KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Jakie iglaki mają korzenie przy powierzchni?

Post »

ewapach pisze:8) Elektryk poprowadził mi prąd w wykopie o głebokości ok 80cm wzdłuż ogrodzenia i w odległości ok 1 m od boku działki. ......' i może nie uszkodzą kabli :oops:
Przede wszystkim należałoby się zastanowić, jaki to kabel i czy został prawidłowo położony.
Wreszcie nie można się dać zwariować - przecież kładzenie kabli energetycznych pod ziemią jest normą i tak się robi. :?
Wiadomo nie można na nim posadzić dęba, buka czy sosny czarnej, ale nie sądzę, aby kablowi zaszkodziły mniejsze drzewa, czy krzewy (jeśli został położony prawidłowo). Kabel ten chyba ma jaką osłonę??? :? :!:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Podejrzewam, że chodzi o ew. "wykopaliska" jeśli coś się z tym kablem porobi złego. Wtedy, za te ileśtam lat, szkoda byłoby niszczyć rosnące na nim "okrakiem" drzewa. A może przenieść ten kabel teraz, póki jeszcze nie nasadziłaś roślin w jego sąsiedztwie?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Korzystając z wiosennej pogody i faktu, że iglaki jeszcze śpią wziąłem się w weekend za ich przesadzanie. Moja konkluzja - głębokość korzeni zależy przede wszystkim od ściółki. Tam, gdzie miałem wysypaną korę część korzeni była na ziemi :shock: pod warstwą kory. Przesadzałem np cyprysik lawsona (tak na oko 120 cm) i korzenie miał nie głębiej niż na 40-50 cm, świerk Nidiformis miał własnie korzenie na wierzchu, a te w ziemi nie sięgały głębiej, niż 30 cm. Z innymi iglakami podobnie. Za to namęczyłem się strasznie, żeby przesadzić orzecha. Rósł na piaszczystej glebie i ledwo go "wyrwałem". W zeszłym roku przekopywałem zwykły świerk kłujący rosnący bez żadnej ściółki i korzenie miał strasznie długie.
Dodam, że wszystkie drzewka pięknie rosły przez ostatnie lata i właśnie ze względu na zbyt szybki przyrost musiałem je poprzenosić w inne miejsca.
Awatar użytkownika
Weigela
100p
100p
Posty: 166
Od: 14 maja 2007, o 19:37
Lokalizacja: Pomorze

Jakie krzewy i drzewka mają płytki system korzeniowy?

Post »

Planuję posadzić przy ścianie domu jakieś nasadzenie z krzewów i bylin.Do tego jakieś nieduże drzewko mogę posadzić.Nie mogę głęboko kopać ,bo w tym miejscu jest prowadzona kanalizacja do domu.Na dodatek w tym miejscu odprowadzona jest deszczówka.Musi tam rosnąć coś co się głęboko nie korzeni.No wiem,że hortensje się nadają ,ale co jeszcze?
vegasi
100p
100p
Posty: 106
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

polecam krzewy berberysy i tawuły maja płytkie systemy korzeniowe i sa bardzo dekoracyjne
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Jakie krzewy i drzewka mają płytki system korzeniowy?

Post »

Weigela pisze:Musi tam rosnąć coś co się głęboko nie korzeni.No wiem,że hortensje się nadają ,ale co jeszcze?
Jeszcze rododendrony i azalie.

Sama kombinacja Rh i hortensji może zapewnić kwitnienie od wczesnej wiosny do późnego lata :). A co dopiero jak jeszcze się miejsce na bylinki znajdzie.... :)

Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Weigela
100p
100p
Posty: 166
Od: 14 maja 2007, o 19:37
Lokalizacja: Pomorze

Post »

O nie wiedziałam,że one się nadają.A mam je w ogródku.Dzięki. :D
Awatar użytkownika
Weigela
100p
100p
Posty: 166
Od: 14 maja 2007, o 19:37
Lokalizacja: Pomorze

Post »

A jakie bylinki mogę do tego posadzić? Słońce jest tam do od rana,tak do 13-14 godziny.
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Weigela pisze:A jakie bylinki mogę do tego posadzić? Słońce jest tam do od rana,tak do 13-14 godziny.
No to już jest zbyt skomplikowane pytanie jak dla mnie :roll: .
Trochę zależy od tego na jakie krzewy się zdecydujesz, jakie kolory, jakie pokroje lubisz....
Ja bym się zaopatrzyła na Twoim miejscu np. w 'Katalog bylin' Związku Szkółkarzy Polskich.
Trochę drogi ale warto :). Kompaktowe informacje na temat mnóstwa roślin. Ja mogę go wertować w kółko (do spółki z innymi książkami ogrodniczymi) i nigdy nie mam dość. Mogę tylko żałować, że mam tak mało miejsca wokół domku :mrgreen: .

Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Weigela
100p
100p
Posty: 166
Od: 14 maja 2007, o 19:37
Lokalizacja: Pomorze

Post »

Ja mam podobny katalog-ten dodatkowo z krzewami i drzewkami.Też wiecznie go wertuję :D .
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Tą wersję katalogu tez mam :).

No to śmigaj do wertowania, na pewno coś w końcu wybierzesz pod te krzaki :)


Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Możesz to miejsce upiększyć tujami. Mają one płytki system korzeniowy. Poleciłbym tuję kulistą, która świetnie układa sie nawet bez przycinania.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Weigela pisze:Ja mam podobny katalog-ten dodatkowo z krzewami i drzewkami.Też wiecznie go wertuję :D .
To mamy te same całodzienne lektury :D Te moje katalogi są już tak wyświechtane, że powinnam je znać na pamieć od ciągłego czytania i oglądania. Dziwne, bo wcale tak nie jest, ciągle znajduję w nich coś nowego, w sam raz do kupienia :lol: :lol: :lol:

Przepraszam za off-topic, ale nie mogłam się powstrzymać :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”