Chciałabym mieć ogród. Mam pobojowisko budowlane.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Witaj Canna :D
Obsadzanie płotu w celu jego zamaskowania na takiej długości wydaje mi się bez sensu.Płot masz nowy (pomalowany)to po co go zasłaniać ,poza tym aby ewentualny żywopłot zakrył płot potrzeba wielu lat.
Nie wspomnę o stronie finasowej takiego zakupu.
Musisz uwzględnić fakt,że masz bardzo słabą glebę i raczej dobieraj drzewa i krzewy ,które sobie na niej poradzą .Dla bylin można zrobić rabaty nawiezione żyzną ziemią ale drzewa i krzewy korzenią się bardzo głęboko.Zamiast thuj pomyśl o jałowcach ,jest duży wybór i większe szanse ,że poradzą sobie na piaskach.
Na początek można założyc trawnik ,zrobic skalniak (wykorzystasz gruz budowlany) i jakieś nasadzenia na obrzeżasz działki w formie kompozycji (drzewa i krzewy) .
Przykładowa kompozycja ,która po posadzeniu praktycznie nie wymaga żadnych zabiegów.

Obrazek
Podaję Ci linki,które(mam nadzieję )będa pomocne.
http://piaseczki.webpark.pl/
http://www.pinus.net.pl/p.php?p=katalog
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ewa nie przejmuj się, budowa uczy cierpliwości Obrazek nie zabiję Cię Obrazek

oto iglaki, które podobają mi się do obsadzenia ogrodzenia:

Obrazek

Żywotnik zachodni "Fastigiata" - faworyt razem z tym białym krzaczkiem, jeszcze nie wiem co to jest

Obrazek

Żywotnik zachodni "Brabant" - też faworyt Obrazek

Obrazek

Żywotnik zachodni "Aurescens" - przyznaję, że trochę mniejszy faworyt Obrazek

to są typy do posadzenia przy słupkach łączących przęsła
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

pomiędzy nimi chciałabym małe i kuliste, ale tutaj wybór jest większy:

Obrazek

Żywotnik zachodni "Hoseri"


Obrazek

Świerk serbski "Pimoko" - faworyt



Obrazek

Świerk pospolity "Waldbrunn"

Obrazek

Cis pośredni "Hicksi"

i oto pytanie:
co z czym będzie ładnie wyglądało i żyło w zgodzie, co szybko urośnie i nie wymaga wielkiej "znajomości rzeczy"?
czyli w skrócie: co się nadaje dla mnie Obrazek


i jeszcze jedno
dzięki Wam znalazłam szkółkę w Rogowie, sprzedają tam takie cuda w nie rujnujących cenach, ale sztuki są małe (30-60 tak jest napisane, rozumiem, że cm) czy należy je najpierw wsadzić w doniczki? czy od razu do ziemi?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Canna, kilka spraw w punktach:
- czy masz na myśli szkółkę drzew i krzewów pań Pytlik i Gogolin, czy Zakład Doświadczalny SGGW (http://www.lasy.com.pl/a/artykul/ida/1519/), a może jeszcze jakąś inną?
- uważnie przeczytaj post goni@k, naprawdę mądrze pisze, warto się zastanowić nad warunkami ziemno-wodnymi, bo posadzisz coś za kupę pieniędzy, a za chwilę wszystko to ci padnie i już. A tuje są może i piękne, ale o wiele delikatniejsze niż jałowce.
- te cisy przy ławce na zdjęciu są strzyżone, wiesz o tym?
- iglaki z 20-30 cm do wysokości płotu jak te rakiety na zdjęciach, muszą rosnąć zdrowo przez około 10 lat, zdajesz sobie z tego sprawę?
- Zerknij jeszcze na liguster, jest piękną rośliną żywopłotową.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

No dobrze, argumenty słuszne do mnie docierają Obrazek chociaż Pimoko bardzo mi się podoba

ale i jałowce rosną długo
jednak rzeczywiście wymagania mają niewielkie, lubią piach
wśród kulistych mały wybór Obrazek

co do szkółki to znalazłam tą drugą: Zakład Doświadczalny SGGW, tej pierwszej nie znalazłam

oto jałowce, które mi się podobają:

Jałowiec Chiński "Blaauw"

Obrazek

Jałowiec Chiński "Blue Point"

Obrazek

Jałowiec Chiński "Spartan" - faworyt

Obrazek

Jałowiec Chiński "Spearmint"

Obrazek

Jałowiec Chiński "Variegata"

Obrazek

Jałowiec pospolity "Suecica"

Obrazek

a z małych:

Jałowiec Chiński (dahurski) "Expansa Variegata"

Obrazek

Jałowiec Chiński "Expansa Aureospocata"

Obrazek

i tak Pimoko jest piękniejszy, a może rósłby w donicach?


