Hosta Wide Brim

Hosty

Ile par żyłek (nerwów) ma liść Twojej hosty "Wide Brim"

5 - 8
6
30%
8 - 10
13
65%
10 - 12
1
5%
 
Liczba głosów: 20

Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Hosta Wide Brim

Post »

Analizując swoje posiadanie stwierdziłem podczas dyskusji, że mam hostę "Wide Brim". Jednak przy dokładnym przyglądaniu się szczegółom, wśród znajomych i w moich odczuciach zacząłem w to wątpić - hosta ta nie do końca zgadzała się z opisami tej odmiany. Postanowiłem przeprowadzić śledztwo i początkowe efekty bardzo mnie zaskoczyły. Wśród sprzedawców, znalazłem różne hosty o tej nazwie, ale ich liście również nie odpowiadają opisom. Również kilka osób, które posiadają tę odmianę stwierdziły, że ilość par żyłek (nerwów) na liściu jest inna niż w opisach. Okazuje się, że na Polskim rynku, chyba są różne hosty pod tą samą nazwą odmianową. Postanowiłem dlatego zapytać forumowiczów posiadających tę hostę w swoich kolekcjach o kilka szczegółów i dodatkowo wstawić ankietę z prośbą o jej wypełnienie. Chciałbym stwierdzić, czy faktycznie kupujemy hostę "Wide Brim", a może to opisy są nieścisłe.
Jeśli możecie to wklejcie zdjęcia swoich host i liścia tej rośliny oraz napiszcie kilka danych:
wysokość rośliny, wielkość liścia, kolor kwiatu.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

To jest niezła stronka o funkiach

http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/13103/

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Tak znam ją dobrze i jeszcze kilka innych - jednak na tej stronie jest szczegół dotyczący ilości par żyłek (nerwów) na liściu:

"Number of Vein Pairs: 9 to 11"

A to nie zgadza się z innymi opisami i z zamieszczonymi tam zdjęciami tej hosty. :?
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

No to wygląda Andrzeju, że moja i Twoja hosta, to inna odmiana. :(

Moja jest bardzo podobna do Twojej.

Obrazek

Obrazek

Nasze hosty są karbowane, natomiast ta przykładowa jest gładka.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

lila31 pisze:No to wygląda Andrzeju, że moja i Twoja hosta, to inna odmiana. :(
Moja jest bardzo podobna do Twojej.
Nasze hosty są karbowane, natomiast ta przykładowa jest gładka.
Lilu - nie ma zmartwienia - wcale jeszcze nie oznacza to, że nasze to nie "Wide Brim" :?
Zdjęcia host wykonane przez panią Alinę są zdjęciami młodych sadzonek (dlatego takie gładkie) - a poza tym również ich liście nie są zgodne z opisami.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Witaj Andrzeju :D
Nie jestem specjalistą od host.Mam wszystkiego trzy sztuki. :cry: Napiszę Ci to, co usłyszałem od zaprzyjażnionego szkółkarza.Prowadzi on szkółkę bylinową,hosty rozmnaża przez podział.

"Niektóre odmiany host cechują się duża zmiennością i nie są ustabilizowane genetycznie.Po podzieleniu kępy otrzymuję np. 20 sadzonek. Z tej ilości 10-15 zachowuje cechy odmianowe.Pozostałe są mniej lub bardziej wybarwione.Bywa , że po podzieleniu kępy odmiany 'pstrolilstej' jedna lub kilka sadzonek ma jednobarwne liście(niebieskie lub zielone). Te odpowiadające wzorcowi idą do sprzedaży,inaczej wybarwione pozostają do obserwacji,jednobarwne na kompostownik.Są też odmiany niezmieniające się po podziale."

Może to być dla Ciebie rodzajem "tropu";Po podziale otrzymano nietypową sadzonkę,została sprzedana pod nazwą odmiany.Z tej sadzonki zrobiono następne,też pod nazwą odmiany itd....
Pozdrawiam Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Witaj Adamie!

