Dereń jadalny(Cornus mas) - wymagania,rozmnażanie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Dereń jadalny(Cornus mas) - wymagania,rozmnażanie Cz.I

Post »

W kwietniowym numerze tegorocznego Działkowca był artykuł o dereniu jadalnym. Pokusiłam się i zakupiłam dwa około metrowe krzaczki. Czy ktoś z was uprawia tą roślinę. Ile trzeba czekać na pierwsze owoce i czy rzeczywiście są smaczne? Posadzone zostaly w słonecznym miejscu - słońce od rana do wieczora. Pozdrawiam Wszystkich :D :) Zosia
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Dereń jadalny

Post »

Zosia098 pisze: Czy ktoś z was uprawia tą roślinę. Ile trzeba czekać na pierwsze owoce i czy rzeczywiście są smaczne?
Smaczne? brrr!
Wyłącznie na nalewki. :D
No, jeszcze konfitury z tego próbują robić.
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

No ale niech już rosną - miejsca mam wiele. Może jako dodatek do kofitur się przydadzą. :shock:
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Zosia098 pisze:No ale niech już rosną - miejsca mam wiele. Może jako dodatek do kofitur się przydadzą. :shock:
Witaj Zosiu...Mozemy sobie rece podac ..i to obie ..Ja dokładnie tak jak Ty po przeczytaniu w Działkowcu o derniu zakupilem dwa krzaczki tzn. jeden w szkólce i ma ponoc 6 lat ..okolo 140 cm wysokosci, miał z 40 kwiatków../ juz jest w koncu kwitnienia / ..posadzilem na dzialce w pelni slłońca ....drugi maluch zakupiony w sklepie okolo 70 cm 2-letni ...tez zakwitl ale mial kilka kwiatkow..posadzilem w przydomowym ogródku , wystawa niekorzystna ...północno - zachodnia ....Mozemy być w kontakcie i powymieniamy sie doświadczeniami... Pozdrawiam ANTOŚ :D
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Witaj Antosiu
Moje dwa derenie są ok. 110 metrowe i też podobno już kwitły. Wczoraj w czasop. Ogrodnik przeczytałam, że derenie jadalne nie lubią żadnego cięcia - te inne ozdobne się tnie - ale nie jadalne. Cieszę się, że Ty też masz derenie - będziemy się dzielić uwagami. Pozdrawiam ;:10
Renata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 cze 2006, o 22:47
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Witajcie - mój dereń ma dopiero około pół metra i jeszcze nie kwitł. Jeśłi ktoś lubi oliwki to niezbyt dojrzałe owoce derenia trzeba zakonserwować w osolonej wodzie z dodatkiem liści fenkułu lub zielonego kopru, liści laurowych i odrobiny oleju a po pewnym czasie owoce te nabiorą smaku oliwek. Ja za oliwkami nie przepadam ale znajomi robią i się zachwycają
pozdrawiam
Renata
wolar
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 1 lip 2006, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Owoce podobno są dobre tylko te które spadły.
Helenka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 wrz 2007, o 23:01

Dereń jadalny

Post »

dostałam w prezencie dereń jadalny (jedna szt) czy ktoś ma doświadczenie w uprawie ,jak rośnie
kiedy owocuje i jak przetwarza się owoce
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

http://www.ibro.pl/in.html Juz podawałem ten link po opanowaniu wyszukiwarki będzie sporo na jego temat. Z doświadczenia wiem, że rośnie prawie wszędzie, nawet w cieniu.
Owoce? Je się surowe lub robi nalewki albo co tam do glowy przyjdzie
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
wojar20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 lip 2007, o 13:27
Lokalizacja: Piotrkow tryb

Post »

Witam!
Na jesień posadziłem sobie w doniczkach po jakieś 30-40 sztuk derenia jadalnego i białego ( zakupiłem z gołym korzeniem) z torfem o pH 5-5,5, akurat nie miałem innej ziemi, czy muszę odkwasić tą ziemię, i czym ja odkwasić, rośliny dopiero będę wysadzał do gruntu na ta jesień lub przyszła wiosnę, jak wszystko się unormuje z naszą działką.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 481
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Przez jeden rok i w takiej ziemi mogą rosnąć. Wiosną trochę nawozu do doniczek sypnąć i będzie dobrze.
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

Biały lubi glebę wilgotną i kwaśną, choć jest tolerancyjny, jadalny z kolei wapienną i przepuszczalną. Pierwszy w swojej ojczyźnie rośnie na bagnach, drugi na nasłonecznionych stokach (np. nad Dniestrem).
Pozdrawiam
Krzysiek
wojar20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 lip 2007, o 13:27
Lokalizacja: Piotrkow tryb

Post »

ros pisze:Przez jeden rok i w takiej ziemi mogą rosnąć. Wiosną trochę nawozu do doniczek sypnąć i będzie dobrze.
czyli podsypac je jakims nawozem z wapnem, jakim konkretnie ? jakie ilosci mam sypac do doniczek 13x13 cm
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”