jeszcze dwie sprawy

nie chcę sadzić liściastego żywopłotu
będę robić pergolę na tarasie, tam chcę dużo roślin pnących
poza tym bardzo podoba mi się wiele roślin liściastych z katalogu i myślę, że te iglaste i tak będą w mniejszości, więc przy ogrodzeniu niech będą iglaki

wiem, że teraz płot wygląda dobrze
jest nowy i dopiero malowany
jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilka lat obrzydnie mi patrzenie na ten beton i co? wtedy posadzę coś co będzie dopiero zaczynało rosnąć
a jeśli posadzę teraz, to na razie będzie malutkie - więc i tak nie zasłoni ogrodzenia
a kiedy przyjdzie pora na zasłonięcie betonu - voila! zielone urośnie
Obrazek
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Canno,nie musisz rezygnowac z Pimoko,chodzi o to ,że jest to karłowa roślina ,która nie nadaje się na żywopłot.Taką perełkę można posadzić przy tarasie lub w przedogródku,na eksponowanym miejscu,idealnie się też nadaje do ogródków skalnych.
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

goni@k pisze:Canno,nie musisz rezygnowac z Pimoko,chodzi o to ,że jest to karłowa roślina ,która nie nadaje się na żywopłot.Taką perełkę można posadzić przy tarasie lub w przedogródku,na eksponowanym miejscu,idealnie się też nadaje do ogródków skalnych.
to doskonale Obrazek biorę go (to znaczy umieszczam na liście tych, które będą u mnie)
Obrazek

a co z jałowcami? któr będą dobre? czy Spartan albo Blaauw to dobry wybór?
i z tych mniejszych który będzie pasował do tych dwóch?
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Myślę ,że Spartan to świetny wybór :D .Ma ładny pokrój ,dosyć szeroki ,z czasem ładnie przysłoni płot.
Blaauw bardzo mi się podoba ze względu na oryginalny pokrój ale on nie zasłoni płotu a posadzony zbyt gęsto zgubi swoją urodę.Można go natomiast zestawić w kompozycji z niższymi iglakami(np.kulistymi) na trawniku.
Dwa ostanie jałowce to są jałowce płożące czyli będą rozrastać sie na boki a nie w górę .Takie iglaki sadzi się zazwyczaj jako rośliny okrywowe.
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ale jeśli Spartan jest dosyć szeroki, to może sam wystarczy? jak szeroko należy go sadzić? mam tak: słupek - przęsło 2 m - słupek
czy jak posadzę go przy słupkach (czyli co 2 m) to z czasem chociaż częściowo zasłoni przęsła? czy to za rzadko?

no i jeszcze mały problem:
Spartana nie ma na liście ZD SGGW w Rogowie Obrazek
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

Myślę,że jeśli podoba Ci się spartan-to możesz go posadzić,a w celu zasłonięcia płotu może zastosować jakiś bluszcz? Polecam winobluszcz pięcioklapowy-pięknie się przebarwia jesienią. Ma też jeszcze inne zalety: jest mało wymagający, szybko rośnie i łatwo się ukorzenia. Znajdż u kogoś duży okaz (u mnie rośnie nawet w lesie) i pobierz sadzonki -to naprawdę bardzo łatwe ,no i jest za darmo :wink: . Przemyśl to, może spodoba Ci się ten pomysł
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ewa_888
---
Posty: 239
Od: 11 maja 2007, o 11:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Witaj Canno dołączam obiecane skany
Potraktuj je jako propozycje z których możesz wybrać jakiś dany element ozdobny. Rośliny tam pokazane również możesz zastąpić innymi niz te pokazane, ważne żeby miały podobny pokrój (tzn. kształt i podobnie sie rozrastały)

Obrazek

z tego zdjęcia można podpatrzyć kształt nasadzeń przed domem, aby przełamać trochę monotonię długiej działki
Reszta za chwilę - muszę pozmniejszać bo fotosik się buntuje
Pozdrawiam Ewa

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem. /Gabriel Garcia Marquez/
Mój ogródek.
Awatar użytkownika
Ewa_888
---
Posty: 239
Od: 11 maja 2007, o 11:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Następne

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwszy rysunek - odwrócone kształty ogródka - czyli coś w rodzaju trójkąta przed domem.Drugie i trzeci - pergole
Czwarty skalniak - chcesz go mieć - dosyć pomysłowo zrobiony
Pozdrawiam Ewa

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem. /Gabriel Garcia Marquez/
Mój ogródek.
Awatar użytkownika
Ewa_888
---
Posty: 239
Od: 11 maja 2007, o 11:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

i Jeszcze dwa zdjęcia rośliny przy ogrodzeniu i przed wejściem oglaki w donicach

Obrazek

Obrazek

Pytałaś w poprzednim poscie czy rośliny zakupione w szkółce należy wsadzic do doniczki
Jeżeli chcesz żeby potem rosły w donicach to tak - tylko przesadź do trochę większych, natomiast do ogrodu sadzimy bezpośrednio ponieważ krzewy w szkółkach przeważnie są już w doniczkach i można je sadzić cały rok do gruntu. Przy zakupie krzewów warto pytać sprzedawce jak dalej postępować z rośliną. Pozdrowienia
Udanego rysowania planu :lol:
Pozdrawiam Ewa

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem. /Gabriel Garcia Marquez/
Mój ogródek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”