W pełni zgadzam się z Twoim zaprzyjaźnionym szkółkarzem i wiem o tym.
Zaciekawiło mnie, że kilkanaście osób posiadających tę odmianą hosty zauważyło niezgodności z opisem (właśnie, jeśli chodzi o ilość nerwów), bo pomiędzy 5-8 a 10-12 jest duża różnica. Sprzedawcy, z, którymi się skontaktowałem, sprowadzali sadzonki z hodowli w Holandii i Słowacji i oferowane przez nich hosty również mają jedynie 5-8 nerwów na liściach.
Zastanawia mnie, czy ktokolwiek ma w swojej kolekcji hostę "Wide brim" posiadającą na liściu 10-12 nerwów i dlatego wywołałem ten temat.
A może, opisy są nieprawidłowe - choć w Hosta Library jest wyraźne zdjęcie liścia o tak dużej liczbie żyłek. Inna sprawa, że to jest jedyne takie zdjęcie, innych podobnych nie udało mi się znaleźć.

Czy to, co śledzę i szukam jest ważne :? - Może nie - ale chciałbym wiedzieć, jaką hostę posiadam i czy ktokolwiek posiada zgodną z opisami. (Po prostu zawziąłem się :evil: ).
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 320
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Moja młoda kupiona jako kłącze sieboldana zamiast ciemnej wyszła taka,
też ładna czy nie będzie przypadkiem wzorcową Wide Brim sądząc po ilości nerwów.

Obrazek
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Moja wygląda podobnie jak na pierwszym zdjęciu i ma 7 par nerwków.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Paweł88 pisze:Moja hosta jest jeszcze bardzo mała ale kupiłem ją jako 'Wide Brim'. Wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. Ilości żyłek nie liczyłem a ze zdjęcia dokładnie policzyć będzie trudno. Jak sprawdzę to dam znać.
Czy w innym miejscu pod Twoim Nickiem jet napisane "maniak statystyczny"- poznałem po zdjęciu :wink: - jeśli tak, to chyba Ciebie nie dziwi taka ankieta? :lol:
bartelsz pisze:Moja młoda kupiona jako kłącze sieboldana zamiast ciemnej wyszła taka,
też ładna czy nie będzie przypadkiem wzorcową Wide Brim sądząc po ilości nerwów.
To nie tak do końca - ilość par żyłek i już wiem :? :shock: że to właśnie ta hosta. :? :P

Pokrótce o tej funki:
Hosta „Wide Brim”

Roślina szybko (dość silnie) rosnąca, tworzy gęstą kępę w kształcie kopca. Dorosła roślina osiąga wymiary 50 cm wysokości i do 80-90 cm średnicy.

Liście - ciemno zielone (do niebiesko zielonych w zależności od ekspozycji), średniej wielkości (długości około 18-20 cm.), z żółto kremowym szerokim nieregularnym marginesem (2,5 – 3 cm), lekko błyszczący. Liście swój kolor utrzymują przez cały sezon, dorosła roślina ma złotawy odcień marginesu. Liście mają kształt sercowaty, są dość grube w dużym stopniu pomarszczone i pofalowane, z wyraźnie widocznymi nerwami na liściach.
Kwiaty – Blado (jasno) lawendowe, kwitnienie czerwiec – lipiec (W innych źródłach VI-VIII)

Dopiero po spełnieniu tych wszystkich warunków, dla potwierdzenia sprawdzamy ilość par nerwów na liściu.

Tu napotkać można na poważny problem – różne źródła podają trochę rozbieżne ich ilości, bo 9-11 lub 10-12 natomiast nie spotkałem nigdzie w opisach mniejszej ilości par nerwów. (a prawie wszyscy, którzy odpowiedzieli mi na pytanie o ilość par żyłek - stwierdzają że 5-8)
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Paweł88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 1 lis 2006, o 21:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

paco pisze:Czy w innym miejscu pod Twoim Nickiem jet napisane "maniak statystyczny"- poznałem po zdjęciu :wink: - jeśli tak, to chyba Ciebie nie dziwi taka ankieta?
Dokładnie tak jest napisane. :lol: Ankieta jak ankieta. :wink: Dziś par żyłek się nie doliczę gdyż nie byłem na działce ale z tego co mi się wydaje, to nie będzie więcej jak osiem. Ale jeszcze sprawdzę dokładnie i wtedy dopiero zagłosuję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Bardzo liczę na następne głosy w ankiecie - proszę o mobilizację posiadaczy Hosty Wide Brim :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

oto moja ma 8 żyłek Obrazek
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”