Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Zablokowany
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Obrazek

Doniczka okrągła,szczepione ok miesiąc temu,grusza o czerwonym miąższu,na gruszy azjatyckiej.
Z kwiatem, ubiegłoroczne szczepienie, Konferencja na azjatyckiej. Obok,Portki szwajcara,czyli grusza
w paski na azjatyckiej, ubiegłoroczna.
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Tak zapytam z ciekawości: jak nazywa się ta grusza z czerwonym miąższem i gdzie ją można kupić. Pozdrawiam
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

To szczepienie na azjatyckich gruszkach może być super pomysłem. Zauważyłem, że te gruszki na nic nie chorują. Ciekawe, jak się sprawdzą jako podkładki. Masz je wyhodowane z pestek?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Podkładki z pestki,a pestki,z własnych drzew,też z pestki. Nie chorują nigdy i rosną dobrze,
na glebie ciężkiej i wyjątkowo marnej. Dlatego,Konferencję zaszczepiłem na azjatyckiej.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Witam , szczepić teraz czy przeczekać chłody ? czereśnie, śliwy, brzoskwinie i jak taka pogoda wpływa na zrastanie się szczepionych już drzewek innych gatunków ? proszę o radę .
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Jak szczepisz w gruncie to poczekaj. Co do już zaszczepionych o ile nie będzie temp minusowych i pąki nie ruszyły powinno być ok. Ja załatwiłem tak brzozy zaszczepiłem a potem temp -6 i kiszka chyba ale zobaczymy taki eksperyment może coś przeżyje.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Moje szczepki w większości powędrowały do szklarni, w sumie wszystkie w większym lub mniejszym stopniu nieźle się rozwijały. W domu zostały tylko 4 sztuki, w tym dwie szczepione później, jednej ruszyły pąki, druga jeszcze śpi, choć chyba coś też się już budzi. Zostawiłem tą, której zdjęcia wklejałem poprzednio, tak dla obserwacji. Tak teraz wygląda:

Obrazek

:)
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

U mnie sadzonki już są 1,5 tygodnia w domu i podkładki zaczęły wypuszczać pączki a szczepiona góra nic nie pokazuje... :cry:
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

U mnie niektóre ruszyły po 1,5 tygodnia, inne dużo później, zwłaszcza zimowe odmiany. Szybciej też ruszyły zaszczepione odcinki pozyskane z końcówek zrazów, niż te ze środka i z dołu. Cierpliwości. :)
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Jeżeli nic nie pokręciłem to zrazy nie powinny wypuszczać pąków zbyt szybko. W odpowiedniej temp coś chyba powyżej 10 celcjusza następuje kalusowanie a paki jeszcze nie ruszają. Za szybkie puszczanie pąków powoduje ze ciągną soki ze zraza a nie są jeszcze zrośnięte z podkładką i usychają.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Nie byłbym sobą, gdybym nie był ciekawski, odwinąłem więc taśmę z jednego drzewka, żeby sprawdzić jak się zrosło. Wziąłem odmianę, której mam najwięcej. Przede wszystkim, to polecam taśmę izolacyjną do kabli, ładnie się odwija, nie przykleja się zbyt mocno do kory i jej nie uszkadza. Będę ją zawsze stosował przy szczepieniu. ;:333 Po odwinięciu taśmy, okazało się, że podkładka ze zrazem nawet ładnie się zrasta, choć ta tkanka (to jest ten kallus?), która je połączyła jest na moje laickie oko świeża. Tak to wygląda w całości:

Obrazek

i w zbliżeniach:

Obrazek

Obrazek

Drzewko z powrotem owinąłem taśmą, choć nie wiem, czy po tym badaniu coś z niego jeszcze będzie? :?

A żeby nie było zbyt kolorowo, to ten mój pigwowiec szczepiony na jarzębie się nie przyjął, trzy zrazy szczepione w szparę straciły liście i obumierają, ale najmniejszy, szczepiony przez stosowanie ma się jeszcze dobrze. Za to ukorzeniane sadzonki mają się o niebo lepiej i chyba coś z nich będzie.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Ładnie to wygląda ale faktycznie świeżo. Taśmę należy na jesieni dopiero odwinąć? U mnie zauważyłem na dwóch szczepkach że pąki ruszają.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”