Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
pawel403
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 kwie 2014, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Witam jestem nowym forumowiczem, także chciałbym wszystkich powitać. Mam oto takie pytanie odnośnie wycięcia drzewa, a mianowicie jak się zorientowałem drzewa owocowe można wycinać bez pozwolenia. Mam taka sytuacje, że wujek poprosił mnie żeby mu wciąć drzewo starą czereśnię już zdziczała, także nawet owoca "nie ma" sęk w tym, że ma ono średnicę ok 1 metra może nawet trochę więcej czy to je dyskwalifikuje do wycinki bez zezwolenia czy nie ma znaczenia średnica, obwód drzewa w przypadku drzewa owocowego. Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.
DarekRz

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Owoca nie ma - a kwiaty? Radziłbym Ci zanim wytniesz sporządzić dokumentację fotograficzną drzewa - czyli takie fotografie, po których można by stwierdzić jednoznacznie, że to była czereśnia - czyli np kwitnącego drzewa, ze zbliżeniem jakiejś gałązki i z oddali, żeby było widać lokalizację drzewa. Wg. mojej wiedzy - jeśli nie jest zabytkiem przyrody lub nie rośnie w sadzie/parku objętym ochroną konserwatorską, to nie ma znaczenia średnica - ważne, że owocowe. Tnij - tylko jeszcze sprawdź czy nie ma gniazd. Jak są - to ja bym jednak wyciął zimą (drewno lepsze - czereśnia jeśli zdrowa to świetna na meble).
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Jesteś pewien ze to czereśnia? 1m średnicy to 3,14 m obwodu - to jak topola z wymiarami.

Jeśli rośnie w ogrodzie, sadzie, to nie będzie wątpliwości że to drzewo owocowe.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Może chodzi o obwód - już przy średnicy 36 cm obwód przekracza metr.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Wedrowczyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 kwie 2014, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Dostałem pozwolenia na wycięcie drzewa (sosna - 1szt) i mam za to wsadzić nowe drzewo. Czy mogę wsadzić drzewo Orzech?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

A określili Ci gatunek, grupę ? Jeśli nie, i zgadzasz się z decyzją to tak, spełni ten warunek (mówimy o włoskim, nie leszczynie która jest krzewem).
Wedrowczyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 kwie 2014, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Dokładnie jest napisane:

"...posadzenie w zamian na ww. terenie 1 drzewa ozdobnego w terminie do..."
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Spokojnie możesz sadzić orzecha jakiego chcesz.
phalops
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 lip 2014, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Trochę bezmyślnie posadziłem tulipanowca na działce (Ogrody Działkowe). Niestety ma bardzo dużą koronę i zacienia mi inne rośliny, które wyglądają coraz marniej.
Jakie są szanse na zgodę na wycięcie? Jakieś opłaty będą naliczone? Sadziłem go około 10-ciu lat temu, a sadzonka pewnie też trochę miała ...
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Szanse duże, do bardzo dużych. Raczej można by się zastanowić z jakiego powodu mieliby odmówić bo ani rozmiar, ani gatunek, ani miejsce nie sprzyja jego pozostawieniu.

Opłaty? Za wniosek i wydanie decyzji nie ma opłat skarbowych.

Na podstawie uop - od osób fizycznych, na cele nie związane z działalnością gospodarczą - opłat się nie nalicza.
huguhu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2014, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Kupiłam działkę rolną w 1/3 zadrzewioną samosiejką, głównie klonem jaworem. Osoba, która uprawiała to pole zmarła w 2003 roku, a spadkobiercy mieszkają w innym mieście i nie mają pojęcia kiedy tam drzewa zaczęły rosnąć. Chcę uporządkować działkę zaczynając od wycinki drzew do 10 lat, ale nie wiem które drzewa nie przekroczyły 10 lat, warunki do wzrostu mają korzystne. Może ktoś wie ile średnicy ma klon jawor rosnący w korzystnych warunkach w wieku 10 lat?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Jeżeli masz więcej drzew tego samego gatunku to zetnij cienki i policz słoje, potem troszkę grubsze i policz słoje - tak najprędzej sprawdzisz z jaką skalą problemu masz do czynienia.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
huguhu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2014, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

To dobry pomysł, zwłaszcza, że tej samosiejki jest ponad 0.5 ha, metodą prób i błędów odkryję które miały 10 lat :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”