łyżki i będzie ok.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 319
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

patryk10015 pisze:Czyli sypiesz 20g pod jeden krzaczek, garść nie wiem ile ma gram. Podsyp pod krzaczek 4 łyżki i będzie ok.
Dzięki patryk10015.
Uff, to chyba tak gdzies z garśc wyjdzie. Ja sypnałem garśc i pół :( mam nadzieje że niczego nie popierniczę. Sadziłem je jesienią.

@Ginka
Co fakt to fakt, lenistwo wychodzi ;)
Płeć: Mężczyzna
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Jak równomiernie rozrzuciłeś nie pod samą roślinką nie powinno się nic stać, po prostu musisz obserwować krzaczek.
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Ginka pisze:(...) Niepokoi mnie tylko jedna rzecz, mianowicie znalazłam jeden pęd (żywy, kwitnący) który jest miejscowo "brudny", ma ciemną plamę w górnej części pędu :? .
Nad czym tu się zastanawiać? Wyciąć porażone fragmenty i zabezpieczyć krzew fungicydem. Przez uszkodzenia mrozowe, martwe pąki, blizny po liściach itd wdają się choroby takie jak np zgorzel pędów borówki.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”