Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  
Autor Wiadomość
beata
 Tytuł: Wracajac do paproci
PostNapisane: 12 wrz 2007, o 13:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Możecie mi powiedzieć co mogą oznaczać brązowe końce lisci paproci, czy oznacza ze ma za sucho, za mokro? Pzdr

AlfaXIII
 Tytuł:
PostNapisane: 12 wrz 2007, o 14:43 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Wedle mnie za sucho i być może niedokarmiona jest. Napisz coś więcej o niej... w jakich warunkach stoi, jak podlewasz i jak dokarmiasz.

Pozdrawiam
Marta

ewciaks
 Tytuł:
PostNapisane: 12 wrz 2007, o 19:08 
---
no i oprócz odżywiania i podlewania -- zraszać!!!

beata
 Tytuł:
PostNapisane: 14 wrz 2007, o 11:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam, wiec zraszam ja dość często, wisi w kuchni, slonce tam jest od poludnia, ale do tej pory dość dobrze się tam miała, może faktycznie za mało wody miała.Jeśli chodzi o nawóz to tez dostaje co jakis czas.PZDR

eremiw
 Tytuł:
PostNapisane: 23 wrz 2007, o 20:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
A może to jakaś choroba grzybowa? Nie spryskujesz czasem wieczorem? Ja opryskuję zawsze z nawozem , wtedy ładniej rosną . A może w ziemi jest jakiś patogen? Niedawno przesadzałaś paprotkę ?

pszubart
 Tytuł:
PostNapisane: 25 wrz 2007, o 22:33 
100p
100p

---
Paprocie lubią podlewanie przegotowaną, ostudzoną wodą. Przegotowanie wody wodociągowej, zmiekcza ją, co korzystnie działa na rośliny, zwłaszcza rośliny kwaśnolubne, takie jak paprocie. Woda wodociągowa, mineralna, źródlana, studzienna, to wody twarde, zawierające sporo związków wapnia, które alkalizują podłoże, a tego paprocie nie lubią. W naturze rośliny czerpią wodę z deszczu, a deszczówka to woda miękka. Wystarczy wodę z kranu przegotować i mamy już zmiękczoną wodę, w sam raz na potrzeby roślin pokojowych, np. paproci.
:)

wmka
 Tytuł:
PostNapisane: 26 wrz 2007, o 09:31 
50p
50p
Proponuję Ci Beatko kupić ziemię specjalną do paproci i przesadzić ją do nieco większej doniczki . Na dno wsyp trochę drenażu, potem ze 2-wu centymetrową warstwę ziemi, a na tę ziemię (w zależności od wielkości doniczki) pokrojoną skórkę z jednego albo dwóch świeżych bananów. Skórki powinny zajmować ok. 3cm z wysokości doniczki. Na tak przygotowane podłoże posadź swoją paprotkę. Te liście z uschniętymi końcami utnij przy samej ziemi. Podlewaj paproć za każdym razem z dodatkiem nawozu PLANTON Z (1/4 łyżeczki nawozu na 2 litry wody). Po miesiącu zobaczysz, że Twoja paproć "nabiera rumieńców". Zaczną wyrastać nowe bardziej wybarwione i większe "pióropusze" i będzie to na pewno piękny okaz paproci.
Ja na korytarzu przy oknie mam dwie paprotki.: jedna "na bananie", a druga nie. Ta "bananowa" jest prawie dwa razy większa: ma dłuższe i szersze "pióropusze" i jest bardziej wybarwiona, chociaż obie były sadzone w tym samym czasie i podlewam je jednakowo. ;:215

Pozdrawiam :)

AlfaXIII
 Tytuł:
PostNapisane: 26 wrz 2007, o 10:25 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
O bananie nigdy nie słyszałam. Warto spróbować :) Tylko możesz mi wyjaśnić co daje banan?

wmka
 Tytuł:
PostNapisane: 26 wrz 2007, o 10:39 
50p
50p
Prawdopodobnie potas i zapewnienie wilgotnego podłoża podobnego do tego w naturalnych warunkach. :D Cokolwiek by to nie było, ale się sprawdza ! ;:215 Dowiedziałam się o tym sposobie zupełnie przypadkowo i pewnie przez "przejęzyczenie" właściciela pięknych paproci.
On może żałuje , że się wygadał, a ja wręcz odwrotnie. :lol:

Pozdrawiam

AlfaXIII
 Tytuł:
PostNapisane: 26 wrz 2007, o 10:45 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Wmka... bardzo dziękuję za odpowiedź. Zdecydowanie, w najbliższym czasie dokonam zakupu bananów :) Moje paprotki wróciły do domciu z letniska na balkonie i czas je przesadzić. Poeksperymentuję zatem z bananami :)

Xa-b
 Tytuł:
PostNapisane: 26 wrz 2007, o 13:29 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
pszubart napisał(a):
Woda wodociągowa, mineralna, źródlana, studzienna, to wody twarde, zawierające sporo związków wapnia, które alkalizują podłoże, a tego paprocie nie lubią. W naturze rośliny czerpią wodę z deszczu, a deszczówka to woda miękka. Wystarczy wodę z kranu przegotować i mamy już zmiękczoną wodę, w sam raz na potrzeby roślin pokojowych, np. paproci.
:)

Nie zgadzam się! Woda studzienna to woda miękka :) Różnica taka, że po przełączeniu wody wodociągowej na studzienną, nie da się nawet mydła z rąk spłukać a co dopiero szamponu z głowy :)
W dużych miastach podlewanie kwiatów deszczówką to nienajlepszy pomysł. Jest w niej bardzo dużo zanieczyszczeń, nie służących roślinom. Jak komuś się nie chce gotować i czekać aż wystygnie to można wykorystać Britę. W Krakowie i Wrocławiu woda z kranu nie nadaje się nawet do tego żeby ją wlać do czajnika, więc sporo osob ma te filtry. To wystarcza.

AlfaXIII
 Tytuł:
PostNapisane: 26 wrz 2007, o 14:16 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Zgadzam się z Anią. Też używam brity. Krakowska kranówa nie nadaję się do niczego, a już na pewno nie do spożycia... ani przez ludzi ani przez rośliny. Najpierw ją filtruję a później stoi w butelkach ze dwa dni. Dopiero wtedy podlewam nią kwiaty. No owszem, jest nieco zabawy zanim przefiltruję 30 litrów ale czego się nie robi dla roślinek :) Naszej deszczówki też nie polecam... poza H2O jest w niej pewnie cała tablica mendelejewa.

eremiw
 Tytuł:
PostNapisane: 28 wrz 2007, o 23:46 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Ja swoje paprocie podlewam wodą z kranu , ale zawsze odstaną , czyli gdy podleję - to do butelki wlewam następną i czeka ta woda na swoją kolejkę! Czasem, dodaję kilka kropel soku z cytryny - gdy mam do wyciśnięcia resztkę , to sposób starych ogrodników . Ale banana wykorzystam wiosną , gdy będę przesadzać moje paprotki.

AlfaXIII
 Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2007, o 00:07 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Sok z cytryny? Pierwsze słyszę. Co to daje? Chodzi o zakwaszenie wody?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 93 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: lucy23-61, newka i 32 gości